Od dawna nosiłem się z zamiarem prezentacji tej strategii. Teraz nadarzyła się specjalna okazja by zająć się tym ostatecznie.
Nie jest to metoda ani specjalnie lepsza od wszystkich innych ale z pewnością nie gorsza. Wiem to z praktyki. Najważniejsze, że pozwala z precyzyjną logiką i bardzo klarownie zrozumieć i zastosować jej założenia. Sukces każdej strategii zależy wg mojej filozofii głównie od taktyki kontroli ryzyka (stopów kasujących zyski i straty) więc w kwestii wejść na pozycję wolę postawić na racjonalność, prostotę i sensowność a przy tym systematyczność (lub jak kto woli mechaniczność), które odciążają umysłowo i czasowo, pozwalając skupić najwyższą uwagę na kwestie związane z transakcjami zamykającymi.
Nawet jeśli ktoś zna doskonale strategię 2BB czyli ?2 Bar Breakout” (w wolnym tłumaczeniu ?Wybicie z 2 słupków”) to mimo wszystko proponuję pozostanie i wspólne rozważanie pewnych argumentów za i przeciw jej efektywności. Ja sam znalazłem ją kilka lat temu w magazynie ?Active Trader” wraz z kodem do Wealthlaba i od razu ją polubiłem. Powodem do niniejszego wpisu był natomiast artykuł z grudniowego magazynu ?Futures & Options Trader”, w którym autorzy testują 2BB na rynku futures towarowych, pokazując przy okazji pewien istotny element tego rodzaju tradingu.
Oczywiście aby móc zagłębić się w niuanse trzeba w pierwszej kolejności poznać fundamenty strategii, oto więc one dla przypadku kupna papieru (otwarcia pozycji długiej) zilustrowane dla ułatwienia na poniższym wykresie:
1/ Podczas spadków czy korekty w dół znajdujemy 2 słupki (lub świece) o następującej charakterystyce (na wykresie zaznaczam je cyframi 1 i 2):
a/ minimum cenowe drugiego jest niższe niż pierwszego
b/ maksimum cenowe drugiego jest niższe niż pierwszego
c/ zamknięcie drugiego jest niższe niż otwarcie (słupek, sesja czy świeca spadkowa)
d/ kolor świecy pierwszej jest bez znaczenia
2/ Ustawiamy na kolejnym, trzecim słupku zlecenie kupna stopem 1 tik powyżej maksimum słupka nr. 2 – na wykresie wyznacza go zielona kreseczka pozioma.
Na rysunku zaznaczyłem zielonymi strzałkami 3 takie wejścia na pozycję na rynku EUR/USD w ujęciu dziennym.
Dla pozycji krótkich (short) zasady są symetryczne czyli maksimum i minimum słupka nr.2 są wyższe niż nr.1 a dodatkowo nr.2 jest wzrostowy. Piszę o słupkach gdyż w zasadzie mogą one reprezentować całą sesję jak i okres X-minutowy, z tym, że świece kilkuminutowe zawierają zwykle zbyt dużo szumu i transakcji wychodzi naprawdę ogromna ilość. Generalnie duża ilość transakcji jest swoista dla tej strategii. Natomiast wyłapuje ona dość szybko i w dużej ilości nawet najmniejsze zmiany koniunktury na rynku – zarówno całe trendy jak i mniejsze falki korekt.
A potem zaczynają się schody o czym w kolejnym wpisie.
CDN
—Kat—
13 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Przy stajence byki wodzą tym swoim charakterystycznym zielonkawym spojrzeniem to w górę to w dół. Klasyczne w swym optymizmie, uparte, nieustępliwe. Patrzę i podziwiam. Może wyczuwają już pierwsze straże niedżwiedzi złażących się do nowego kalendarza inwestora na 6, 7 stycznia. Widzi im się 2500pkt. WIG20. To całkiem możliwe,bo chodzą z szykiem jak kozice na stoku Miedzianego oglądane w drodze do Morskiego Oka. Może zabiorą się na impuls wzrostowy po 13 stycznia? Przedtem jednak muszą bez większych strat odeprzeć atak „trzynastki;w środę13 i czwartek 14 stycznia.
