Wierzę, że GPW nie będzie miała nic przeciwko wykorzystaniu jednego z wykresów z firmowej prezentacji – powinien być szeroko rozpowszechniany. Dobra informacja o przyszłości GPW po uśpieniu OFE jest tym, czego potrzebujemy teraz najbardziej.  Warto pamiętać o tym wykresie, kiedy myśli się katastroficznie o  GPW.

 

OFE-na-GPW

Źródło: Prezentacja wyników działalności Grupy Kapitałowej GPW w II kw. 2013 r. strona 8.

22 Komentarzy

 1. gzalewski

  Jedno małe ale – OFE to kilkanaście tych samych podmiotów, które codziennei dokładają te swoje 5-7 proc. Indywidualni – o których ostatnio się pisze, że mają kilkanaście procent – to cały czas zmieniająca się pula, żeby nie powiedzieć płynna masa 🙂
  To trochę tak, jakby z rynku na którym jest animator, nagle przestał działać. Myślę, że byłoby to zauważalne nawet, gdyby jego obroty stanowiły tylko owe 5-7 proc

 2. lesserwisser

  Do jednego małego alego ja dołożę jedno większe ole.

  Otóż wykres ten pokazuje jedynie,że mniej więcej stałe w czasie jest zaangażowanie OFE w obroteg GPW, na oziomie ok 6%.

  Nie pokazuje natomiast czegoś znacznie istotniejszego, a mianowicie faktu że to stałe i równe uczestnictwo doprowadziło siłą rzeczy do
  dużej kumulacji papierów w portfelach OFE. Papierów na których siedzą
  po prostu a niekoniecznie muszą nimi na okrągło obracać. Ile tego jest wiadomo z danych.

  tego nie widać na wykresie ale to się da wydedukać i aproksymować ile tego bedzie w przyszłości przy utrzymaniu się współczynnika uczestnictwa na wzglednie stałym poziomie 6%.

  A jak się pojawi konieczność wyprzedaży to wtedy dopiero się okaże.

  Jak dla mnie to jest – Elementary my dear Watson!

 3. JL

  „Dobra informacja o przyszłości GPW po uśpieniu OFE jest tym, czego potrzebujemy teraz najbardziej.”
  Dlaczego?

 4. kuarek

  Też nie rozumiem wyraźnej sugestii autora artykułu, że jak OFE zniknie, to obroty na GPW się zwiększą.

 5. kuarek

  Może zbyt pochopny wniosek wyciągnąłem, jeżeli chodzi o sugestię autora, ale łatwo sobie wyobrazić, gdzie będzie punkt na drugim z wykresów, gdy obroty OFE będą okrągłe 0 mld. I co wtedy z wymową powyższego wykresu?

 6. pit65

  @less

  „A jak się pojawi konieczność wyprzedaży to wtedy dopiero się okaże.”

  Już się pojawiła choć niekoniecznie od strony funduszy.
  Dyskontujemy wiadomości ,że w czasie kilku lat per saldo dopływ będzie mniejszy ewentualnie ujemny tzn te procenty na takim samym wykresie będą mniejsze.
  Oraz co wydaje się o wiele bardziej realne ,że fundusze zmuszonę zostaną do wyprzedaży dużej częsci aktywów ponieważ jedną decyzją administracyjną pozbawione zostały części „bezpiecznej” portfela co wg. np analizy ryzyka portfelowego jest wystawieniem się na jeszcze większą ekspozycję ryzyka.
  Przecież to nie Venture capital.
  Gdzie znajdziemy dno poziomu równowagi to ja nie wiem , ale jeżeli nałoży się to z korektą czy spadkami za oceanem no to możemy się zdziwić.

  Z tego punktu widzenia to nawet nacjonalizacja części akcyjnej połączona z natychmiastową likwidacją OFE byłaby może łagodniejsza dla poziomu cen na GPW bo państwo zadawalając się chwilowym wydechem z racji obligacji nie miałoby któryś rok parcia na sprzedaż części akcyjnej.
  PTE chcąc zarządzać ryzykiem portfela tego komfortu zostały pozbawione i raczej będą zmuszone do wyprzedaży IMO.

