Podążanie za trendem na akcjach, część 3

Zanim przejdę do prezentacji wyników testu, wykonanego i opisanego przez menadżerów firmy zarządzającej Blackstar, chciałbym uprzedzić tych, którzy czytali go w przeszłości, że co jakiś czas panowie dokonują małych uaktualnień raportu. Mój komentarz dotyczy wersji z 2009 roku.


Zmiany nie są wielkie, zasadnicza część testu na danych historycznych pozostaje nie naruszona, dodano w międzyczasie kilka nowych weryfikacji na nowszych danych (out of sample test), nie ujętych w wersji pierwotnej. Praca nie ma typowo akademickiego charakteru, bardziej liczy się w tym wypadku wymiar praktyczny, więc sprawdzenie odporności strategii na świeżych danych wydaje się całkowicie pożądane.

Znamy już zasady zajmowania i wychodzenia z pozycji, opisane przeze mnie w poprzednich 2 częściach. Nie znamy, gdyż autorzy nie wspominają o tym, zasad zarządzania kapitałem i wielkością pozycji. Zakładam jednak na podstawie lektury, że test sporządzono używając po prostu 1 jednostki danej akcji, przy uwzględnieniu 0,5% prowizji i poślizgu za pełną transakcję (czyli kupno + sprzedaż łącznie).

Wynik końcowy nie jest w żadnym razie jakąkolwiek średnioroczną wartością przyrostu kapitału typu CAGR czy RoR (zysk składany czy zysk średni). Wyraźnie widnieje zaznaczone w opracowaniu, że podano go w formie wartości oczekiwanej, wyliczonej jako średnia wyniku wszystkich transakcji czyli mówiąc w uproszczeniu – średnia przewaga transakcji zyskownych nad stratnymi. Doszedłem do wniosku, że dość trudno byłoby to zrobić to w sposób klasyczny i zaprezentować w łatwy do porównania i uchwycenia sposób. Klasyczny – mam na myśli pulę kapitału początkowego, stała wartość wielkości pojedynczej pozycji, wyliczony zysk składany i maksymalne obsunięcie w procentach. Problem bierze się stąd, że ilość akcji non stop się zmienia, część wypada z notowań a wchodzą nowe, dlatego zarządzanie kapitałem w teście staje się wówczas mocno utrudnione, nie mówiąc o porównaniu do zmian samego indeksu reprezentującego rynek (czyli średniej strategii ?kup i trzymaj”), które byłoby nieadekwatne. W każdym bądź razie po wykonaniu ponad 18 tysięcy transakcji przez 22 lata, wartość oczekiwana wyniosła + 15,2% co uzasadnia użycie tak modelowanej strategii w realnym inwestowaniu, z prawdopodobieństwem uzyskania pozytywnych wyników w długim terminie.

Rozkład transakcji na diagramie poniżej, pochodzącym z opisywanego raportu:

Na osi poziomej mamy kolejne przedziały zysku, w których pogrupowano wyniki wszystkich transakcji. Oś pionowa pokazuje ile transakcji znalazło się w danym przedziale zysku. Rozkład nie jest normalny, widać jego prawostronną skośność: tylko 4 transakcje skończyły się stratą większą niż 90% natomiast ?gruby ogon” po prawej stronie wskazuje 190 transakcji z zyskiem ponad 300%.

Prosty raport wygląda następująco:
– średni czas transakcji 305 dni
– trafność 49,3%
– średnia zyskowna transakcja 51,2 %
– średni czas zyskownej transakcji 441 dni
– średnia transakcja stratna (-)20%
– średni czas stratnej transakcji 175 dni
– średnia transakcja zyskowna do stratnej 2,56
– 17 % transakcji przyniosło zysk 50% lub więcej
– niecałe 3% transakcji przyniosło stratę 50% lub więcej

Trafność na poziomie 49,3% jest naprawdę niezłym wynikiem w kategorii strategii podążania za trendem. Testy optymalizacyjne stopa zostały zrobione również dla ustawień mnożnika ATR od 8 do 12 (krok co 0,5) ale różnice w wynikach nie były istotnie różne. Jak zwykle dla mnożnika większego trafność była wyższa ale mniejszy wskaźnik zysków do strat i odwrotnie przy niższych wartościach mnożnika. Wybrano mnożnik 10 tylko ze względów wizualizacyjnych.

Strategia ma więc przewagę (the edge) nad rynkiem choć akurat test z wyliczeniem samej wartości oczekiwanej nie mówi jak dużą, takie przybliżenie pojawi się w kolejnych wpisach. Zastanawiałem się dlaczego nie użyto jako wejścia na pozycję klasycznego wybicia z kanału cenowego czyli kupna gdy kurs wybije się ponad maksimum z X dni ale zdaje się to podejście użyte przez nich było efektywniejsze lub stabilniejsze, tym bardziej, że sami używają podobnej strategii w zarządzaniu

Cdn

Kathay

[Głosów:0    Średnia:0/5]

3 Komentarzy

 1. kruz

  Panie Tomaszu

  jest to najciekawsza seria artykulow na bossie jak dotychczas.

 2. exnergy

  ee tam, słaba wazelina, postaraj się lepiej kruz 😉

 3. kruz

  neeee – naprawde mi sie podoba.
  Fajne i techniczne

  Lepsze od filozofowania spadnie czy nie, astronomi i od meczenia pudelka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *