Mechaniczny trading – przykazania

Chciałbym jeszcze przez chwilę zajrzeć do świeżutkiej literatury aby przywołać kwestię różnic pomiędzy tradingiem a prognozowaniem.

Mam na myśli jeszcze ciepłą od drukarskiej maszyny książkę Michaela Covela „Trend Commandments” (do podejrzenia w Amazon), która zajęła mi ostatni weekend. Tytuł jest parafrazą biblijnych „Ten Commandments” czyli „Dziesięciu przykazań”, w których słowo „dziesięć” autor zastąpił przez „trend”, brzmiące i znaczące to samo w polskim i angielskim języku. Tłumacząc całość mamy „Trendowe przykazania” (podtytuł: „trading dla uzyskania wyjątkowych zwrotów na kapitale”).

Można mieć za złe Covelowi jego przyklejanie się pod legendę zespołu „Żółwi” w sposób dość kontrowersyjny bo przez jednego z żółwiowych banitów – Russela Sandsa i sprzedaż za ogromne pieniądze systemu Żółwi, który jest od lat dostępny za darmo dzięki Curtisowi Faithowi, czy też jakieś małostkowe pyskówki z tym ostatnim. Ale trzeba mu oddać, że dla popularyzacji idei „trend following” (czyli gry giełdowej z trendem) zrobił naprawdę sporo dzięki swoim poprzednim książkom, filmowi oraz stronie internetowej. Zresztą sam nie ukrywa ambicji stworzenia intelektualnego centrum strategii inwestowania z trendami.

Książka zawiera dużo więcej niż biblijne 10 przykazań i w zasadzie stanowi przewodnik po tym czym jest i czym nie jest „trend following”. Jej powstanie jest bez wątpienia odpowiedzią na naprawdę liczne, sądząc z blogu Covela, głosy inwestorów, którzy bezskutecznie próbują zrozumieć filozofię „podążania za trendami”, a także odpowiedzią na liczne krytyki i ironie, bardzo często pochodzące od ludzi, którzy nawet nie spróbowali lub próbowali dość powierzchownie pojąć fundamenty działania tego rodzaju strategii.

Trzeba przyznać, że Covel dobitnie i w swoim precyzyjnym stylu wskazuje kolejne kanony gry z trendem, w której najmniejszej nawet istotności nie mają: przepowiadanie i stawianie prognoz, ekonomiczne czy polityczne spekulacje ani kopanie w fundamentach spółek i rynków, a jedyne znaczenie ma cena jako wyraz nastrojów inwestorów i jej zmiany w postaci trendów, które wyłapuje się statystycznymi / matematycznymi narzędziami, wspomaganymi obiektywnymi strategiami kontroli ryzyka.

Te reguły nabierają istotności i klarowności sugestywnie zestawione w kolejnych rozdziałach z całym informacyjnym śmietnikiem oferowanym przez serwisy internetowe i telewizyjne (jak choćby gadające głowy w CNBC), bezradnością funduszy akcyjny w obliczu bessy i papką pop-inwestycyjną, w której znalazł się sam Buffett, krytykujący derywaty jako „broń destrukcji” i sam masowo nimi obracając. Szczęśliwie za Covelem stoją imponujące wyniki dziesiątków zarządzających według zasad „trend following” (głównie CTA), z których jedynie wycinek znalazł się w książce.

Swoistym kontrastem jest opisywany wywiad z Davidem Hardingiem, menadżerem stojącym za sukcesami algorytmowych funduszy Winton i AHL. Prowadzący wywiad-show usiłuje (w co można wątpić) zrozumieć istotę gry w oparciu tylko o ceny, by wypalić wreszcie kompletnie bezsensowne pytanie o podanie gorących typów na spółki, które urosną w najbliższej przyszłości. To nie ta bajka!

 

„Przykazania” to nie pozycja dla już zajmujących się systemami czy technicznym łapaniem trendów w ogóle, chyba, że potrzebują odnalezienia motywacji. Nie ma tam w zasadzie praktycznych przykładów rozrysowanych na wykresach, poza ogólną zasadą działania strategii „Żółwi” jako symbolu i źródła szerokiego nurtu naśladowców. Jest filozofia i duch metody działania w harmonii z trendami.

 

Co mnie drażniło to zastosowanie tzw. „downsizingu” czyli „pompowanie” grubości książki (dla ceny? nadania ważności?). Jedna trzecia całości to albo puste kartki albo jeden skromny cytat na całą stronę. Irytuje mnie to ponieważ wiem, że im więcej egzemplarzy się sprzeda, i im więcej ludzi „dozna oświecenia” tym więcej drzew zniknie z powierzchni ziemi bez uzasadnionych względów 🙁

 

 

—Kat—

 

3 Komentarzy

 1. Berzerk

  Covel jest załosny i genialny równocześnie. Żałosny bo próbuje wszystkich podciągnąć pod trend following, nawet Paul Tudor Jones, ktory sam przyznaje, ze poluje najchetniej na szczyty i dołki. Założe sie, ze Covel nigdy sam nie trejdował.
  Genialny, bo umie samo pisanie w kółko o tym samym obrócić w świetny biznes…

 2. ZP

  Pusta kartka, jednozdaniowy cytat (dużo z filmów) na całą stronę i potem „przykazania”. Faktycznie lekko denerwujące a jeszcze bardziej brak czegokolwiek nowego w stosunku do jego poprzednich książek, które uważam za lepsze.

 3. Trapero

  Jeżeli możemy analizować pod kątem AT wykres orła/reszki rzucanej monety to równiez można identyfikować okresy używania lub nie uzywania systemu mechanicznego poprzez analizę krzywej kapitału np. poprzez kanały czy średnie ruchome nałożone na krzywą kapitału

  odświerzając artykuły z kultowego przecież już dodatku do Parkietu -Profesjonalnego inwestora natknąłęm się na tekst Marcina Lewandowksiego o tym.

  wygląda to zachęcająco ale czy nie łamie reguły bycia ciągle na rynku aby nie przepuścić dużego ruchu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.