  O tym jak urzędnicy traktują nasze pieniądze lub nie nasze bo traktuję to jako oszczędności per saldo /to bez znaczenia w tym kontekście/ właśnie to świadczy.
  1. Oddając obligację w opiekę MIn Fin. za jednym zamachem uszczupla ich wartość od strony wierzycieli o cały rok składek innymi słowy bezustawowe podwyższenie podatku aka wariant Grecki.
  2. Naraża drugą połowę naszych-waszych pieniędzy na zwiększone ryzyko rynkowe z pełną tego świadomością , bo jeżeli nie jest świadom to tym gorzej dla niego jako ministra finansów.

  O tym,że naraża po trosze świadczą ostatnie dwa dni gdzie wartość portfela mierzona W20 spadła o ponad 10%.

  Mamy więc podwójne uderzenie w nasze czy też społeczne fundusze na emerytury jedną decyzją NAjwiększego Łachudry Finansowego w Europie .

  Nawet jeżeli przyjąć punkt widzenia przeciwników OFE to sposób przeprowadzenia całej operacji zupełnie dyskwalifikuje panów na szczycie świecznika władzy i to ich decyzje przyczynią się do całkowitej klapy jeżeli nawet głodowa emerytura z OFE to 80zł to teraz po takim spektaklu nieodpowiedzialności będzie to mniej.
  Obym się pomylił , ale tak to bywa jak się myśli kategorią dziury to sie w nią wpadnie lub zostanie wrzucony nie dostrzegając nic innego.

 7. pit65

  @Less

  Kontynuując jeszcze wykresikowe sprawy.
  MAły wykresik typu /Big Picture/ demaskujący jak o część kapitałową pieniędzy „publicznych” dba Najlepszy Minister wpatrzony hipnotycznie w swą dziurę.

  bankfotek.pl/view/1570520

  Po spadkach 2008r widzimy odreagowanie w postaci impulsu 1 potem jego korektę A i następnie próbę wybicia w 2012 r do góry jako fala 2 wraz ze wzrastającymi rynkami globalnie.
  Próba ta zakończyła się niepowodzeniem /litera B/ , a oczywiście zbieżność dat z sygnalizowaną likwidacją OFE już w 2012r zupełnie przypadkowa tudzież obniżeniem składki do OFE.
  W rezultacie rynek wykreślił dość niebezpieczną korekte płaską o strukturze 3-3-5, którą próbował w r 2013 dwukrotnie przełamać /dwa ostatnie kciuki w dół/.
  Oczywiście całkowicie przypadkowe było to ,że nie wygenerowaliśmy wzrostów w roku 2013 przy rosnącym otoczeniu a wpływ powoli dojrzewającej likwidacji marginalny.
  Ostatni kciuk to zmaterializowanie się decyzji o formie likwidacji z tego tygodnia.
  W związku z powyższm mamy trzy poziomy mierzące wpływ decyzji gremium Najlepszego Ministra na przyszły poziom cen.

  1. Pierwszy niebieski kwadracik – wpływ neutralno-minusowy zakładający bliskie zatrzymanie, tym nie mniej minus ze względu na 2 letni marazm oczywiście bez związku z decyzjami o OFE 😉
  2.Drugi kwadracik wpływ zdecydowanie minusowy.
  3. Wpływ katastrofalny na co w pewnym stopniu może wskazywać wcześniej wspominana korekta odcinka AB typu 3-3-5 sugerująca ,że rynek zawraca na wskutek sytuacji okołorynkowych niezależnych bezpośrednio od niego/ oczywiście zbieżność z OFE przypadkowa :-)/
  4. Wariant optymistyczny zakłąda, że horror się zakończył i od jutra gonimy USA robiąc nowe szczyty i wtedy wszystko odszczekuje 🙂

