Jak zniechęcić dzieciaki do biznesu

Jest takie stare powiedzenie, że wystarczy wpisać jakąś niesłychanie popularną książkę do kanonu lektur, żeby dzieciaki straciły nią zainteresowanie. Nie przez to, że książka stanie się automatycznie nudna, raczej dzięki temu co „zrobi się z tą ksiażką” w procesie dobudowywania warstwy edukacyjnej.

Nauczanie trudnych treści nie jest proste. Dodatkowo podanie ich w atrakcyjny sposób powoduje, że można spotkać się z zarzutami o spłycanie tematu. W najbliższych miesiącach powinno ukazać się polskie wydanie książki Petera Schiffa „How an economy grows, and why it crashes”, czyli w dowolnym tłumaczeniu tytułu – „Jak rozwija się gospodarka i dlaczego się załamuje”. Książka jest przykładem tego, w jaki sposób w atrakcyjny i prosty sposób wprowadzać różne pojęcia. Gdy tylko otrzymałem ją do recenzji zachwycił mnie sposób podania tego, w jaki sposób wyjaśnione jest funkcjonowanie gospodarki (pomijam przemycanie pewnych poglądów przez autora). Co więcej nie jest to książka dla dzieci (trochę marketingując, będę ją polecał wielu dziennikarzom piszącym o finansach 😉 ).

Jednak już z kilku stron spotkałem się z wątpliwościami, ze strony polskich czytelników, że to nie jest poważne potraktowanie tematu. Książka – o zgrozo – posiada obrazki, no i ten metaforyczny świat facetów łowiących ryby, powoduje, że nie czyta się poważnie o inflacji, popycie, podaży, akcji kredytowej.

No więc dobra. Skoro tak podchodzimy do tematu „poważnego” traktowania tematów, nie dziwmy się, że dzieciaki nie garną się do otwierania biznesów, że wiedza ekonomiczna, finansowa, inwestycyjna jest na takim poziomie, że skutkuje później powierzaniem pieniędzy firmom, które „gwarantują” cokolwiek.

Przy okazji afery AmberGold postanowiłem zaznajomić się z podręcznikami do szkół ponadgimnazjalnych z przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”. Coś tam pamiętałem, ze szkoły mojego dziecka i pamiętam, że nie byłem zachwycony.

Na razie jednak nie dokonałem zakupu, bo po tym co wstępnie zobaczyłem zadrżała mi ręka. Nie jestem pewien, czy mój mózg jest gotowy na coś takiego.

Wyobraźcie sobie Państwo przeciętnego ucznia, który skończył gimnazjum. Kupuje podręczniki (to chyba już ten czas) i sięga do jednego z nich. Tego, który ma być dla niego wprowadzeniem w świat Marka Zuckerberga (założył swój biznes już na studiach), albo wielu innych młodych, kreatywnych, przedsiębiorczych.

Otwiera podręcznik i widzi taki spis treści:

http://img.nowaera.pl/dokumenty/spis/przedsiebiorczosc_spis.pdf

 

Być może przesadzam, ale na tej jednej stronie widzę odpowiedź na pytanie, dlaczego dzieciaki nie chcą czytać książek, ba uważają, że tam są jakieś brednie, starocie itp.

Tak jak wspomniałem jeszcze nie odważyłem się zakupić tej książki. Boję się bardzo poważnie, czy ona w ogóle opowiada o przedsiębiorczości, tak jak ja to rozumiem. Czy też może jest próbą zanudzenia dzieciaków pojęciami, podanymi w skrajnie uproszczony sposób, albo nawet i to nie . Na przykład taki, jak w innym podręczniku:

http://empi2.pl/jak-byc-przedsiebiorczym-podrecznik-p-2041.html  (proszę kliknąć na zakładkę – przykładowe strony).

Jednego jestem pewien taki program nie wypuści na rynek pracy zbyt przedsiębiorczych osób. Co więcej znając swego rodzaju „paternalizm” naszego rodzimego systemu edukacji, w której nauczyciel ma „władzę” (korzystam z jednego z pytań do dyskusji w podlinkowanej ksiażce „Na jakiej podstawie sprawuje władzę Prezydent RP, minister, dyrektor szkoły, nauczyciel czy rodzic”), jestem w stanie wyobrazić sobie dyskusję między nauczycielem, a uczniem, który właśnie próbuje pierwszych kroków w jakimś prostym biznesie – zrobił pierwszą aplikacyjkę na smartfona i właśnie sprzedaje go przez AppStore. Taka dyskusja często może zakończyć się porażką ucznia. Przynajmniej jeśli chodzi o ocenę.

 

 

 

8 Komentarzy

 1. Wojtek S.

  „Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz.”
  Albert Einstein

 2. gzalewski (Post autora)

  http://www.ted.com/talks/lang/en/salman_khan_let_s_use_video_to_reinvent_education.html

 3. blackswan

  khan academy rocks

 4. blackswan

  Paradoksalne w przypadku nauczania przedsiębiorczości jest to, że syllabusy układają urzędnicy, książki piszą teoretycy, zajęcia prowadzą nauczyciele – nie ma nawet jednej osoby w całym łańcuszku, która znałaby temat z autopsji, a nie lektury jakiegoś pdf-a. Jeden wielki nonsens. Jakby przedsiębiorczość była czymś, czego można nauczyć.

  Trochę podobnie jest z programami wspierania „innowacyjności”.

 5. MICk

  Przekartkowałem fragment podręcznik http://empi2.pl/jak-byc-przedsiebiorczym-podrecznik-p-2041.html ; i jest tam rozdział o bankach. Niestety autorzy nie napisali nic o parabankach, a szkoda. Zwłaszcza w związku z AG.

 6. Bogdan

  Przedsiębiorczości zapewne nie można nauczyć, ale za to można: rożnych sposobów liczenia odsetek, wartości pieniądza w czasie, czym jest inflacja , i ogólnie paru rzeczy pomagających zorientować się w świecie. Z drugiej strony osobie, która żyje od pierwszego do pierwszego inflacja jest raczej obojętna.

 7. GZalewski

  no i pani minister juz wie:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12461304,Minister_edukacji__Ludzie_uwierzyli_w_Amber_Gold_.html

 8. lesserwisser

  „Swoje oszczędności ulokowali tam ci, którzy są w większości ze starej szkoły.”

  Pani minister widocznie nie wiem, że pierwsza reforma szkolnictwa obj ęła u nas roczniki od 1952 r., a potem byly następne.

  Ci ludzie dopiero co załapują się na emerytury, a w Amber Gold umoczyli podobno głównie emeryci, więc absolwenci ze starej szoły są raczej odporni na bajer ekonomiczny.

  Najwidoczniej pani minister dopiero co ukończyła gimnazjum, czyli dopiero drugi etap szkoły życia, więc jeszcze sporo przed nią.

  Aż zazdrość żera starego frajera. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.