Inwestycyjne mity część 3

Akcje notowane na giełdach stanowią teoretycznie elitę gospodarki. Jak pokazuje kolejny mit – taka zależność nie zawsze okazuje się intratna.

MIT4/ Inwestowanie na rynku akcji pozwala ci partycypować we wzroście gospodarki

Kluczowym słowem jest tutaj słowo „wzrost”. Historia pokazała wielokrotnie, że rozwój gospodarczy a wzrost cen giełdowych akcji nie muszą wcale iść w parze i nie są to pojedyncze zdarzenia lecz latami trwająca dysharmonia, która może powodować całkiem uzasadnione frustracje.

W omawianym od kilku wpisów artykule z „Wall Street Journal” przykładem zachwiania takich proporcji zrobiono 13 letni okres z ubiegłego stulecia. Oto w 1969 roku wartość indeksu Dow Jones wynosiła około 1000 punktów a amerykański Produkt Narodowy Brutto (PKB) – 1 bilion US$. I oto ponad dekadę później bo w 1982 roku ten sam indeks nadal wahał się w pobliżu 1000 punktów podczas gdy PKB urosło w międzyczasie do 3,3 biliona dolarów. Ponad trzykrotny wzrost bogactwa kraju nie przełożył się na zyski giełdowych akcjonariuszy. Oczywiście PKB nie jest najlepszym miernikiem rozwoju gospodarki ale trudno zaprzeczać, że USA w owym czasie rozwijała swój ekonomiczny potencjał. Bez względu na to jakie siły stoją za nie nadążającą za owym rozwojem giełdą, faktem stał się brak zysków posiadaczy papierów gospodarczej „arystokracji”.

Jeśli spojrzeć na amerykańskie indeksy dziś to okazuje się, że nie był to odosobniony przypadek. Poniższy wykres ilustruje przykry dla akcjonariuszy obrazek (zakreślone obszary) – ci, którzy zainwestowali długoterminowo 15 lat temu a także ci, którzy kupowali papiery w pierwszych latach obecnej dekady, nie mają żadnych powodów do radości. Ich aktywa albo stopniały albo co najwyżej pozostają bez zmian.

djia_30lat

Bardzo jaskrawym przykładem, wielokrotnie podrzucanym w dyskusjach jest oczywiście rynek Japoński. Poniżej 2 obrazki wydobywające ów dysonans.

Oto indeks NIKKEI 225 w ostatnich czterech dziesięcioleciach:

nikkei225

Praktycznie inwestorzy z lat 1980-1996 nie mają się dziś z czego cieszyć. Inwestycje poczynione 15-20 lat temu przerodziły się w pasmo stresów. Ciemniejszym kolorem zaznaczam ów okres stratnych dziś zakupów.

Dla porównania wykres przedstawiający zmiany japońskiego PKB w cenach nominalnych:

japan-gdp

Totalnie przeciwny kierunek, gospodarka, która kwitnie, zostawiając giełdę z tyłu…

Nie ma znaczenia co stało za bańką spekulacyjną z lat 80-tych, przesadnie drogie nieruchomości czy niewydolność systemu, akcjonariusze ponieśli w rezultacie klęskę. Nie ma znaczenia, że było jednorazowe zdarzenie, ono trwa już 2 zmarnowane dekady. Podobnych przypadków znajdziemy więcej. Nie ma żadnych gwarancji, że takie same dysharmonie nie pojawia się w przyszłości w dowolnej części świata , w tym w Polsce.

CDN

—* Kat *—

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.