Poniższy obrazek można by zamieścić w gazetce dla przedszkolaków pod tytułem „znajdź różnice”. Tym razem ja się czuje jak przedszkolak, bo tych różnic widzę całkiem sporo i szczerze mówiąc ciekaw jestem jak zostanie przeprowadzona akcja abrakOFEdabra.

Poniższy obrazek to fragment zestawienia oficjalnego raportu jednego z większych OFE według stanu na 31.12.2012 oraz według stanu nieco bardziej aktualnego czyli na 30.06.2013.

Ów fragment dotyczy posiadanych w portfelu obligacji Skarbu Państwa. Jedynie wyrafinowane i wprawne oko zauważy subtelne różnice.

Jak wiemy według zapowiedzi premiera OFE mają przekazać do ZUS-u obligacje według stanu na 31.12.2012.

Droga Redakcjo w jaki sposób zostaną wyczarowane te obligacje, których OFE w portfelu już nie posiada i przekazane do ZUS?

ING_OFE

10 Komentarzy

 1. osoamoroso

  Zaraz, ale na koniec czerwca 2013 ING OFE posiadało więcej obligacji niż na koniec 2012, więc nie widzę problemu.

  O ile dobrze zrozumiałem min. Rostowskiego, to ustawa będzie brać pod uwagę ŚREDNI udział obligacji w aktywach na koniec 2012 dla wszystkich funduszy. Wspominał na konferencji jakieś 51%. Zatem ING OFE będzie zobowiązane do przekazania 51% aktywów wg wyceny na 03.09.2013. No, ale mogłem coś źle zrozumieć.

 2. osoamoroso

  Aha! Zrozumiałem zagadkę 🙂

  Nie no, przecież rządu nie interesują konkretne serie, tylko konkretna kwota. Minister Rostowski mówił na konferencji, że tak będzie sprawiedliwie i unikniemy sytuacji kiedy jednemu obywatelowi przekazujemy do ZUS mniej środków niż drugiemu tylko dlatego że byli w różnych OFE.

 3. gzalewski (Post autora)

  ciekawe kto wezmie prowizje za to „przekazanie”

 4. PiotrB

  „aktualnego czyli na 30.06.2012” literówka, powinno być 2013.
  A do meritum, to pewnie dokładne zasady jeszcze nie są znane i pewnie jak zwykle będzie wielki burdel w całym procesie.

  1. gzalewski (Post autora)

   @PiotrB
   dzieki
   Tez mi sie wydaje, ze ma szanse powstać taki bubel, jakiego jeszcze nasze oczy nie widzialy

 5. PP

  z ciekawości można byłoby spytać co z prowizją pobraną za „zarządzanie” obligacjami przez OFE w 2013r., skoro kasa ma wrócić wg stanu na koniec 2012…

 6. GZalewski

  @PP
  Takich pytan jest dużo, tylko mało kto je zadaje

 7. ekonom polityczny

  Oj szykuje się dochodzenie CBA w OFE pod hasłem „Który bydlak pozbawił min. Rostowskiego oczekiwanej sumy, zagrabionej z funduszy i dlaczego zarządzający sprzedali to, co mieli w zębach zanieść JVR”?
  Będą ofiary w ludziach….

 8. Bebok

  A jak sobie radzą z dostawami procentowych kontraktów futures (i opiewającymi na nie opcjami) Amerykanie? Mają swoje conversion factory służące do cheapest-to-deliver, więc i tutaj takie współczynniki konwersji powstaną

 9. cyfrowyja

  w temacie prawa własności do środków w OFE – polecam http://prawo.rp.pl/artykul/757643,1045382-OFE-a-orzeczenia-SN–Czy-zmiana-systemu-funduszu-narusza-konstytucje-.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.