Jak wspominałem wcześniej- autorzy tej strategii zaopatrzyli ją w zapasowy mechanizm, pomocny w uzyskaniu lepszej efektywności. Ja od siebie dodaję jeszcze jedno narzędzie, pozwalające osiągnąć lepsze rezultaty.

Otóż Connors i Raschke sugerują w obu wersjach Zupy, moim skromny zdaniem całkiem zasadnie, odnowienie pozycji po wyrzuceniu stopem o ile nie zaszły w tym czasie żadne inne technicznie istotne zmiany. Dodam od siebie coś więcej – nie tylko w tej konkretnie strategii ale każdej innej takie rozwiązanie ma sensowne podstawy i sam tego rozwiązania namiętnie nadużywam.

Więc małe wytłumaczenie na początek. Wąski stop używany w tej strategii (1-2 tiki poza ostatnim maksimum lub minimum) jest często odpalany ze względu na swoje umiejscowienie – praktycznie na granicy szumu. Na danych dziennych jego odpalenie może zostać praktycznie nawet nie zauważone i dlatego sugerowałem dodanie danych minutowych dla jego testów. Jeśli stop loss w jakiejkolwiek strategii zostaje zdetonowany o kilkanaście tików to powrót na rynek na tym samym poziomie, na którym wejście pierwotne zostało dokonane, jest uzasadnionym ruchem gdyż wyrzut z rynku mieści się w kategoriach powiedzmy błędu statystycznego.

Jak wygląda to w praktyce pokazuje poniższy wykres wraz z małym opisem.

Sesje ukryte za świecami oznaczonymi numerami 1,2 i 3 to układ opisywany wcześniej jako ?Zupa z żółwia+1″. Zajmujemy krótką pozycję na sesji oznaczonej numerem 3 przy przebiciu od góry czerwonej linii aktywującej zlecenie. Zielona linia to poziom naszego stop lossa.
Załóżmy teraz, że rynek wykonuje woltę i zawraca w górę na kolejnych 2 sesjach i odpala nasz stop ukryty pod zieloną linią (świeca z numerem 4). Na sesji kolejnej, oznaczonej numerem 5 (lub nawet dzień po niej) nowego ekstremum już nie było natomiast kurs wpada od góry na poziom oryginalnego wejścia na pozycję (wyznaczony przez czerwoną linię). Ponowne zainicjowanie w tym miejscu pozycji krótkiej zaowocowało znacznym zyskiem. A przy tym zachowane zostały intencje pierwotnego otwarcia transakcji – zagranie przeciw wybiciu z maksimów kursowych.

Takie numery niełatwo zakodować w systemach ale dla grających nie 100% mechanicznie to zasada warta rozważenia. Sprawdźcie proszę swoje strategie i przemyślcie czy nie warto takiego rozwiązania zaimplementować. Przy czym nie rozsądzę jak duże przebicie stopa może być uznane za nieistotne technicznie – to zależy od konkretnej metody jak i fundamentalnych podstaw zainicjowania oryginalnej pozycji.

I jeszcze zapowiadany jeden tip ode mnie, oparty na wieloletnich obserwacjach tej strategii.To po części złamie to nieco żelazne zasady trzymania się wyznaczonych przez siebie reguł ale dla usprawiedliwienia dodam – to właśnie w takich momentach jak ten dopuszczalne jest użycie własnego osądu ponad twarde reguły!
Otóż bez względu na to jaką strategię używamy, zawsze jedynym źródłem naszych zysków są jak najdłuższe ruchy ceny instrumentu w kierunku, w którym zajęliśmy pozycję. To jest esencja i źródło zysków, nad doskonaleniem tego proponuję wszystkim spędzać więcej czasu niż nad czymkolwiek innym. Odpowiednia pielęgnacja pozycji zyskownej powinna być szczytem naszych dokonań, to przecież ona w ogromnej mierze przesądza o naszych pozytywnych rezultatach. Dlatego nie tylko w przypadku Zupy proponuję następujące rozwiązanie:
Jeśli pozycja jest zyskowna a pojawia się kolejny sygnał otwarcia pozycji ale w stronę przeciwną to priorytet powinien zostać przywiązany do pozycji już posiadanej! Tym bardziej jeśli trafność metody jest mniejsza niż 50 % – mamy większe szanse, że zysk przyniesie pozycja stara niż otwarcie nowej ale przeciwnej. I to rozwiązanie ma  uzasadnienie statystyczne.

___*Kat*___

22 Komentarzy

 1. Lucek

  Świeca (1) HH
  Świeca (2)-2 HL
  Świeca (2) HH
  Świeca (4)-1 HL
  Świeca(4) DT
  Świeca(5)+1 Short; Stop 2ticki powyżej (4)
  Świeca(5)+3 potwierdzenie kierunku ruchu
  Świeca(5)+5 przesunięcie stopa 2ticki powyżej H

  Interpretacja wg. PA

 2. beznickowiec

  i znow 20 pkt

 3. Lucek

  Jakiś problem?

 4. TS

  Lucek, to Ty wstajesz rano ( 25/04/2009 05:14 ) żeby sprawdzać notowania 😉

 5. Lucek

  Tym , co mnie zmusza do wczesnego wstawania, jest niepohamowana chęć zdobycia wiedzy.
  A wiadomo, że nigdzie się tak nie dokształcisz jak na bossa.pl:)

 6. Janek Trader

  Lucek, co oznacza zapis w pierwszym poście:
  Świeca(5)+1 Short; Stop 2ticki powyżej (4)
  Świeca(5)+3 potwierdzenie kierunku ruchu
  Świeca(5)+5 przesunięcie stopa 2ticki powyżej H
  chodzi mi o +1,+3,+5

 7. inmax

  To proste, „Świeca(5)+1” = „świeczka następna (plus jeden) od świeczki zaznaczonej jako 5”,
  „Świeca(5)+3” = „trzecia świeczka (plus trzy) od świeczki zaznaczonej jako 5” itd.

