Nieco ponad rok temu (18 listopada 2011) rząd ogłosił z zaskoczenia wprowadzenie podatku, który wstrząsnął notowaniami jednej spółki. Wstrząsnął na miesiąc.

Oto fragmenty raportów będących konsekwencją tej decyzji (później nieco złagodzonej)

 

 

23 listopada 2011

Zapowiedź wprowadzenia podatku od działalności górniczej KGHM, który w naszym modelu obniża wartość spółki o 27%,  zbiegło się w czasie z eskalacją niepewności, co do perspektyw światowej gospodarki – szczególnie w kontekście braku pomysłu na rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego w Europie.

24 stycznia 2012

Obniżamy naszą rekomendację dla spółki KGHM z Kupuj do Trzymaj. Nasza zrewidowana cena docelowa na poziomie 105 zł odzwierciedla skutki wprowadzenia podatku od kopalin.

13 lutego 2012

Uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby dalsze zmiany w podatku od kopalin mogły dostarczyć potencjał wzrostowy dla kursu giełdowego spółki. Spodziewamy się wzrostu zmienności notowań KGHM, ze względu na oczekiwaną wysoką wrażliwość wyników finansowych spółki podczas, gdy jest mało prawdopodobne, aby poziom dywidend pozytywnie zaskakiwałPodatek może również obniżyć rezerwy miedzi i srebra, które są rentowne w produkcji.

 **

A tu historia, czyli rok zmagań kupujących i sprzedających. Rok to naprawdę długo, żeby zapomnieć o czymś co przez chwilę medialnie wyglądało na kataklizm, armagedon i koniec świata jaki znamy.

2 Komentarzy

  1. trendfollowerpl

    dodatkowo ciekawe w tych wzrostach jest to że nie odzwierciedlają faktów a mianowicie zyski spadają od 3 kwartałów….

  2. gzalewski (Post autora)

    wzrosty odzwierciedlają fakty na idealnie racjonalnych rynkach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.