QE w mocy. Yellen w fotelu szefa Fed. S&P500, DAX na maksimach wszech czasów. USA chcą negocjować z Iranem. To czego mamy się teraz bać?

12 Komentarzy

 1. Michał

  pokusiłbyś się o tygodniową prognozę ceny złota?

 2. astanczak (Post autora)

  @ blackswan

  Omijałbym zarówno krótkie, jak i długie, bo w sumie poza zaskoczeniem niewiele się zmienia również dla złota. Oczekiwania przesuwają się na kolejne posiedzenia FOMC. Bernanke powiedział wprost:

  1. Dane.
  2. Początek końca później w tym roku.
  3. Rynek pracy a nie wzrost gospodarczy.

  Pola zostały wyraźniej zarysowanie, ale dla mnie w sumie tylko podtrzymanie status quo. Efektem będzie dalsze skupienie rynków na każdych publikowanych danych. Będziemy czekali na każdy raport z rynku pracy, jak ostatnio. Myślę, że mimo dzisiejszego zaskoczenia pojawi się coraz większy dystans do tego, kiedy Fed skończy QE3. W cenach już była redukcja, więc co właściwie mamy teraz uwzględniać? Koniec w październiku? W grudniu?

 3. Paweł

  Bardziej ciekawy jestem co się będzie jutro działo na spółkach surowcowych 🙂

 4. pit65

  @astanczak

  NIe wiem skąd to powszechne zaskoczenie i jaki koniec.
  KOniec to by był jakby powzieto taką decyzję.
  Osobiście traktowałem to jako „kaczkę” finansową, aczkolwiek skala i zaangażowanie decydentów pozwala sądzić ,że ściema była planowana. Skoro można stymulować wzrost to można i spadek bo rykoszetem obrywa Grecja ,Cypr i jakieś Wiosny Arabskie są w modzie.
  NA dzień dzisiejszy i nieokreślone jutro jest to niewykonalne bez poważnych konsekwencji dla hegemona światowego, na które nie może sobie pozwolić tzn. może ale byłaby to głupota, czego forpocztą była wymykająca się spod kontroli rentowność „długiego końca” 30 latków.
  A niby kto te odsetki miałby zapłacić od kredytu, który odwrotnie od gospodarki raczej kurczyć się nie chce. Taka cecha tego systemu.

  Poza tym , wydaje mi się ,że po 5 latach stymulowania efekt jest marniutki, gdyby tak nie było nie byłoby takiej przesadnej reakcji i oczekiwań na plotki o zaprzestaniu czy kontynuacji „sterowania ręcznego ” z centrali.

  „To czego mamy się teraz bać?”

  Powtórki z roku 2008 bo do tego nas prowadzą niechybnie.

 5. Howgh

  eeeee, tam. Bernanke wkrótce odchodzi, zmiany w polityce FED zostawia swojemu następcy. Byłoby nie fair, zmieniać politykę narzucając w ten sposób kierunek następnemu szefowi FED. Tak jest logicznie i zdrowo – następca będzie kontynuował lub zmieniał.

 6. karroryfer

  Pytanie tylko jak taka „powtórka” z 2008 miała by wyglądać?
  Bo raczej na pewno nie tak samo. Jakoś czarny łabędź ale potem co ? Deflacja czy w końcu hiperinflacja ? Wojna czy „pokój”?

 7. astanczak (Post autora)

  @ pit65

  > Nie wiem skąd to powszechne zaskoczenie

  Sądzę, że Fed jednak sygnalizował, że na wrzesień. Na konferencji chyba nawet padło pytanie, czy sami nie przecenili siły gospodarki, kiedy w maju ostrzegali, że QE3 może być ścięte. Rynek długu jednak wyceniał wrzesień dość konkretnie, co widać po reakcji na rentownościach. Osobiście spodziewałem się jednak redukcji skupu długu i zostawienia MBS. BRIC nawet jakiś fundusz zapowiedział, którym łagodziłby skutki wyjścia Fed z QE3 dla nich, więc chyba jednak były powody do zaskoczenia.

  > i jaki koniec.

  Źle napisałem – Bernanke powiedział, że możliwy jest początek końca QE3 w tym roku a koniec w połowie roku 2014.

  @ Howgh

  > Bernanke wkrótce odchodzi, zmiany w polityce FED zostawia swojemu następcy.

