Impet absolutny, część 2

Pozwoliłem sobie sprawdzić czy „impet absolutny”, opisany w poprzednim wejściu, ma jakąkolwiek siłę na naszej giełdzie w Warszawie.

 

Zrobiłem test podobnie jak autorzy opisywanej poprzednio pracy:

 – na tapetę wziąłem kursy historyczne indeksu WIG20 od początku jego istnienia (z bazy danych bossa.pl),

– ustaliłem kroczące, roczne (lub inaczej 12. miesięczne) stopy zwrotu tj. co miesiąc sprawdzałem stosunek ceny na zamknięciu danego miesiąca w stosunku do zamknięcia sesji sprzed roku,

– tak wyliczone stopy zwrotu dla indeksu porównywałem do oprocentowania 52. tygodniowych bonów skarbowych,

– jeśli roczna stopa zwrotu indeksu była wyższa niż odsetki od bonów wówczas kupowałem hipotetycznie indeks na zamknięciu danego miesiąca,

– pozycja była utrzymywana tak długo aż roczna stopa zwrotu indeksu schodziła poniżej oprocentowania bonów,

Potwierdziło się, że „impet absolutny” dotyczy również naszego rynku. Łączna stopa zwrotu przekroczyła zyski z pasywnego „kup i trzymaj” dla indeksu łącznie o 1059 punktów indeksowych w tym okresie i przy niższej zmienności oraz niższych obsunięciach. Poniższy diagram ilustruje miesięczne stopy zwrotu w obu przypadkach – niebieska krzywa to zmiany zysków strategii impetu, czerwona – WIG20:

 

Średnioroczna przewaga strategi impetu to nieco ponad 2 punkty procentowe. Dodam jednak, że zyski z niej są w rzeczywistości dużo wyższe. A to dlatego, że w czasie przebywania poza rynkiem należałoby kupić obligacje jak sugeruje oryginalna praca. Procent składany czyli reinwestycja zysków z obligacji dodaje kilkadziesiąt procent do wyniku końcowego. Nie zrobiłem tego jednak w teście celowo – chciałem sprawdzić ile w zyskach ma udział sam czysty impet rynku akcyjnego. Jak widać kupno nawet po roku wzrostów daje szanse na całkiem przyzwoite zyski w relacji do średniej.

Dla porównania policzyłem również „impet bezwzględny” czyli pod uwagę brałem jedynie dodatnie, roczne stopy zwrotu bez porównywania ich z oprocentowaniem bonów. Czyli wystarczyło by przez ostatni rok indeks rósł aby otworzyć pozycję i spadał by zamknąć ją. Jak widać na poniższym rysunku różnica jest dużo mniejsza niż w poprzednim teście:

 

To samo można liczyć dla dowolnych okresów i instrumentów. Niewykluczone, że impet działa silniej w krótszych lub odwrotnie – w znacznie dłuższych okresach. Zresztą bez względu na okres, bez nieprzeniknionej mocy impetu nie zobaczylibyśmy na wykresach żadnych istotnych trendów wartych zagrania…

—Kat—-

4 Komentarzy

 1. Jack Black

  Świetne opracowanie. Prosta, logiczna strategia. Jak na jej tle wypadają wyniki naszych funduszy ??

 2. lesserwisser

  Ya, los impetos absolutos!

 3. DevA

  a w tej strategi miało by sens liczenie stóp zwrotu krocząco? i wtedy ewentualnie myśleć o wejściu na rynek? czy tutaj chodzi o to żeby się w „wbijać” w trendy długookresowe?

 4. adka

  Dajcie spokój. Całość wyników tej strategii za kilka (czy kilkanaście) lat opiera się na jednej transakcji (wyjście z rynku przed załamaniem) – bez tego wynik = indeksowi na oko. A ta jedna transakcja to może być czysty przypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.