Najgłupszy insider trading w historii? II

Poważnie, ktoś powinien ufundować nagrodę dla uczestników rynku finansowego przejawiających kompletny brak instynktu samozachowawczego. Byłoby to coś w rodzaju Nagrody Darwina dla rynku finansowego.

Naturalnie, znalazłem kolejnego człowieka, który bezwzględnie powinien być do tej nagrody nominowany. Robert D. Ramnarine zajmował wysokie stanowisko managerskie w departamencie finansowym firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb. Posiadał dostęp do informacji związanych z planami akwizycyjnymi swojej firmy, brał nawet udział w przeprowadzaniu analiz finansowych korporacji, które stanowiły potencjalny przedmiot przejęcia.

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) stwierdziła, że Ramnarine przynajmniej trzy razy w ostatnich dwóch latach dokonywał transakcji na opcjach, których instrumentem bazowym były akcje przedsiębiorstw, których akwizycją zainteresowany był Bristol-Myers Squibb. W jednym przypadku Bristol-Myers Squibb dokonał akwizycji, w jednym przypadku proces sprzedaży zakończył się przejęciem spółki przez inną firmę, jeden proces akwizycji jest w trakcie realizacji.

Ramnarine kupował out of money opcje call, w jednym przypadku wystawiał opcje put poniżej oferowanej przez Bristol-Myers Squibb ceny przejęcia. Ramnarine dokonywał tych transakcji na swoich prywatnych rachunkach brokerskich! Cześć z tych transakcji zawarto z jego biura, część z firmowego BlackBerry.

Ramnarine zarobić miał na swoim nielegalnym procederze ponad 300 000 USD.

To nie wszystko. Przed dokonaniem najbardziej zyskownej (220 000 USD) serii transakcji, Ramnarine ze swojego biurowego komputera sprawdzał w Internecie czy istnieje duże prawdopodobieństwo wykrycia insider trading z użyciem opcji. Lista wyszukiwanych fraz (str. 9):

 • can option be traced to purchaser
 • can stock option be traced to purchase inside trading
 • insider trading options
 • insider trading options
 • illegal insider trading options trace

Wśród oglądanych przez Ramnarine’a stron internetowych znalazła się informacja dla mediów, opublikowana przez SEC a dotycząca akcji podjętej przeciwko osobie podejrzanej o insider trading z użyciem opcji z użyciem niepublicznych informacji o akwizycji.

Sprawa Ramnarine’a jest oczywista. Posiadał niepubliczne, cenotwórcze (material) informacje i na ich podstawie dokonywał transakcji na rynku opcji. Ramnarine posiadał te informacje jako pracownik Bristol-Myers Squibb i poprzez wykorzystanie tych informacji nie tylko złamał konkretne przepisy zasad korporacyjnych ale także ogólne fiduciary duty łączące go z pracodawcą.

Proceder Ramnarine’a trwał niecałe dwa lata. Trzyosobowa grupa, złożona z prawnika (specjalizującego się w fuzjach i przejęciach), jego kolegi i inwestora/tradera zdołała czerpać zyski z insider tradingu przez 17 lat zanim została zatrzymana. Schemat wyglądał tak – prawnik (średniego szczebla) zdobywał informacje o potencjalnych przejęciach (albo przeglądając firmowe dokumenty albo podsłuchując rozmowy wyższych rangą prawników). Przekazywał ten informacje swojemu znajomemu, który z kolei dzielił się z nimi ze znajomym traderem. Ten dokonywał transakcji i po uwzględnieniu podatków i prowizji dzielił się zyskami.

Zabawna historia. Zgodnie z umową zyski powinny być dzielone ‘po równo’. W trakcie przesłuchań prawnik dowiedział się, że trader zatrzymał 90% zysków dla siebie. Cóż, to by było na tyle mitu o uczciwych złodziejach…

 

3 Komentarzy

 1. kajet

  17 lat!!! Przez 17 lat pracownicy SEC oglądali pornole, zamiast ich złapać. Może nasz KNF nie musi mieć aż tak wielkich kompleksów.

 2. zarafiq

  Jeśli sobie uświadomić, że to czubek czubka góry lodowej i już nie jest tak wesoło.

 3. Wczasowicz

  Jeden z lepszych wpisów na blogach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.