  I na koniec kalkulatorek ile in minus mierząc poziomem W20 możemy sobie /tfu nie sobie tylko naszemu pupilowi emerytalnemu/ odjąć z drugiej połowy OFE w przypadku każdego scenariusza , ew. dodać choć w tej sytuacji dałbym na to 10% szans.
  Osiągając któryś z dolnych poziomów zaskandujmy za M Dańcem:
  „Polska …Polska…”

 8. astanczak (Post autora)

  Kilka spraw:

  1. Obrót dzienny na poziomie 6 procent pokazuje, że OFE kiszą akcje a nie nimi obracają.

  2. Jeśli wejdzie suwak na poziomie 5 mld rocznie, to będzie to umiarkowanie zauważalne w obrocie.

  3. Najgroźniejszy dla GPW jest scenariusz, w którym OFE poprzez konsolidację samych OFE lub autolikwidację, która też może mieć miejsce, będą sypały akcjami poza mechanizmem suwaka.

  4. Warto byłoby uzupełnić ten wykres o obrót OFE w ramach WIG20 czy WIG30 – akcji o wysokiej płynności, kapitalizacji i potencjalnej atrakcyjności dla innego niż OFE kapitału. Może okazać się, że OFE są stosunkowo łatwe do zastąpienia.

  5. Posłużę się wypowiedzią jednego z pracowników DM BOŚ dla TVN CNBC Biznes, w okresie gorączki związanej z pytaniami o OFE „na świecie jest sporo giełd, na których nie ma OFE a hossy i tak mają miejsce”.

 9. osoamoroso

  @astanczak

  Ad. 3. OFE chyba będą zmuszone „sypać akcjami”. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pozostanie z portfelem emerytalnym w 68% ulokowanym w akcjach. Dobrze myślę?

  Moim zdaniem, brak OFE nie spowoduje krachu/bessy, co najwyżej przyczyni się do wzrostu zmienności. A ponieważ wycena portfeli OFE w dużo większym stopniu będzie zależeć od notowań giełdowych, pośrednio przyczyni się do likwidacji samych OFE.

 10. astanczak (Post autora)

  @ osoamoroso

  Spodziewam się, że wbrew intencji rządu i tak zrobią sobie ekspozycję na polski dług a rynek wymyśli dla nich jakieś pochodne.

  Chyba nie doceniamy zdolności sektora finansowego po 2008 roku…

  To byłby nawet niezły paradoks, gdyby OFE jakoś zaangażowały się w różne paczkowane specjalnie na ich użytek produkty, żeby mieć wyjście na polski dług 🙂

 11. _dorota

  Daleko bardziej przekonuje mnie wykres zamieszczony i omówiony przez Pita niż argumenty Astanczaka, niestety. Szczególnie ostatni – ponieważ GPW ma nieco ponaddwudziestoletnią a nie kilkusetletnią tradycję. Tu trzeba zbudować rynek kapitałowy od zera.

  Jako uzupełnienie wykresu Pita przyszło mi na myśl porównanie WIG20 z DAXem.
  http://stooq.pl/q/?s=^dax&d=20130909&c=5y&t=l&a=lg&r=wig20
  Widać wływ awantury o OFE w całej krasie.

  1. astanczak (Post autora)

   _dorota

   AStanczak nie ma monopolu na interpretację 🙂

   Może Warto sprawdzić wykres giełdy tureckiej? Oczywiście możemy powiedzieć, że tam widać efekty awantury tureckiej, egipskiej czy syryjskiej, ale zawsze jest jakaś awantura. Taka jest natura rynków wschodzących. Proponuję też porównać w ostatnim roku wykresy WIG20 i BUX-a, na którym już nie ma OFE. Daleki jestem od negowania potrzeby OFE dla GPW. Cytując klasyka plusy dodatnie są wyższe nad plusami ujemnymi obecności OFE w Warszawie, ale świat nie skończy się wraz z OFE.

 12. _dorota

  @ astanczak
  „zawsze jest jakaś awantura. Taka jest natura rynków wschodzących”

  Obroty na giełdzie budapeszteńskiej spadły w 2011 (likwidacja ich OFE – jesień 2010) o 32%. W tym samym roku obroty na WGPW wzrosły o 19%. Myśmy jakoś nie mieli „awantury” aż do pomruków minfina nt. okrojenia OFE.

  To jest kolejny aspekt mordowania OFE. Od początku lat 2000 polska giełda bardzo się rozwinęła. Przestał nam zagrażać Wiedeń, to MY mogliśmy się stać centrum kapitałowym Mitteleuropy (i zaczęliśmy się nim stawać). Teraz to nie jest takie oczywiste.
  To będzie regres cywilizacyjny.

  Że nie wspomnę już o możliwym zdziesiątkowaniu branży maklerskiej. Czy nadrobicie te straty w obrotach rozwojem trzeciego filara? Z pewnościa nie.

 13. pit65

  @dorota

  poziom cen i ceny jako takie są wypadkową setek i tysięcy zdarzeń ,które sa i były bazą do teraźniejszych przeszłych i przyszłych poziomów .
  Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie czy hucpa z OFE już sie zdyskontowała, dyskontuje sie lub czy będzie zdyskontowana nadal.
  Stosowanie logiki przyczynowo skutkowej do wielowymiarowej przestrzeni obarczone jest bardzo dużym błędem.

  Tym nie mniej pozwoliłem sobie na pewna subiektywną ocenę w kontekście natury falowej rynku pod warunkiem kontynuacji ruchu spadkowego /taki pewien model/.
  TRaktuj to z przymrużeniem oka .
  W kontekście uncertainity jest tak samo obiektywna jak każda inna , a może nawet bardziej 🙂

  A co do wpływu na poziom cen to jest , czy był lub będzie /nieważne/ negatywny dla scenariusza wzrostowego,tak samo jak analogicznie stosowanie QE w USA /jako odwrotność w stosunku do nas/ jest pozytywne w sensie ruchu w góre bo z tym chyba nikt się nie kłóci choć podobnie nie można jednoznacznie stwierdzić, że tak jest w istocie z powodów o których wyżej pisałem 🙂

  Astanczak mam więc pełne prawo taką ocenę trywializować /choc mógł postarać się bardziej wspominając np. o Tasmanii/, marginalizować etc. i stosować się do swojej subiektywnej oceny sytuacji.

  „Czy nadrobicie te straty w obrotach rozwojem trzeciego filara?”

  Maciejewski juz czuje bluesa i wprowadza czym prędzej warunki do HFT na pochodnych o czym kiedyś wspominałem . JAk mu się uda to trochę skompensuje możliwośc zdziesiątkowania , ale to tylko techniczna zagrywka z mnożnikiem bo casch flow do Centrum Finansowego raczej nie wzrośnie IMO.
  Wszelkie gwiazdy na niebie wskazują ,że nadchodzą raczej chude lata dla branży . Przydała by się jakaś hossa 🙂
  BOS zaś mądrze IMO przygotawał sobie wyjście awaryjne w postaci rozwoju platformy FX dywersyfikując ryzyko .

  1. astanczak (Post autora)

   @ pit65

   > mam więc pełne prawo

   Masz obowiązek się nie zgadzać 🙂

   > chude lata dla branży

   Chude lata dla branży już są.

   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Domy-maklerskie-mialy-lacznie-107-8-mln-zl-zysku-netto-w-I-kw-spadek-rdr-o-36-proc-2841121.html

   @ _dorota

   Ten rozwój GPW miał drugą nogę – prywatyzację. Dziś stosunek do prywatyzacji jest inny – państwo jest mniej skłonne do prywatyzowania. Woli likwidować OFE niż np. sprzedać udziały w spółkach. W efekcie to, że po 2000 roku było dynamicznie nie znaczy, że nawet z OFE po 2013 byłoby równie dynamicznie.

   Zastanowiłbym się też, czy GPW nie będzie raczej ofiarą znacznie szerszego mechanizmu – odwrotu od wolnego rynku w skali globalnej.

