Nieco ponad rok temu (18 listopada 2011) rząd ogłosił z zaskoczenia wprowadzenie podatku, który wstrząsnął notowaniami jednej spółki. Wstrząsnął na miesiąc.

Oto fragmenty raportów będących konsekwencją tej decyzji (później nieco złagodzonej)

 

 

23 listopada 2011

Zapowiedź wprowadzenia podatku od działalności górniczej KGHM, który w naszym modelu obniża wartość spółki o 27%,  zbiegło się w czasie z eskalacją niepewności, co do perspektyw światowej gospodarki – szczególnie w kontekście braku pomysłu na rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego w Europie.

24 stycznia 2012

Obniżamy naszą rekomendację dla spółki KGHM z Kupuj do Trzymaj. Nasza zrewidowana cena docelowa na poziomie 105 zł odzwierciedla skutki wprowadzenia podatku od kopalin.

13 lutego 2012

Uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby dalsze zmiany w podatku od kopalin mogły dostarczyć potencjał wzrostowy dla kursu giełdowego spółki. Spodziewamy się wzrostu zmienności notowań KGHM, ze względu na oczekiwaną wysoką wrażliwość wyników finansowych spółki podczas, gdy jest mało prawdopodobne, aby poziom dywidend pozytywnie zaskakiwałPodatek może również obniżyć rezerwy miedzi i srebra, które są rentowne w produkcji.

 **

A tu historia, czyli rok zmagań kupujących i sprzedających. Rok to naprawdę długo, żeby zapomnieć o czymś co przez chwilę medialnie wyglądało na kataklizm, armagedon i koniec świata jaki znamy.

2 Komentarzy

  1. trendfollowerpl

    dodatkowo ciekawe w tych wzrostach jest to że nie odzwierciedlają faktów a mianowicie zyski spadają od 3 kwartałów….

  2. gzalewski (Post autora)

    wzrosty odzwierciedlają fakty na idealnie racjonalnych rynkach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *