Od dawna nosiłem się z zamiarem prezentacji tej strategii. Teraz nadarzyła się specjalna okazja by zająć się tym ostatecznie.


Nie jest to metoda ani specjalnie lepsza od wszystkich innych ale z pewnością nie gorsza. Wiem to z praktyki. Najważniejsze, że pozwala z precyzyjną logiką i bardzo klarownie zrozumieć i zastosować jej założenia. Sukces każdej strategii zależy wg mojej filozofii głównie od taktyki kontroli ryzyka (stopów kasujących zyski i straty) więc w kwestii wejść na pozycję wolę postawić na racjonalność, prostotę i sensowność a przy tym systematyczność (lub jak kto woli mechaniczność), które odciążają umysłowo i czasowo, pozwalając skupić najwyższą uwagę na kwestie związane z transakcjami zamykającymi.

Nawet jeśli ktoś zna doskonale strategię 2BB czyli ?2 Bar Breakout” (w wolnym tłumaczeniu ?Wybicie z 2 słupków”) to mimo wszystko proponuję pozostanie i wspólne rozważanie pewnych argumentów za i przeciw jej efektywności. Ja sam znalazłem ją kilka lat temu w magazynie ?Active Trader” wraz z kodem do Wealthlaba i od razu ją polubiłem. Powodem do niniejszego wpisu był natomiast artykuł z grudniowego magazynu ?Futures & Options Trader”, w którym autorzy testują 2BB na rynku futures towarowych, pokazując przy okazji pewien istotny element tego rodzaju tradingu.

Oczywiście aby móc zagłębić się w niuanse trzeba w pierwszej kolejności poznać fundamenty strategii, oto więc one dla przypadku kupna papieru (otwarcia pozycji długiej) zilustrowane dla ułatwienia na poniższym wykresie:

1/ Podczas spadków czy korekty w dół znajdujemy 2 słupki (lub świece) o następującej charakterystyce (na wykresie zaznaczam je cyframi 1 i 2):
a/ minimum cenowe drugiego jest niższe niż pierwszego
b/ maksimum cenowe drugiego jest niższe niż pierwszego
c/ zamknięcie drugiego jest niższe niż otwarcie (słupek, sesja czy świeca spadkowa)
d/ kolor świecy pierwszej jest bez znaczenia

2/ Ustawiamy na kolejnym, trzecim słupku zlecenie kupna stopem 1 tik powyżej maksimum słupka nr. 2 – na wykresie wyznacza go zielona kreseczka pozioma.

Na rysunku zaznaczyłem zielonymi strzałkami 3 takie wejścia na pozycję na rynku EUR/USD w ujęciu dziennym.

Dla pozycji krótkich (short) zasady są symetryczne czyli maksimum i minimum słupka nr.2 są wyższe niż nr.1 a dodatkowo nr.2 jest wzrostowy. Piszę o słupkach gdyż w zasadzie mogą one reprezentować całą sesję jak i okres X-minutowy, z tym, że świece kilkuminutowe zawierają zwykle zbyt dużo szumu i transakcji wychodzi naprawdę ogromna ilość. Generalnie duża ilość transakcji jest swoista dla tej strategii. Natomiast wyłapuje ona dość szybko i w dużej ilości nawet najmniejsze zmiany koniunktury na rynku – zarówno całe trendy jak i mniejsze falki korekt.

A potem zaczynają się schody o czym w kolejnym wpisie.

CDN

—Kat—

13 Komentarzy

 1. deli deli

  Przy stajence byki wodzą tym swoim charakterystycznym zielonkawym spojrzeniem to w górę to w dół. Klasyczne w swym optymizmie, uparte, nieustępliwe. Patrzę i podziwiam. Może wyczuwają już pierwsze straże niedżwiedzi złażących się do nowego kalendarza inwestora na 6, 7 stycznia. Widzi im się 2500pkt. WIG20. To całkiem możliwe,bo chodzą z szykiem jak kozice na stoku Miedzianego oglądane w drodze do Morskiego Oka. Może zabiorą się na impuls wzrostowy po 13 stycznia? Przedtem jednak muszą bez większych strat odeprzeć atak „trzynastki;w środę13 i czwartek 14 stycznia.

