Kuzynka strategii ?Zupy z żółwia”, oparta na podobnym koncepcie, ale bardziej liberalna w określających ją zasadach – 2B (czytać z angielska: tu bi). Jak u Szekspira niemal:
2B or not 2B 🙂

Pomysłodawcą jest Victor Sperandeo, amerykański spec od zarządzania kapitałami, który uwiecznił ją w bestsellerze przetłumaczonym na polski p.t. ?Trader vic„. Jak sam twierdzi – nigdy jej nie testował w sposób systematyczny ale od zawsze używał z sukcesem w praktyce. Głównie z powodu sporej bo 50-70% trafności.

Metoda owa jest żywym i weryfikowalnym zaprzeczeniem tezy głoszonej przez profesjonalistów od giełdy, wg której jest niemożliwe kupowanie w dołku i sprzedawanie na górce. 2B dokonuje tego cudu bez użycia magii, podobnie jak opisywana Zupa z żółwia. Jeśli ktoś praktykuje obie metody ten wie, że szanse dokonania tego są znacznie większe za pomocą 2B gdyż klasyczna, niemodyfikowana Zupa ma dużo węższy repertuar zakresów wejścia na rynek.

Ponieważ 2B opiera się na podobnej filozofii dlatego zasada otwierania pozycji jest ta sama: jeśli rynek wybija się poza poprzednie ekstremum (min lub max) i nie jest w stanie kontynuować dalej tego ruchu to istnieje duża szansa na odwrót przeciwny do dokonanego lecz nieudanego wybicia. Podobnie wchodzi się na pozycję i umieszcza stopy a zasadnicza różnica tkwi w wyliczeniu okresu poprzedniego ekstremum, które zostaje przebite – o ile dla Zupy było to sztywne 20 okresów tak tym razem nie ma żadnych ograniczeń- może to być przełamanie od góry minimum sprzed 3 dni albo pokonanie od dołu poprzedniego szczytu sprzed roku. Wizualna ocena tej techniki jest bardzo prosta przy użyciu wykresu co zaprezentuję na przykładach niżej.

Dodam tylko warte uwagi przypomnienie: przy wyrzuceniu stopem pozycję można odnawiać. Ale też czasem układy 2B pojawiają się przy ekstremach raz za razem tak, że nawet po kilku wyautowaniach potencjalne zyski z ruchu są dużo większe niż koszt nieudanych wejść.

1. EUR/PLN

2B łapie sam początek ostatniej hossy. Minimum ustanowione w lipcu (poziom zielonej linii) zostaje kilka dni później poprawione i z ciut niższego poziomu rynek, po tygodniu stania w miejscu, ruszył w górę o kilka figur.Miejsce otwarcia pozycji długiej wskazuje strzałka zielona:

2. Ponownie EUR/PLN

Tym razem koniec (chwilowy? hossy). Szczyt w okolicy 4,70 z początku roku (poziom czerwonej linii) zostaje 8 sesji później pobity a po 3 kolejnych nastąpił powrót i wejście na krótką pozycję (czerwona strzałka):

3/ WIG20

Perfekcyjny koniec hossy w 2007 roku. Szczyt z wakacji (poziom niebieskiej linii) przełamany jesienią i już sesję później sprzedajemy wszystko (lub wchodzimy na krótko w kontrakty) w miejscu wskazanym strzałką:

4. Bioton

Szybki deal w trakcie bessy. W styczniu kurs wyłamuje się w dół poniżej dołka z grudnia ale sesję później atakujemy kupnem 35-cio procentowy rajd w gorę:

W kolejnym wpisie podzielę się swoimi doświadczeniami i obserwacjami odnośnie niektórych szczegółów technicznych taktyki gry.

___*Kat*___

20 Komentarzy

 1. Marek

  Panie Tomku,

  kolejny bardzo dobry artykuł. Podoba mi się konserwatywne podejście jakie Pan reprezentuje. Przy okazji polecam stronkę, która dotyczy prognoz analityków: www.prognozyanalitykow.pl

  Tak trzymać!

  Samych sukcesów życzę…

 2. exnergy

  Marku – ale ta stronka ma oceniać fundamentalistów i krytykowac z zalozenia? Mam pewne koncepcje w takim obszarze, ale bardziej przyjazne giełdożercom. Jak jestes autorem i chcesz sie w takiej koncepcji babrać, to zapraszam do privkontaktu.

 3. Lucek

  Polecam wszystkim do przeczytania artykuł Thomasa Bulkowskiego „Do Chart Patterns Still Work?” zamieszczony w majowym TASC’u.
  Ostatnie zdanie w tym artykule:
  „If you think the markets the last few years have been difficult to trade, you’re right”.
  Potęga różnych formacji jawi sie troszkę mniejsza:)

 4. exnergy

  Nie trzeba być geniuszem, żeby w wysypie wiedzy publicznie dostępnej o formacjach, geometriach zauwazyc fakt, iz po prostu ktos chce jeszcze troszkę zarobic na czyms co raczej ma slabe perspektywy..

 5. Lucek

  @exnergy
  czy to znaczy, że Ty też zauważyłeś to o czym napisał Bulkowski?
  Tylko dlaczego nie napisałes tego w kwietniu chociażby w „Dzwoneczku Częstochowskim”.

