Nieco ponad rok temu (18 listopada 2011) rząd ogłosił z zaskoczenia wprowadzenie podatku, który wstrząsnął notowaniami jednej spółki. Wstrząsnął na miesiąc.
Oto fragmenty raportów będących konsekwencją tej decyzji (później nieco złagodzonej)
23 listopada 2011
Zapowiedź wprowadzenia podatku od działalności górniczej KGHM, który w naszym modelu obniża wartość spółki o 27%, zbiegło się w czasie z eskalacją niepewności, co do perspektyw światowej gospodarki – szczególnie w kontekście braku pomysłu na rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego w Europie.
24 stycznia 2012
Obniżamy naszą rekomendację dla spółki KGHM z Kupuj do Trzymaj. Nasza zrewidowana cena docelowa na poziomie 105 zł odzwierciedla skutki wprowadzenia podatku od kopalin.
13 lutego 2012
Uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby dalsze zmiany w podatku od kopalin mogły dostarczyć potencjał wzrostowy dla kursu giełdowego spółki. Spodziewamy się wzrostu zmienności notowań KGHM, ze względu na oczekiwaną wysoką wrażliwość wyników finansowych spółki podczas, gdy jest mało prawdopodobne, aby poziom dywidend pozytywnie zaskakiwał. Podatek może również obniżyć rezerwy miedzi i srebra, które są rentowne w produkcji.
**
A tu historia, czyli rok zmagań kupujących i sprzedających. Rok to naprawdę długo, żeby zapomnieć o czymś co przez chwilę medialnie wyglądało na kataklizm, armagedon i koniec świata jaki znamy.
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
dodatkowo ciekawe w tych wzrostach jest to że nie odzwierciedlają faktów a mianowicie zyski spadają od 3 kwartałów….
wzrosty odzwierciedlają fakty na idealnie racjonalnych rynkach 😉