Może spodoba się bykom moja powtórna deklamacja nadziei? (Zobacz kom. w blogu Dariusza Stępnia; www.stockyourmoney.blogspot.com Tym razem nie „wśród nocnej ciszy” ale w jasną noc sylwestrową a także na Trzech Mędrców kiedy to, w co mocno wierzę, wszystko skończy się po naszej myśli. Czego sobie i Wam Kochani życzę
Szczęśliwego Nowego Roku !
Jakby to uzupełnić o inne sprawy to można tym naprawdę ładnie czytać rynek. Ale niech każdy znajdzie swój sposób. POwiem tylko tyle, ze czasem trzeba pozwolić rynkowi powiedzieć „amen” żeby potem samemu zaśpiewać „alleluja”.
@ deli – współczuję uzależnienia. Życzę otrzeźwienia 😉
Nie robiłem głębszych testów tej metody, gdyż całość zależy od zastosowanego stopa, czy to takiego, jak proponowany w F&OT, czy innego, lecz zastanawia mnie jedna kwestia:
czy zlecenie jest ważne tylko dla słupka nr 3 (jak wskazywałaby logika) czy też dla np. 4 czy 5.
Jako, że jestem wzrokowcem, przejrzałem sobie kilka wykresów i stwierdzam, że … na dwoje babka wróżyła 🙂 Czasem pozwoliłoby to złapać ładne ruchy, które zaczynają się dopiero na np. 4 słupku.
Zatem, Kathay, jeśli masz jakieś przemyślenia na ten temat to proszę o podzielenie się nimi.
Mieliście kiedyś takie zgranie z rynkiem, że wchodziliście na pozycję DT na sekundy przed ostrym ruchem zgodnie z waszą pozycją?
Fajne uczucie.. 😉
@ exnergy; Ja mam czesto inne zgranie z rynkiem. Wychodzę z pozycji DT na sekundy przed ostrym ruchem zgodnie z moją właśnie zamkniętą pozycją…Uczucie odwrotne do fajnego, ale już zdązyłem się do niego przyzwyczaić 😉
@exenergy
>Jakby to uzupełnić o inne sprawy ….
… szczególnie POlityczne, bo chyba nikt, kto ma chwilę na zastanowienie, nie wierzy, że ludzie POkroju tych zamieszanych w np. aferę hazardową nie grają na rynku akcji czy rynku walutowym.
Mieliśmy w tym roku ciekawe przykłady, kto czytał w tym kontekście zarobił … lub nie stracił .
Pozdrawiam.
Ta POmyłka „w druku” to był tylko czysty czeski błąd ;).
Czy autor artykułu uzywa Wealthlaba?
Pingback: Raport tygodniowy – FW20H10 po 2. tygodniu 2010 r. (11.01- 15.01. 2010) « Giełda
Dla mnie sporym mankamentem strategii wydaje sie fakt, ze moze ona pominac spore ruchy tylko z powodu „zlej” konfiguracji swiec definiujacych wejscie w rynek. Macie jakies doswiadczenia z pola bitwy z ta strategia w tym aspekcie? 🙂
Przeprowadzilem wstepne testy tej strategii dla FW20. W „surowej” postaci, bez zarzadzania pozycja strategia zarabia, choc nie sa to sowite zyski. Doswiadczenia z wprowadzeniem filtra trendu (np. srednie kroczace), stopa, ktory przesuwa sie tylko wraz ze zdobywaniem nowych maksimow/minimow, scaling-in czy odnawianie pozycji pokazuje ze z pewnoscia jest tu jednak spory potencjal do odkrywania 🙂
Pingback: Price Action na FW20 – set up-y wejściowe i jeden przykład « Nasza-Sakiewka