Eksperymenty z losowością

Częściowo jako ciekawostkę, częściowo jako ilustrację moich ostatnich wpisów o zaletach i wadach losowości, chciałbym pokazać 2 dość oryginalne testy z zakresu tego tematu.

Zapewne wielu z czytelników zna Jima Cramera i jego „Mad Money” show na kanale CNBC. Na swój użytek nazywam ów program Klaun Show i mam nadzieję, że wybaczą mi to jego miłośnicy 😉 Cramer chciałby zaliczać siebie do grona luminarzy inwestowania i daje znać o tym światu przez publiczne rekomendacje kupna i sprzedaży akcji w TV w sposób dość niewybredny (choć w polskim sejmie miałby spore szanse z taką oryginalnością 😉 ). Zarządzał przy tym kapitałami, ma swój portal w internecie, pisze książki, tyle że jak podliczono w kilku pracach – jego rekomendacje są funta kłaków warte w sensie zyskowności porównywanej na tle indeksów giełdy (a są dostępne nawet wyliczenia pokazujące, że zyskowne byłoby zajmowanie pozycji przeciwstawnych do jego typów).

Kilka lat temu nieistniejąca już strona cramerwatch.org wystawiła jako kontrkandydata dla Cramera małpkę o imieniu Leonardo the Wonder Monkey. Kiedy tylko Cramer wyskakiwał z jakąś rekomendacją, na stronie publikowano i porównywano ją co 30 dni ze spółką losowo wybraną przez zwierzaka. Po niemal 2 latach podsumowano wyniki:

Cramer – trafność 49,27% , zwrot z inwestycji średnio 0,24% po każdych 30 dniach

Leonardo – trafność 49,95% , zwrot z inwestycji średnio 0,43% po każdych 30 dniach

Drugi eksperyment był związany z konkursem, który prowadzono przez 12 tygodni w jednej lokalnych gazet w USA i opisanej w pracy „A comparison of portfolio performances of the random and strategic stock selection strategies”. Chodziło o zweryfikowanie hipotezy, według której w krótkim terminie zyski inwestorów używających przemyślanych strategii przewyższają te pochodzące z losowych wyborów.

Zadaniem uczestników było osiągnięcie jak najwyższej zyskowności przez typowanie 5 spółek z zakresu kilkudziesięciu firm giełdowych związanych ze stanem Virginia. Przy czym można było użyć analizy technicznej lub fundamentalnej przy podejmowaniu decyzji bądź też alternatywnie można było podać typ całkowicie losowy ale równoprawnie mający szansę na nagrodę. Tej ostatniej metody użyło 346 startujących, świadomej analizy podjęło się 879 uczestników.

Wynik łącznych typowań tydzień po tygodniu przedstawia poniższy wykres:

monkey_virginia

Źródło: „The International Journal of Business and Finance Research” 2007

Jak widać grający strategicznie przewyższyli zyskami grupę losowo typujących (łącznie, jak też w 10-ciu z 12-stu tygodni z osobna) ale obie grupy uzyskały gorsze wyniki niż zmiana samego indeksu S&P 500. Zmienność wyników była niemal jednakowa, korelacje pomiędzy grupami wysokie. W przedziale o najwyższych zwrotach tylko ok. ¼ stanowili losujący w dowolny sposób.

Krótkie podsumowanie na tle tego co opisywałem wcześniej:

Przy pasywnie zarządzanych portfelach akcji zyski z losowego wyboru mogą w części przypadków przewyższyć osiągnięcia inwestorów posługujących się zaawansowanymi strategiami i analizami, w tym ekspertów. Z pewnością są ogromną oszczędnością czasu, energii i kosztów dodatkowych. Mogą stanowić uzupełnienie inwestycji mechanicznej w sam indeks. To może być również alternatywa dla tych 80-90% tracących na giełdzie, jeśli tylko potrafią zdać sobie sprawę z psychologicznych ograniczeń.

Patrząc na wzór na sukces w inwestycji w akcje (podałem go w poprzednim wpisie) można dojść do jeszcze ciekawszych wniosków: aktywne zarządzanie ryzykiem może przyćmić osiągnięcia profesjonalistów nawet gdy akcje typujemy losowo. Zarządzanie ryzykiem powinno bowiem znieść negatywne konsekwencje czynników losowych, na które nie mamy wpływu, a które stanowią pokaźny składnik ostatecznego sukcesu.

Sam wybór właściwej spółki i pasywne (lub niemal pasywne) do niej podejście nie gwarantuje sukcesu. Zauważył to już dziesiątki lat temu Keynes, który sformułował hipotezę „Konkursu piękności” (Beauty contest): sukces w inwestycji nie polega na wyborze „najładniej” wyglądającej spółki (kobiety) ale odgadnięciu tej, którą reszta głosujących wybierze najczęściej…

___***Kat***___

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.