  Może spodoba się bykom moja powtórna deklamacja nadziei? (Zobacz kom. w blogu Dariusza Stępnia; www.stockyourmoney.blogspot.com Tym razem nie „wśród nocnej ciszy” ale w jasną noc sylwestrową a także na Trzech Mędrców kiedy to, w co mocno wierzę, wszystko skończy się po naszej myśli. Czego sobie i Wam Kochani życzę

  Szczęśliwego Nowego Roku !

 2. exnergy

  Jakby to uzupełnić o inne sprawy to można tym naprawdę ładnie czytać rynek. Ale niech każdy znajdzie swój sposób. POwiem tylko tyle, ze czasem trzeba pozwolić rynkowi powiedzieć „amen” żeby potem samemu zaśpiewać „alleluja”.

 3. exnergy

  @ deli – współczuję uzależnienia. Życzę otrzeźwienia 😉

 4. topola

  Nie robiłem głębszych testów tej metody, gdyż całość zależy od zastosowanego stopa, czy to takiego, jak proponowany w F&OT, czy innego, lecz zastanawia mnie jedna kwestia:

  czy zlecenie jest ważne tylko dla słupka nr 3 (jak wskazywałaby logika) czy też dla np. 4 czy 5.

  Jako, że jestem wzrokowcem, przejrzałem sobie kilka wykresów i stwierdzam, że … na dwoje babka wróżyła 🙂 Czasem pozwoliłoby to złapać ładne ruchy, które zaczynają się dopiero na np. 4 słupku.

  Zatem, Kathay, jeśli masz jakieś przemyślenia na ten temat to proszę o podzielenie się nimi.

 5. exnergy

  Mieliście kiedyś takie zgranie z rynkiem, że wchodziliście na pozycję DT na sekundy przed ostrym ruchem zgodnie z waszą pozycją?

  Fajne uczucie.. 😉

 6. at

  @ exnergy; Ja mam czesto inne zgranie z rynkiem. Wychodzę z pozycji DT na sekundy przed ostrym ruchem zgodnie z moją właśnie zamkniętą pozycją…Uczucie odwrotne do fajnego, ale już zdązyłem się do niego przyzwyczaić 😉

 7. TS

  @exenergy
  >Jakby to uzupełnić o inne sprawy ….

  … szczególnie POlityczne, bo chyba nikt, kto ma chwilę na zastanowienie, nie wierzy, że ludzie POkroju tych zamieszanych w np. aferę hazardową nie grają na rynku akcji czy rynku walutowym.
  Mieliśmy w tym roku ciekawe przykłady, kto czytał w tym kontekście zarobił … lub nie stracił .
  Pozdrawiam.

 8. exnergy

  Ta POmyłka „w druku” to był tylko czysty czeski błąd ;).

 9. iwsp

  Czy autor artykułu uzywa Wealthlaba?

 10. Pingback: Raport tygodniowy – FW20H10 po 2. tygodniu 2010 r. (11.01- 15.01. 2010) « Giełda

 11. JL

  Dla mnie sporym mankamentem strategii wydaje sie fakt, ze moze ona pominac spore ruchy tylko z powodu „zlej” konfiguracji swiec definiujacych wejscie w rynek. Macie jakies doswiadczenia z pola bitwy z ta strategia w tym aspekcie? 🙂

 12. JL

  Przeprowadzilem wstepne testy tej strategii dla FW20. W „surowej” postaci, bez zarzadzania pozycja strategia zarabia, choc nie sa to sowite zyski. Doswiadczenia z wprowadzeniem filtra trendu (np. srednie kroczace), stopa, ktory przesuwa sie tylko wraz ze zdobywaniem nowych maksimow/minimow, scaling-in czy odnawianie pozycji pokazuje ze z pewnoscia jest tu jednak spory potencjal do odkrywania 🙂

 13. Pingback: Price Action na FW20 – set up-y wejściowe i jeden przykład « Nasza-Sakiewka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *