Szok, Peugeot wylatuje z giełdy.

Afera AmberGold stanowiła przyczynek do dyskusji w naszych mediach o wiedzy ekonomicznej obywateli. Niestety media nie zajmowały się swoją własną wiedzą ekonomiczną. A szkoda bo ta jest na identycznym poziomie (mam na myśli szerokie media, a nie te które zajmują się rynkiem kapitałowym) – płytkim, nieprecyzyjnym i tak naprawdę interesującym się giełdą, finansami, gdy pojawi się jakaś afera.

Jak wygląda owa jakość można dziś zobaczyć w portalu natemat.pl. Pozwalam sobie na zrobienie zrzutów ekranowych, a nie cytowanie, bo Internet ma to do siebie, że łatwo w nim ślady „bełkotu” zacierać.

Jeśli autor wypowiadający się na temat rynku giełdowego zupełnie nie rozumie, co oznacza pobyt spółki w indeksie i na samej giełdzie, to trudno się dziwić później powstawaniu mitów, teorii spiskowych i wielu zakręconych koncepcji.

 

Edukacja, edukacja, edukacja. Takie tam wyświechtane słowo.

Panie Jakubie (to do autora) polecam Panu książkę Zenona Komara „Sztuka spekulacji po latach„. Napisane lekkim językiem  kompendium wiedzy o rynkach – w sam raz na początek.

 

Link do materiału:

http://natemat.pl/30569,peugot-poza-paryska-gielda-kryzys-wciaz-uderza-w-najwiekszych

17 Komentarzy

 1. Adam_S

  Grzes,

  To ty jako Linia sie tam wypowiadales?

  Tekst autora zenada.

 2. gzalewski (Post autora)

  Tak, Jajakolinia 🙂
  Bede musial sie podpisywac, bo na FB to ja jednak prywatnie nie mam chęci istniec:)

 3. investor_ts

  Mom zdaniem problem jest poważniejszy. Brak wiedzy możemy starać się rozwiązać poprzez edukację ale jak poradzić sobie ze zwykłym niechlujstwwem? Autor popełnia literówkę w nagłówku, w nazwie firmy której poświęcony jest artykuł (Peugeot a nie Peugot) – que c’est gênant!

 4. Adam_S

  „bo na FB to ja jednak prywatnie nie mam chęci istniec:)”

  nie wiem dlaczego, ale sporo osob ma takie zdanie 🙂

  samemu sie zastanawiam nad fikcyjnym kontem tam aby moc sie wypowiadac, bo z prawdziwego nie chce.

  tyle ze takim dzialaniem nabije FB statystyki nowych userow…

 5. darkh

  „Kalisz i Grodzka, czyli Sodoma i Gomora? Wspólnie wybiorą transseksualną miss”
  „Kanibalizm w Miami. To wszystko przez LSD?”
  „Dermatolog złapał pedofila. Dobro dziecka ważniejsze niż tajemnica lekarska?”

  Naprawde warto poswiecac czas panu Kubie ?

 6. gzalewski (Post autora)

  @darkh
  Nie widzialem – nie warto. Niemniej jednak jesli wybija sie wiadomosc na portalu z pretensjami, jako wiadomosc „redakcyjną”, to…..

 7. darkh

  o to tez daje po oczach:
  http://natemat.pl/3617,jak-latwo-zarobic-w-kryzysie-czyli-polska-gielda-szaleje

  inne pozycje pana Michala:
  „Podryw, lans i maturzystki? Witamy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego”
  „Trójkącik mężczyzny i dwóch kobiet jako związek partnerski? W Brazylii taki oficjalnie zarejestrowano”

  szwankuje pozycjonowanie na na temat ;]
  a co do poziomu blogosfery okologieldowej, to tej wojny panie Grzegorzu pan nie wygra 😉

  1. trystero

   @ darkh

   Wiesz, nie ma sensu mieć pretensje do tych autorów bo to są pewnie studenci na umowach zlecenia mający zapewne stachanowskie normy wierszówek do wyrobienia.

   Taki biznes model ma NaTemat i duża część portali, także tych, które chcą uchodzić za opiniotwórcze.

   Warto przy tym zauważyć, że to projekt komercyjny co skłania do wniosku, że albo jego twórcy są niekompetentni i szybko wypadną z rynku albo takie są właśnie oczekiwania rynku. Ja bym się wcale nie zdziwił, że gdyby poprawna była odpowiedź druga. No a w tej sytuacji to trudno mieć pretensje do przedsiębiorcy, że oferuje produkt, na który jest zapotrzebowanie. To niemal jego obowiązek jest.

 8. _dorota

  @ offtopic, Gant
  Wiecie, na kogo poskarżył się Gant? Zagrożenie karą prawie jak galery 😉

 9. DJ

  Zasadniczo kto na natemat peel wchodzi, ten sam sobie szkodzi. Żenada do sześcianu. Gadzinówka dyktatorów bezmózgowia.

 10. darkh

  T. (koncyliacyjnie), ja mam pretensje ?.. ale nie przekonasz mnie zeby stachanowstwem tlumaczyc bylejakosc, po prostu tego nie kupuje ! (rozumiem, ale nie przyjmuje do wiadomosci !)

  rozbawila mnie mysl, ze pan Lis celowo zaniza poziom swojego serwisu zebysmy mogli na stronach bossablo o tym podyskutowac 😉

 11. darkh

  @ dorota

  http://mkaczmarczyk.blox.pl/2012/09/Gant-deweloper-nad-przepascia.html
  moze to TO ?

 12. gzalewski (Post autora)

  ale zdecydujmy – jesli mamy tzw. media opinii (tydodniki, portale itp.) to chyba jednak warto punktowac bzdury, jakie publikuja, wlasnie po to, zeby te brednie nie stawały się „opiniami”.
  Generalnie grzech polskiego dziennikarstwa od lat polegał na tym, ze „jesli pisze w gazecie/tygodniku/miesieczniku to jestem autorytetem”. Nagle nadszedl internet i ludzie mogli zamiast pisac listów do gazet (wrzucanych do kosza) punktowac bezlitosnie brednie.
  I teraz jesli Jan Kowalski takie brednie sobie pisze na swoim blogu, to mozemy to ignorowac. Ale jesli ten Jan Kowalski pisze na www.portalopiniifirmowanyprzezznanychludzi.pl to nalezy ostro reagowac

  1. trystero

   @ GZalewski

   Jasne. Zawsze warto pokazywać błędy bo to ma wartość edukacyjną.

   @ Darkh

   Rzeczywiście napisałem tak, że wynikało, że uważam, że Ty masz pretensje do autora. Mój błąd.

   Chciałem tylko zwrócić uwagę na ten specyficzny model biznesowy.

 13. _dorota

  @ Darkh
  Hm, możliwe. Chociaż to świadczyłoby, że zarządowi Ganta puszczają nerwy – bo w cytowanym artykule trudno się dopatrzyć chęci wpływu na kurs. To raczej podsumowanie znanych faktów.

 14. Dapi

  To jest dokładnie ten wpis o który chodzi Gantowi. Problem jest taki ze do GW wypromowała ten wpis łącznie z pokazaniem stronie głównej.

 15. gzalewski (Post autora)

  @ Dapi
  Dzieki, ze mi przypomniales, bo mi tekst lezal w powijakach i juz o nim zapomnialem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.