Impet absolutny, część 2

Pozwoliłem sobie sprawdzić czy „impet absolutny”, opisany w poprzednim wejściu, ma jakąkolwiek siłę na naszej giełdzie w Warszawie.

 

Zrobiłem test podobnie jak autorzy opisywanej poprzednio pracy:

 – na tapetę wziąłem kursy historyczne indeksu WIG20 od początku jego istnienia (z bazy danych bossa.pl),

– ustaliłem kroczące, roczne (lub inaczej 12. miesięczne) stopy zwrotu tj. co miesiąc sprawdzałem stosunek ceny na zamknięciu danego miesiąca w stosunku do zamknięcia sesji sprzed roku,

– tak wyliczone stopy zwrotu dla indeksu porównywałem do oprocentowania 52. tygodniowych bonów skarbowych,

– jeśli roczna stopa zwrotu indeksu była wyższa niż odsetki od bonów wówczas kupowałem hipotetycznie indeks na zamknięciu danego miesiąca,

– pozycja była utrzymywana tak długo aż roczna stopa zwrotu indeksu schodziła poniżej oprocentowania bonów,

Potwierdziło się, że „impet absolutny” dotyczy również naszego rynku. Łączna stopa zwrotu przekroczyła zyski z pasywnego „kup i trzymaj” dla indeksu łącznie o 1059 punktów indeksowych w tym okresie i przy niższej zmienności oraz niższych obsunięciach. Poniższy diagram ilustruje miesięczne stopy zwrotu w obu przypadkach – niebieska krzywa to zmiany zysków strategii impetu, czerwona – WIG20:

 

Średnioroczna przewaga strategi impetu to nieco ponad 2 punkty procentowe. Dodam jednak, że zyski z niej są w rzeczywistości dużo wyższe. A to dlatego, że w czasie przebywania poza rynkiem należałoby kupić obligacje jak sugeruje oryginalna praca. Procent składany czyli reinwestycja zysków z obligacji dodaje kilkadziesiąt procent do wyniku końcowego. Nie zrobiłem tego jednak w teście celowo – chciałem sprawdzić ile w zyskach ma udział sam czysty impet rynku akcyjnego. Jak widać kupno nawet po roku wzrostów daje szanse na całkiem przyzwoite zyski w relacji do średniej.

Dla porównania policzyłem również „impet bezwzględny” czyli pod uwagę brałem jedynie dodatnie, roczne stopy zwrotu bez porównywania ich z oprocentowaniem bonów. Czyli wystarczyło by przez ostatni rok indeks rósł aby otworzyć pozycję i spadał by zamknąć ją. Jak widać na poniższym rysunku różnica jest dużo mniejsza niż w poprzednim teście:

 

To samo można liczyć dla dowolnych okresów i instrumentów. Niewykluczone, że impet działa silniej w krótszych lub odwrotnie – w znacznie dłuższych okresach. Zresztą bez względu na okres, bez nieprzeniknionej mocy impetu nie zobaczylibyśmy na wykresach żadnych istotnych trendów wartych zagrania…

—Kat—-

4 Komentarzy

 1. Jack Black

  Świetne opracowanie. Prosta, logiczna strategia. Jak na jej tle wypadają wyniki naszych funduszy ??

 2. lesserwisser

  Ya, los impetos absolutos!

 3. DevA

  a w tej strategi miało by sens liczenie stóp zwrotu krocząco? i wtedy ewentualnie myśleć o wejściu na rynek? czy tutaj chodzi o to żeby się w „wbijać” w trendy długookresowe?

 4. adka

  Dajcie spokój. Całość wyników tej strategii za kilka (czy kilkanaście) lat opiera się na jednej transakcji (wyjście z rynku przed załamaniem) – bez tego wynik = indeksowi na oko. A ta jedna transakcja to może być czysty przypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.