Poniższy obrazek można by zamieścić w gazetce dla przedszkolaków pod tytułem “znajdź różnice”. Tym razem ja się czuje jak przedszkolak, bo tych różnic widzę całkiem sporo i szczerze mówiąc ciekaw jestem jak zostanie przeprowadzona akcja abrakOFEdabra.

Poniższy obrazek to fragment zestawienia oficjalnego raportu jednego z większych OFE według stanu na 31.12.2012 oraz według stanu nieco bardziej aktualnego czyli na 30.06.2013.

Ów fragment dotyczy posiadanych w portfelu obligacji Skarbu Państwa. Jedynie wyrafinowane i wprawne oko zauważy subtelne różnice.

Jak wiemy według zapowiedzi premiera OFE mają przekazać do ZUS-u obligacje według stanu na 31.12.2012.

Droga Redakcjo w jaki sposób zostaną wyczarowane te obligacje, których OFE w portfelu już nie posiada i przekazane do ZUS?

ING_OFE

[Głosów:0    Średnia:0/5]

10 Komentarzy

 1. osoamoroso

  Zaraz, ale na koniec czerwca 2013 ING OFE posiadało więcej obligacji niż na koniec 2012, więc nie widzę problemu.

  O ile dobrze zrozumiałem min. Rostowskiego, to ustawa będzie brać pod uwagę ŚREDNI udział obligacji w aktywach na koniec 2012 dla wszystkich funduszy. Wspominał na konferencji jakieś 51%. Zatem ING OFE będzie zobowiązane do przekazania 51% aktywów wg wyceny na 03.09.2013. No, ale mogłem coś źle zrozumieć.

 2. osoamoroso

  Aha! Zrozumiałem zagadkę 🙂

  Nie no, przecież rządu nie interesują konkretne serie, tylko konkretna kwota. Minister Rostowski mówił na konferencji, że tak będzie sprawiedliwie i unikniemy sytuacji kiedy jednemu obywatelowi przekazujemy do ZUS mniej środków niż drugiemu tylko dlatego że byli w różnych OFE.

 3. gzalewski (Post autora)

  ciekawe kto wezmie prowizje za to “przekazanie”

 4. PiotrB

  “aktualnego czyli na 30.06.2012” literówka, powinno być 2013.
  A do meritum, to pewnie dokładne zasady jeszcze nie są znane i pewnie jak zwykle będzie wielki burdel w całym procesie.

  1. gzalewski (Post autora)

   @PiotrB
   dzieki
   Tez mi sie wydaje, ze ma szanse powstać taki bubel, jakiego jeszcze nasze oczy nie widzialy

 5. PP

  z ciekawości można byłoby spytać co z prowizją pobraną za “zarządzanie” obligacjami przez OFE w 2013r., skoro kasa ma wrócić wg stanu na koniec 2012…

 6. GZalewski

  @PP
  Takich pytan jest dużo, tylko mało kto je zadaje

 7. ekonom polityczny

  Oj szykuje się dochodzenie CBA w OFE pod hasłem “Który bydlak pozbawił min. Rostowskiego oczekiwanej sumy, zagrabionej z funduszy i dlaczego zarządzający sprzedali to, co mieli w zębach zanieść JVR”?
  Będą ofiary w ludziach….

 8. Bebok

  A jak sobie radzą z dostawami procentowych kontraktów futures (i opiewającymi na nie opcjami) Amerykanie? Mają swoje conversion factory służące do cheapest-to-deliver, więc i tutaj takie współczynniki konwersji powstaną

 9. cyfrowyja

  w temacie prawa własności do środków w OFE – polecam http://prawo.rp.pl/artykul/757643,1045382-OFE-a-orzeczenia-SN–Czy-zmiana-systemu-funduszu-narusza-konstytucje-.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *