Inwestycyjne do przeczytania – 13.12.2011

Nowa porcja wybranych przeze mnie artykułów o inwestowaniu i rynkach kapitałowych. Dziś skupiona wokół dwóch zagadnień: Daniela Kahnemana oraz kryzysu w strefie euro.

Cztery obszerne fragmenty nowej książki Kahnemana, Thinking Fast and Slow, na stronach Bloomberga:

Recenzja książki Kahnemana w The New York Review of Book. Interesujący fakt: każdy śmiertelny atak rekina w okolicy San Diego redukuje liczbę utonięć o 10 w okresie następnych 5 lat. Atak rekina bardziej działa na wyobraźnię niż zwykłe utonięcia i zniechęca ludzi do ryzykownych zachowań w wodzie.

Michael Lewis w Vanity Fair o Danielu Kahnemanie.

Powiązany z artykułem Lewisa quiz, który pomoże Wam sprawdzić czy jesteście w stanie pokonać opisywane przez Kahnemana błędy kognitywne.

Sesja pytań i odpowiedzi Kahnemana z czytelnikami bloga Freakonomics z odniesieniami do kryzysu w strefie euro i afer związanych z tuszowaniem skandali obyczajowych.

Ben Hirschler i Scott Malone z Reutersa o awaryjnych planach europejskich korporacji na wypadek rozpadu strefy euro.

Także Bloomberg podejmuje temat przygotowań na wypadek rozpadu strefy euro i zwraca uwagę, że część korporacji przenosi gotówkę do Niemiec.

Tyler Cowen w bardzo inspirującym i kontrowersyjnym tekście o tym, że w obecnym kryzysie w strefie euro to Niemcy stoją na moralnie wyższej pozycji niż państwa peryferyjne.

Bloomberg Markets Magazine o spotkaniu Sekretarza Skarbu, Henry Paulsona z wybranymi przez niego przedstawicielami sektora funduszy hedge. Na tym spotkaniu, w lipcu 2008 roku Paulson poinformował grupę wybranych inwestorów, że rząd planuje przejąć kontrolę nad Fannie Mae i Freddie Mac (conservatorship) co de facto pozbawi wartości akcje zwykle i uprzywilejowane. Jeden z managerów zadzwonił do swojego prawnika, który poinformował go, że Paulson ujawnił istotne, niepubliczne informacje i jego klient nie powinien zawierać transakcji na akcjach Fannie i Freddie.

Niewiadomo czy ktoś z uczestników spotkania wykorzystał podane przez Paulsona informacje. Sam Paulson, w opinii prawników, nie złamał prawa. W amerykańskiej doktrynie prawnej ujawnienie informacji poufnej (ale nie zawieranie transakcji na jej podstawie) jest przestępstwem jeśli istnieje obowiązek powierniczy pomiędzy ujawniającym informację a drugą stroną (na przykład pomiędzy korporacyjnym insiderem a akcjonariuszami).

Interesujący tekst o skoordynowanej akcji banków centralnych, która tak bardzo ucieszyła rynki akcyjne na przełomie listopada i grudnia. Wydaje się, że najważniejszym celem tej akcji było zapewnienie europejskim bankom dolarowego finansowania ich dolarowych aktywów. Temu służyć mają ułatwienia w dostępie do linii swapowych, między innymi obniżenie karnego oprocentowania ze 100 do 50 punktów bazowych.

Wszystko co urosło, musi kiedyś spaść – historia Netflixa na amerykańskiej giełdzie:

Za Bespoke

 

1 Komentarz

  1. blackswan

    odnosnie insider tradingu polecam sprawdzic to:

    http://www.reuters.com/article/2011/12/13/us-sac-cohen-deposition-idUSTRE7BC1UJ20111213

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.