Odpowiedź na zagadkę z 26.10.2009

Odpowiedź na zagadkę nie była wcale prosta. Być może zabrakło motywatora w postaci jakiejś konkretnej nagrody. Sam pomysł został zainspirowany wpisem Trystero na jego blogu i dyskusją, która przy tej okazji wystąpiła. W tej dyskusji pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na pewne zjawisko związane z konstrukcją WIG-u 20, co do którego od lat intuicyjnie (czyli bez sprawdzenia danych) byłem przekonany. Do indeksu WIG20 co kwartał wchodzą spółki o największej kapitalizacji i największych obrotach (szczegółowe informacje znajdą Czytelnicy tu).

Można więc przypuszczać, że na pierwszych miejscach w indeksie z dużym prawdopodobieństwem (szczególnie w trakcie trwania trendów wzrostowych) będzie się pojawiał aktualny lider wzrostów – rośnie, więc prawdopodobnie rosną obroty i z całą pewnością rośnie kapitalizacja.

Stąd niewykluczone, że najprostszą próbą pobicia indeksu jest po prostu kupowanie spółki, która w danym momencie (po kwartalnej rewizji) jest na pierwszym miejscu w rankingu.

Tyle intuicja (przynajmniej moja); a jak wyglądają fakty? To właśnie widzieli czytelnicy na załączonych wcześniej wykresach. Linia oznaczona numerem I to synetyczny wykres spółki na pierwszym miejscu w indeksie po kwartalnej rewizji. Wykres II to spółka druga. Wykres III spółka trzecia. Poniżej zamieszczam tabelę, jak wyglądało to szczegółowo. Dane wziąłem od 2004 roku, gdyż od tego momentu są najbardziej komplementarne (udział procentowy, a nie tylko ilość akcji w pakiecie).

Przemyślenia i refleksje pozostawiam Czytelnikom. Moja intuicja okazała się mocno zawodna.

5 Komentarzy

 1. ujemny

  Następnym razem zdecydowanie trzeba dać jakąś nagrodę może lunch z panem Zalewskim tak jak z Buffetem 🙂

 2. Mendoza

  Ale z ponizszej analizy nie wynika tez, iz szortowanie spolek z najwiekszym udzialem w w20 wzgledem w20 skazane byloby na sukces. Pozatym punkt wyjscia (100) ma tu ogromne znaczenie i moze prowadzic do blednych wnioskow.. Duzo ciekawszym podejsciem moze byc (wydaje mi sie) kupowanie dobrze radzacych sobie funduszy i jednoczesne szortowanie w20.. w dlugim okresie powstaje jakis tam zysk (moze ktos wrzuci wykres tego). Stad nasuwa sie pytanie.. w jaki sposob fundusze buduja swoj portfel wzgledem tego co jest w w20.. przeciez nie maja duzego wyboru. Czy ktos ma jakis poomysl i zastanawial sie nad tym ?

 3. broa

  A czemu sądzisz, że fundusze budują swoje portfele na podstawie W20???
  Raczej dla nich benchamrkiem jest WIG – spójrz na ich portfele. Czy akcje z W20 stanowią znaczącą większość?

 4. exnergy

  ——————————————————————–

  Nawiązując do tematu chciałbym poddać w wątpliwość sens analizowania wykresów indeksów. Zwłaszcza takich, na których nie bazują żadne inne instrumenty.

 5. Trystero

  Ech, wiedzialem, ze chodzi o konstrukcje indeksow tylko nie wiedzialem o co konkretnie.

  A co do wynikow. Intuicyjnie zalozyles, ze komitet indeksowy ustalajacy wage spolek w indeksie, bedzie lepszy od rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.