 6. exnergy

  Ja się odniosłem do tego co TY napisałeś , a nie Bulkowski. Niestety nie napisałem o tym w kwietniowym numerze „Dzwoneczka” gdyż byłem w pielgrzymce. A może na libacji. Nie pamiętam już. Tak wiele się dzieje na świecie ostatnio. Za to zauważam opinie ludzi, którzy się na własnej skórze przekonują o różnych wynalazkach i potem żalą się tam gdzie większość się żali. 😉

  Ponoć tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele.

 7. exnergy

  LAaaa CAaaaa LUuuuT 😀

 8. Lucek

  „Ponoć tam gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele.”

  To odnosi się tylko „PONOĆ” do bliźniaków jednojajowych.
  I „PONOĆ” do klonów.
  Każdy człowiek myśli inaczej, a zdarza się często, że myśląc inaczej, dochodzi się do takich samych wniosków.
  Ale to wymaga myślenia, a nie klepania farmazonów:)

 9. exnergy

  Skoro każdy myśli inaczej – jak napisałeś (oczywiście muszę się tutaj zgodzić, co nie znaczy, że popieram założenie o racjonalności indywidualnych decyzji podmiotów w gospodarce), to może ktoś nie rozumieć intencji drugiej strony, stąd może pojawiać się implikacja dot. klepania farmazonów. Niezrozumienie to może być wynikiem jakiegoś stanu napięcia, które zaburza racjonalność sądu. Może też wynikać z próby kategoryzacji według klas, grup i społeczności. Takie uproszczenie przydarza się każdemu. Dlatego naukowcy coraz częściej zalecają, aby jednak dbać o odpowiednią ilość snu, właściwy wypoczynek oraz uzupełnianie mikroelementów. W procesie utrudniania sobie życia nawzajem coraz większą rolę zaczyna odgrywać zwykły, prosty, głupi uśmiech.

  A na piękny uśmiech składają się także w warstwie fizycznej – piękne, zdrowe, białe zęby. Stąd moje skojarzenie reklamy jednego ze środków pielęgnacji uzębienia, do której nawiązałem w poście powyżej. Fakt, że w reklamie występuje Afro-amerykanin, albo li też Afro-europejczyk nie powinien wzbudzać kontrowersji gdyż jest on najlepszym medium w tym przekazie.

  Być może chciałeś przekazać coś innego, co można by politycznie określić „wykrzyczeniem swojego :spieprzaj dziadu”, ale wrodzona poczucie kultury jednak zadziałało.

  Ja w odpowiedzi trudząc się na ten nieco przydługi i wymuszony wywód chciałbym całą sprawę skwitować jednym : Nikt nie ma wyłączności na myślenie , a Keep It Simple Stupid to dobra filozofia, a nie zwykłe (jak mnie oceniłeś) pierdzenie.

  Proszę więc, abyś Lucku dochował w kolejnych dysputach – wierności cnocie cichej mądrości i nie wyzywał mnie od pustych dzwonów, bo nie znasz zakresu mojej cierpliwości.

  😉

 10. exnergy

  Dla potwierdzenia opinii Kathaya, mogę – i pewnie miliony innych ludzi – powiedziec, ze nieraz udawalo sie zrealizowac zlecenie wlasnie w samym dolku +/-, lub na szczycie, ale jak wiadomo, to szczęscia nie daje. Jesli ktos odpowiednio długo obserwuje dany rynek, to moze nauczyc mozg wylapywac takie rzeczy, pewnie tak samo moze wytrenowac maszynę , jesli odpowiednio dobrze zaprogramuje kwestie odchyleń od normy (upraszczając). Tu tkwi Witz.

 11. igor

  Namierzył już ktoś trader vic 1 i 2 w wersji polskiej na rs lub ma jakiś torrent?
  Z góry dzięki.

 12. jacek

  Ta metoda sprowadza się tak naprawdę do poziomów wsparć i oporów. Po prostu pobity szczyt staje się wsparciem. Podobnie jest dla dołka. Nie ma potrzeby filozofować i wymyślać skomplikowanych regułek do prostych spraw.

 13. exnergy

  ze wsparciami i oporam to jest ciekawa spraw – ogladnijcie filmik:

  hzzp: //www. youtube.com/watch?v=dP15zlyra3c

  i pomyslcie o sniegu jako wsparciu i co sie pozniej z nim stalo 😉

 14. Lucek

  Jeszcze jedna potęga:
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/911e5e91354f4086.html

 15. RalfKasztelan

  Lucek,

  napisz coś, proszę, więcej o tej potędze z fotosika.

  pozdrawiam

 16. jk

  igor: http://www.allegro.pl/item617664884_trader_vic_wawa_ek.html

 17. Lucek

  @RalfK

  to wykres kontraktów na WIG20, interwał 27min
  dwie średnie SMA z H i L
  na żółto zaznaczony Pivot Point
  siatka poziomów z mapy do gry intra
  podłączony Expert pokazujacy trend

  DT jaki widać, zadziałał z dokładnością hejnału z Wieży Mariackiej,
  a cała potęga zawarta jest w konsekwencji trąbienia zgodnie z zapisem nutowym:)

 18. TS

  @ Lucek
  > DT jaki widać, zadziałał z dokładnością hejnału z Wieży Mariackiej

  słucham czasami tych hejnałów w jedynce, punktualność może jest i dobra, ale mam nadzieję, że jakość Twoich sygnałów jest trochę lepsza 🙂

 19. Lucek

  @TS

  Jakość moich sygnałów jest potwierdzona certyfikatem ISO 9001:)

 20. Andrzej

  To prawie jak strategia Pin-Bar, z wym wyjątkiem, że tutaj rodzaj świecy nie gra roli…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.