Poniższy obrazek można by zamieścić w gazetce dla przedszkolaków pod tytułem „znajdź różnice”. Tym razem ja się czuje jak przedszkolak, bo tych różnic widzę całkiem sporo i szczerze mówiąc ciekaw jestem jak zostanie przeprowadzona akcja abrakOFEdabra.

Poniższy obrazek to fragment zestawienia oficjalnego raportu jednego z większych OFE według stanu na 31.12.2012 oraz według stanu nieco bardziej aktualnego czyli na 30.06.2013.

Ów fragment dotyczy posiadanych w portfelu obligacji Skarbu Państwa. Jedynie wyrafinowane i wprawne oko zauważy subtelne różnice.

Jak wiemy według zapowiedzi premiera OFE mają przekazać do ZUS-u obligacje według stanu na 31.12.2012.

Droga Redakcjo w jaki sposób zostaną wyczarowane te obligacje, których OFE w portfelu już nie posiada i przekazane do ZUS?

ING_OFE

10 Komentarzy

  1. osoamoroso

    Zaraz, ale na koniec czerwca 2013 ING OFE posiadało więcej obligacji niż na koniec 2012, więc nie widzę problemu.

    O ile dobrze zrozumiałem min. Rostowskiego, to ustawa będzie brać pod uwagę ŚREDNI udział obligacji w aktywach na koniec 2012 dla wszystkich funduszy. Wspominał na konferencji jakieś 51%. Zatem ING OFE będzie zobowiązane do przekazania 51% aktywów wg wyceny na 03.09.2013. No, ale mogłem coś źle zrozumieć.

  2. osoamoroso

    Aha! Zrozumiałem zagadkę 🙂

    Nie no, przecież rządu nie interesują konkretne serie, tylko konkretna kwota. Minister Rostowski mówił na konferencji, że tak będzie sprawiedliwie i unikniemy sytuacji kiedy jednemu obywatelowi przekazujemy do ZUS mniej środków niż drugiemu tylko dlatego że byli w różnych OFE.

  3. gzalewski (Post autora)

    ciekawe kto wezmie prowizje za to „przekazanie”

  4. PiotrB

    „aktualnego czyli na 30.06.2012” literówka, powinno być 2013.
    A do meritum, to pewnie dokładne zasady jeszcze nie są znane i pewnie jak zwykle będzie wielki burdel w całym procesie.

    1. gzalewski (Post autora)

      @PiotrB
      dzieki
      Tez mi sie wydaje, ze ma szanse powstać taki bubel, jakiego jeszcze nasze oczy nie widzialy

  5. PP

    z ciekawości można byłoby spytać co z prowizją pobraną za „zarządzanie” obligacjami przez OFE w 2013r., skoro kasa ma wrócić wg stanu na koniec 2012…

  6. GZalewski

    @PP
    Takich pytan jest dużo, tylko mało kto je zadaje

  7. ekonom polityczny

    Oj szykuje się dochodzenie CBA w OFE pod hasłem „Który bydlak pozbawił min. Rostowskiego oczekiwanej sumy, zagrabionej z funduszy i dlaczego zarządzający sprzedali to, co mieli w zębach zanieść JVR”?
    Będą ofiary w ludziach….

  8. Bebok

    A jak sobie radzą z dostawami procentowych kontraktów futures (i opiewającymi na nie opcjami) Amerykanie? Mają swoje conversion factory służące do cheapest-to-deliver, więc i tutaj takie współczynniki konwersji powstaną

  9. cyfrowyja

    w temacie prawa własności do środków w OFE – polecam http://prawo.rp.pl/artykul/757643,1045382-OFE-a-orzeczenia-SN–Czy-zmiana-systemu-funduszu-narusza-konstytucje-.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.