W ciągu swojej historii (licząc do 1.lutego.2011) notowań kurs Petrolinvestu na zamknięcie sesji był wyższy od poprzedniego zamknięcia o więcej niż 10 procent podczas 37 sesji (na 891 obserwacji). W siedmiu przypadkach wzrost wyższy niż o 10 procent nastąpił po publikacji jakiegoś tytułu prasowego. Najwięcej bo aż piętnaście przypadków miało miejsce w 2008 roku*.

Średnia zmiana ceny na zamknięcie sesji, po publikacjach prasowych wyniosła 2.82% (ceny otwarcia do poprzedniego zamknięcia 2.31%). Nie uwzględniam tu „wystrzału” sprzed dwóch dni, po publikacji Pulsu Biznesu. Średnia zmiana ceny Petrolinvestu przez cały czas notowań wyniosła -0.39%.

Interesująca jest również lektura tytułów tekstów poprzedzających wzrosty:

petrol_media

Pełną listę można znaleźć na stronie spółki

http://www.petrolinvest.pl/prasa-i-internet/2.html

Oczywiście można przypuszczać, że to nie są wszystkie materiały (pewnie nie ma negatywnych, no i brakuje roku 2007), ale i tak obraz wydaje się interesujący. Sam tytuł to często zbyt mało, by ocenić wymowę tekstu, który być może rozwiewa jednoznaczności związane często z tytułem, który powinien być chwytliwi.

Można się tylko zastanowić, czy inwestorzy, którzy kupują na takich sesjach podejmują decyzję pod wpływem materiałów prasowych, czy też dogłębnej analizy (jak chcieliby zwolennicy idei racjonalnego człowieka). A jeszcze inna sprawa to zarządzanie informacją przez spółkę. Czyli owe wszystkie „nie wykluczam”, „jest możliwe”,”chcielibyśmy”.

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że przedwczoraj (1.lutego), w dniu gwałtownego wzrostu, zawarto 36 transakcji krótkiej sprzedaży na 75 000 sztuk (to zaledwie 1 procent całego dziennego obrotu) Petrolinvestu.

* Pomijając 2007 rok taka zmiana miała miejsce 32 razy.

3 Komentarzy

 1. Wasilewski

  Gdzie można grać na PETROLU na krótko?

 2. lesserwisser

  Spółka wielce medialną – warto poczytać.

  http://www.pb.pl/a/2011/02/02/30_marca_2010_Petropolacy_poszybowali

  Tak to Pulsiaki Biznesiaki, co zrobili medialnie kurs Petrolinvestovi, odwracają obecnie kota ogonem pisząc – a co nie mówiliśmy już dawno temu, nie zalecaliśmy rozwagi i ostrożności.

  Yście wtedy, rok temu, ale kto to dziś pamięta, was mediumowcy nie wyłączając.

 3. gzalewski (Post autora)

  tak, tak wlasnie widzielm jakies takie dzialania troche „umniejszajace” wlasne zaslugi.
  W tym dość „dziwny” materiał:
  http://www.pb.pl/a/2011/02/03/10_spolek_tak_ryzykownych_jak_Petrolinvest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.