Nowe spojrzenie na stare świece część 6

Okazuje się, że w tzw. wysokich świecach tkwi jeszcze jeden potencjał – nadają kursom mocniejszy impet przy wybiciu.


Aby potwierdzić znaczenie jakie przywiązują Japończycy do świec o szerokich zakresach i odszukać ich przewagę nad pozostałymi rozmiarami, Bulkowski przetestował je wszystkie pod kątem zasięgu ruchu, jaki zostaje wygenerowany przy wybiciu kursu ponad ich maksimum lub poniżej ich minimum. Chodzi o wszystkie świece o wyraźnych korpusach i jak najkrótszych cieniach – suma długości cieni powinna być mniejsza niż długość korpusu. Teoretycznie takie pojedyncze świece powinny zapewniać kontynuację trendu i rzeczywiście w ponad 50% przypadków tak właśnie jest.
Założenia przyjęte w jego statystykach:

1/ Zasięg ruchu.
Aby go wyliczyć Bulkowski przyjął jako miernik odległość jaką cena przebywa od ekstremum danej świecy do tzw. swing high lub swing low czyli szczytu aktualnej fali jeśli wybicie idzie górą lub dołka danej fali przy wybiciu dołem.
Dla zobrazowania zamieszczam rysunek poniżej. Zasięg to ta zaznaczona fioletowymi liniami odległość.

2/ Wielkość świecy
Optycznie świece o szerokim zakresie nietrudno znaleźć, ale dla potrzeb weryfikacji trzeba większej precyzji aby znaleźć granicę pomiędzy długimi a krótkimi, i nie chodzi o same korpusy ale całe świece z cieniami włącznie. Do tego trzeba wziąć pod uwagę cenę nominalną akcji – jeśli rozpiętość sesji na spółce o wartości 5 zł wynosi 50 groszy czyli 10% to jak jej wielkość porównać z sesją o szerokości 2 zł na spółce, której cena wynosi aktualnie 100 zł (rozpiętość 2%)?
Najprostszy z filtrów wyglądał w tym przypadku następująco:
– Od kursu maksymalnego sesji odejmujemy minimalny aby uzyskać rozpiętość bezwzględną sesji
– Znalezioną rozpiętość dzielimy przez cenę wybicia czyli np. przy wybiciu w górę – przez cenę maksimum sesji { np. (5 zł – 4,50 zł) / 5 zł x 100 = 10% }
– Ustalamy w ten sposób średnią rozpiętość procentową dla wszystkich świec
– Świece o długości powyżej tej średniej stanowią w tym przypadku te określane ?długimi”

I wyniki testów:

Wybicia z długich świec w 96% przypadków były znaczniejsze niż z krótkich. To oznacza, że względna wysokość świecy stanowi dość istotny, pojedynczy wskaźnik dla oceny efektywności zachowania rynku.

W szczegółach uwzględniających kolor świecy i rodzaj tendencji wygląda to następująco:

Długie białe świece, wybicie górą na rynku byka, średni zasięg ruchu do swing high – 8,12 %
Krótkie białe świece, wybicie górą na rynku byka, średni zasięg ruchu do swing high – 4,86 %

Długie białe świece, wybicie górą na rynku niedźwiedzia, średni zasięg ruchu do swing high – 9,14 %
Krótkie białe świece, wybicie górą na rynku niedźwiedzia, średni zasięg ruchu do swing high – 4,86 %

Długie czarne świece, wybicie dołem na rynku niedźwiedzia, średni zasięg ruchu do swing low – 11,74 %
Krótkie czarne świece, wybicie dołem na rynku niedźwiedzia, średni zasięg ruchu do swing low –8,28 %

Długie czarne świece, wybicie dołem na rynku byka, średni zasięg ruchu do swing low – 6,92 %
Krótkie czarne świece, wybicie dołem na rynku byka, średni zasięg ruchu do swing low – 4,32 %

Cdn

—*Kathay*—

2 Komentarzy

 1. redart

  @kathay
  Coś chyba jest nie tak z rysunkiem, który załączyłeś i definicją zasięgu. Albo ja coś źle zrozumiałem. Napisz proszę dlaczego nie zaznaczyłeś swing high na 7 świecy od lewej, 10 świecy od lewej lub na drugiej od prawej (przedostatniej)? Co jest szczególnego w tym swing high, który zaznaczyłeś?

 2. kathay

  Dobre pytanie.
  W książce nie ma wyjaśnień jak liczyć swing high/low. Oparłem
  się więc na jego wykresach i doświadczeniu.
  Teoretycznie swing high zostaje ustanowione jeśli świeca
  wcześniejsza przed szczytową i następna po szczytowej mają
  niższe maksima. Widzę jednak, że Bulkowski bierze pod uwagę nie
  1 świecę przed i 1 po ale minimum 3. Tak też przyjąłem na
  użytek robionych przeze mnie wykresów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.