W ciągu swojej historii (licząc do 1.lutego.2011) notowań kurs Petrolinvestu na zamknięcie sesji był wyższy od poprzedniego zamknięcia o więcej niż 10 procent podczas 37 sesji (na 891 obserwacji). W siedmiu przypadkach wzrost wyższy niż o 10 procent nastąpił po publikacji jakiegoś tytułu prasowego. Najwięcej bo aż piętnaście przypadków miało miejsce w 2008 roku*.

Średnia zmiana ceny na zamknięcie sesji, po publikacjach prasowych wyniosła 2.82% (ceny otwarcia do poprzedniego zamknięcia 2.31%). Nie uwzględniam tu „wystrzału” sprzed dwóch dni, po publikacji Pulsu Biznesu. Średnia zmiana ceny Petrolinvestu przez cały czas notowań wyniosła -0.39%.

Interesująca jest również lektura tytułów tekstów poprzedzających wzrosty:

petrol_media

Pełną listę można znaleźć na stronie spółki

http://www.petrolinvest.pl/prasa-i-internet/2.html

Oczywiście można przypuszczać, że to nie są wszystkie materiały (pewnie nie ma negatywnych, no i brakuje roku 2007), ale i tak obraz wydaje się interesujący. Sam tytuł to często zbyt mało, by ocenić wymowę tekstu, który być może rozwiewa jednoznaczności związane często z tytułem, który powinien być chwytliwi.

Można się tylko zastanowić, czy inwestorzy, którzy kupują na takich sesjach podejmują decyzję pod wpływem materiałów prasowych, czy też dogłębnej analizy (jak chcieliby zwolennicy idei racjonalnego człowieka). A jeszcze inna sprawa to zarządzanie informacją przez spółkę. Czyli owe wszystkie „nie wykluczam”, „jest możliwe”,”chcielibyśmy”.

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że przedwczoraj (1.lutego), w dniu gwałtownego wzrostu, zawarto 36 transakcji krótkiej sprzedaży na 75 000 sztuk (to zaledwie 1 procent całego dziennego obrotu) Petrolinvestu.

* Pomijając 2007 rok taka zmiana miała miejsce 32 razy.

3 Komentarzy

  1. Wasilewski

    Gdzie można grać na PETROLU na krótko?

  2. lesserwisser

    Spółka wielce medialną – warto poczytać.

    http://www.pb.pl/a/2011/02/02/30_marca_2010_Petropolacy_poszybowali

    Tak to Pulsiaki Biznesiaki, co zrobili medialnie kurs Petrolinvestovi, odwracają obecnie kota ogonem pisząc – a co nie mówiliśmy już dawno temu, nie zalecaliśmy rozwagi i ostrożności.

    Yście wtedy, rok temu, ale kto to dziś pamięta, was mediumowcy nie wyłączając.

  3. gzalewski (Post autora)

    tak, tak wlasnie widzielm jakies takie dzialania troche „umniejszajace” wlasne zaslugi.
    W tym dość „dziwny” materiał:
    http://www.pb.pl/a/2011/02/03/10_spolek_tak_ryzykownych_jak_Petrolinvest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.