Impet jednej sesji –rewizyta (2)

Zgodnie z zapowiedzią opiszę krótko jednodniowe zależności statystyczne na GPW (indeks WIG20), wyprowadzone zgodnie ze schematem użytym w poprzednim wpisie.

Tak jak poprzednio – uporządkowałem jednodniowe zmiany wszystkich sesji (od ich otwarcia do zamknięcia) w szeregu od najgorszej (sesja 17.02.2008, spadek 9,44%) z lewej strony do najlepszej z prawej (sesja 8.04.2009, wzrost 6,72%). Nazwijmy to szeregiem T. Następnie policzyłem wielkość jednodniowej zmiany na kolejnej sesji (T+1) oraz drugiej sesji z kolei (T+2). I obie wartości dzień po dniu doliczałem lub odliczałem od kapitału inwestycyjnego (jego umowa wartość początkowa wynosiła 1).

Zmiany pokazuje poniższy wykres:

Generalnie nie widać tutaj tych tendencji, które wykazał test robiony na danych indeksu spółek amerykańskich S&P500.

Krzywa fioletowa składa się ze zmian na sesji kolejnej czyli T+1. Nie wykazuje wyraźnych trendów. Może co najwyżej wart wzmianki może być fakt, że kupno po sesjach o dużym spadku kończyło się stratami, kupno po sesjach o dużych wzrostach kończyło się wzrostami.

Linia niebieska składa się ze zmian na sesji drugiej czyli T+2. Zaczyna się ona i kończy niemal w tym samym miejscu co fioletowa gdyż uwzględnia te same zmiany ale ich rozkład jest już nieco inny. Tutaj tendencja jest już bardziej zauważalna – w przypadku niewielkich zmian na sesji T (w okolicy zera i nieco większych od zera, sesja o zerowej zmianie to mniej więcej środek wykresu) zakup dwie sesje później kończył się sumarycznie zyskami. Natomiast relatywnie większy wzrost na sesji T kończył się  łącznie stratami jeśli dokonać kupna 2 sesje po niej.

 

Z ciekawości poszedłem nieco dalej i zamiast jednodniowych zmian na sesji policzyłem dodatkowo lukę nocną. Tak wygląda wykres zrobiony tą samą metodologią co wcześniej:

Krzywa niebieska T+2 jest identyczna jak na wykresie pierwszym, krzywa fioletowa T+1 ma już bardzo wyraźną tendencję i wskazuje, że rynek posiada jakąś namiastkę „pamięci”. Można ją opisać w następujący sposób:

Kupno akcji (indeksu WIG20) na zamknięciu sesji spadkowych, przytrzymanie ich przez noc i sprzedanie na zamknięciu sesji kolejnego dnia kończyło się do tej pory stratami sumarycznymi.

Kupno akcji (indeksu WIG20) na zamknięciu sesji wzrostowych, przytrzymanie ich przez noc i sprzedanie na zamknięciu sesji kolejnego dnia kończyło się do tej pory zyskami sumarycznymi.

Oczywiście tendencja ta nie musi wcale powtórzyć się w przyszłości ale warto ją mieć w pamięci przy konstruowaniu własnych strategii.

 

—*Kat*—

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.