  Tak samo myślałem na początku sierpnia. Nawet napisałem komentarz dla mediów pod tytułem „Strzałka przesunięta na grudzień” i „…ważne, czy Bernanke będzie chciał dowieźć własną politykę do końca swojej kadencji. Kalendarz jest bezlitosny. Do końca władzy obecnego szefa Fed zostały jeszcze cztery posiedzenia FOMC – wrześniowe, październikowe, grudniowe i styczniowe – i już teraz można założyć, iż im dalej w czasie będzie odsuwana decyzja o początku wygaszania QE3, tym większe prawdopodobieństwo, iż Bernanke zostawi podjęcie decyzji swojemu następcy. Trudno zatem nie wykluczyć, iż przy kolejnych letnich raportach z rynku pracy, jak piątkowy, Fed nie zacznie redukować QE3 przed marcem 2014, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie FOMC pod przewodnictwem nowego szefa Rezerwy Federalnej”.

  Tylko od tego czasu Fed rynki właściwie zaprzeczały – między innymi wycenami długu – takiej tezie. Zresztą wybór Yellen – jest dziś drugą osobą w Fed – znosi problem przejścia, bo w całości firmuje obecną politykę. Bernanke nie będzie musiał czekać.

  @ karroryfer

  > „powtórka” z 2008 miała by wyglądać?

  Wbrew stereotypowi rok 2008 był konsekwencją choroby również w realnej gospodarce. Rynek nieruchomości był rozgrzany do granic szaleństwa. Banki i konsumenci zlewarowani. Ostatnie badania Michigan pokazały wprost, że ludzie już marudzą, że im kredyt drożeje. Main Street ciągle operuje w trudnej rzeczywistości.

 8. pit65

  @astanczak

  „czy sami nie przecenili siły gospodarki, kiedy w maju ostrzegali, że QE3 może być ścięte.”

  Co myślałbyś o osobach które forpoczta coś obiecuję , a po pół roku z uśmiechem sie z tego wycofuja na z góry upatrzone pozycje, kontynuując tę samą propagandę mantrą o roku 2014, a w 2014 będzie 2015 itd podobnie jak w kontekście ogłaszania początków końca kryzysu od 2009, a mamy 2013.
  Stary , ale jary numer propagandowy , szumnie nazywany poprawą komunikacji z rynkiem, a ludzie chcą wierzyc taka ich natura 🙂
  Niby co komunikują: jesteśmy idiotami lub co bardziej prawdopodobne robienie za idiotę jest mniej beeee niż cel, który temu towarzyszy.

  Kiedyś to wykonają , ale nie będzie do tego potrzebne żadnej propagandy .
  Wystarczy ,że rynek przestanie odpowiadac na „sterowanie” a zacznie na impulsy z własnego podwórka pomimo zapewnień lub nie czyli w niedającej sie przewidziec przyszłości.

  „BRIC nawet jakiś fundusz zapowiedział, którym łagodziłby skutki wyjścia Fed z QE3”

  No właśnie tego to już bardziej bym się spodziewał czyli oficjalnej redukcji i nieoficjalnej kontynuacji by uwiarygodnic słowa , ale widocznie jest cieniutko.

 9. astanczak (Post autora)

  @ pit65

  Moim zdaniem w połowie roku były przesłanki do myślenia o końcu QE3.

 10. Deo Gratias

  Dlaczego nie gracie z trendem? Jest QE, to się cieszymy, nie kombinujemy, nie przewidujemy przyszłości, tylko SL podsuwamy pod ostatnie dołki i jedziemy dalej L. Kto się boi, ten niech zamyka i otwiera ponownie przy reteście przełamanego szczytu. Starych wyjadaczy mam tego uczyć?

 11. GZalewski

  @Deo Gratias
  Ej deo, dopóki tłum jest rozpędzony to warto się go trzymać.

  Kontrarianem to warto być od czasu do czasu 😉

 12. zchęcizysku

  ”tylko SL podsuwamy pod ostatnie dołki i jedziemy dalej L”

  o, o , to jest metoda na zysk!! podstawiać stopa pod ostatnie dołki 🙂
  ciekawe kiedy wziałeś longa w formacji ‚V’ i gdzie był stop na ‚ostatnich górkach’ jak spadało!! 🙂
  przestań sie łudzić i tumanić innych..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.