 14. pit65

  Ach i jeszcze mała dygresja .
  Rysunek nie ma negatywnej konotacji w kontekście ew. wzrostów czy spadków.
  Jeżeli przyjmiemy założenie, że porusza się w większości w sekwencjach 1-2-3 + odreagowanie to punktem wyjścia była jedynka .
  Stąd pierwsze 2 kwadraty nie są tragedią gdyż nie negują potencjalnych wzrostów.Dopiero poziom trzy może to zanegować.
  Tym nie mniej pamiętajmy ,że wzrosty i spadki na rynkach mierzymy średnia geometryczną więc liczy się baza z której startują wykorzystując korelację ogólnoświatową, a w tym kontekście całe 2 lata jednoznacznie wskazują na naszą mizerię czego efektem w zanacznym stopniu jest zamieszanie wokół OFE IMO.

 15. Deo Gratias

  Odnośnie dywersyfikacji ryzyka przez BOŚ poprzez tworzenie platformy FX.
  1. Czy są w naszym kraju jakieś sensowne badania ilu inwestorów działa na GPW (akcje, pochodna w20, opcje), a ilu na fx i jak wyglądają przychody BM z tego tytułu? Bo takie badania by mnie
  bardziej zaciekawiły niż jakieś bzdury KNF o traceniu na fx.

  Bo jeśli jest odpływ ulicy na fx, to trzeba szkolenia przestawić, nowe ebooki napisać (np. świece japońskie na fx, a nie na akcjach), nowe blogi pozakładać, trochę cudownych systemów opracować itd. Biznes musi iść za klientami.

  2. Rozumiem, że koncentracja pozycji odpłynęła na zawsze w siną dal, gdyż GPW oraz KNF wypięły się na to korzystając z pojawienia się przepisów UE?

 16. blackswan

  @pit65
  „MAły wykresik typu /Big Picture/ demaskujący jak o część kapitałową pieniędzy “publicznych” dba Najlepszy Minister wpatrzony hipnotycznie w swą dziurę.”

  Pit, puhleeze, ten wykresik troche orze czapke. Z plastyki byloby 5+ za jawna inspiracje Jacksonem Pollockiem (-;

 17. pit65

  @astanczak

  „mam”- miało byc- „ma”

  A co do niezgody to ma zerowe znaczenie for me, w kontekście cen jest nawet wskazana IMO.

  „Chude lata dla branży już są.”

  Kondolencje 🙁

 18. pit65

  @blackie

  Jeżeli chodzi o malarstwo to preferuje impresjonizm- bardziej interferuje z chwilą na rynku, którą masz wykorzystac puki jest. To co będzie nie jest istotne 🙂

  Nie patrz na kolory – nieistotne aczkolwiek dla koncentracji lepiej by się dopełniały w kontekście który ukazuja ,nie patrz na wskaźniki – stanowią tylko opóźnieniowy kontekst powiązany z czasem.
  Patrz tylko na cenę w kontekście jej ruchu jako fala.Masz się jej poddac jak surfer wiedząc gdzie zacząć i zakończyć 🙂

 19. kajet

  Wartość akcji w portfelach OFE wynosiła na koniec lipca 111 mld PLN. Kapitalizacja GPW wynosi na 12 września 800 mld PLN (http://www.gpw.pl/analizy_i_statystyki). Wpływ zgnojenia OFE na GPW rzeczywiście jest, delikatnie mówiąc, przeceniany.

 20. lesserwisser

  @ kajet

  „Wpływ zgnojenia OFE na GPW rzeczywiście jest, delikatnie mówiąc, przeceniany.”

  To tam wie! Sama kapitalizacja to nie wszystko.

  Delikutaśnie mówiąc to siła reakcji rynku na sprzedaże zależy od jego płynności czyli inaczej biorąc od ilości chętnych na podaż przy danej cenie i jakiegoś fri flołta czy coś w podobie.

  Przynajmniej tak mam zapisane w moim kajeciku. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.