 8. exnergy

  Moze Lucek wcale sie nie kładł tej nocy, tylko wrocil z imprezy i zagladnał o 5tej na blog. A może w jego wieku nie potrzebuje tyle snu, co wy studenci. 😉 Jego sprawa. Wazne ze Lucek to pozytywny zapaleniec choc czasem porywczy jak student.

  Ten wykres mimo, że wyrwany z kontekstu – co juz wspominalem, daje jeszcze sporo wiecej informacji w PA niz Pan Lucek wskazał.

  Mo

 9. exnergy

  Jeszcze jedno – Lucek – nie upowszechniaj wiedzy. Ci co maja wiecej kasy niz wiedzy, musza osiagnac rownowagę, bedzie to dla nich zbawienne.

 10. inmax

  Na forex nawigator forum w temacie Strategie–>Price Action, zostało napisane:
  „PS. Pzrd dla Lucka, jeśli to kiedyś przeczyta. On wg mnie ma duży wkład na szerzenie PA w polskim internecie.”
  I ja podzielam tą opinię. Czy PA to wiedza tajemna żeby jej nie upowszechniać? PA is simply, but not easy :).

 11. Student

  @exnergy

  „Everybody should just chillout” 😉

 12. mirek

  Takie konkretne metody (PA) to jest to. Jednak i tak są sytuacje gdzie duże wahania, które możnaby nazwać burzą w szklance wody „czyszczą” graczy z początkowo trafnie otwartych pozycji. Jeśli po kolejnym wejściu we właściwą stronę znowu się pojawia „czyszczenie” to można sobie zwątpić zwłaszcza jeśli sytuacja taka się przedłuża i pojawiają się wątpliwości. Wtedy pojawia się skłonność do wyczekiwania na kolejny sygnał potwierdzający. I (następnego dnia) przytrafia się przeskok – okazuje się że należało zająć te „cholerne” pozycje i nie kombinować. A teraz jedynie się zabezpieczyć, a nie znowu kombinować co dalej. Niestety oprócz dobrych metod trzeba też mieć „jaja”. Inaczej będzie się tylko mieszać i oglądać po czasie ile można było zyskać. Trzeba jednak umieć oddzielić ziarno od plew czyli „jaja” od głupiego ryzykanctwa i tu jest „pies pogrzebany”.

 13. exnergy

  Otóż to Mirku. PA to nie jest wiedza tajemna, ale jak kazda wymaga umiejetnosci zastosowania.

 14. wróżka bernika

  wszystkie Wasze „metody”, są przeq…wakombinowane, ale bawcie się dobrze, przynajmniej nie będziecie mi włazić w drogę.
  BUZIACZKI! now & forever;)

 15. exnergy

  Wróżka Bernika w roli sternika? No to z pewnością sztormy zagoszczą! Raz wypłynęłaś z portu i wciąż nie możesz dotrzeć do Itaki, choćbyś oczka wypatrzyła świdrując malymi szelmowskimi węglikami sklepienie niebieskie. Szanse na pobicicie benchmarku – wciąż niewielkie . Zwodzisz niczym syrena, ułuda , piękna Helena, stoisz na skał krawędzi.. chyba d… cię swędzi….

  ;P

 16. wróżka bernika

  exnergy, jesteś niedorozwojem, czy kieruje Tobą wewnętrzny imperatyw zaprzeczania rzeczywistości? A może myślisz, że bezczelność i arogancja wobec DAMY, są właściwym środkiem na wydarcie jej sekretów? Niedoczekanie, IMPERTYNENCIE!

  buziaczki, bystrzaku;)

 17. exnergy

  Atak klonów – Imperium Kontraatakuje, czy też brak INTERLOKUTORÓW? 😉

 18. wróżka bernika

  „Atak klonów – Imperium Kontraatakuje, czy też brak INTERLOKUTORÓW”

  ??????????

  Miałam o Tobie lepsze zdanie, a Ty nawet nie jesteś tak bystry jak woda w klozecie…:)
  mimo to, buziaczki,
  Myślący Czołgu;)

 19. exnergy

  Woda w klozecie przynajmniej się leje, gdy potrzeba…

  Ktoś tu bzdury plecie….dziś i tak nie widać nieba. Nie wypatrzysz swojej gwiazdki, skończmy późne opowiastki.

  i marszem do Częstochowy…

 20. exnergy

  MAŁA UWAGA dla czytających.

  Wycięto wpisy kogoś, kto próbował taktyki zaczepnej -próbując dyskredytowac blog i moja osobę- stąd moje wpisy wyglądają teraz jak wyrwane z kontekstu.

 21. trojan

  @energy

  Twoja filozofia życia jest dla mnie zagadką. Skąd posiadasz „wiedzę”???

 22. exnergy

  Każdy ma własną filozofię. Nie rozumiem tego twojego trollowatego podtekstu ;). To raczej doświadczenie życiowe niż wiedza. Wiedza siedzi w ksiązkach, książki ładnie pachną, ale wiatr zawieje, twoje książki spalą. Wrzucą je na stosy, nawet metodycznie. Bo to życie Panie, biorę je krytycznie ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.