Informacja o wstrzymaniu na pół roku (na razie) sztandarowej inwestycji Leszka Czarneckiego, czyli Sky Tower musiała wywołać uśmiech na mojej twarzy. W zasadzie powtarzalność pewnych zjawisk bywa wyjątkowo zabawna.

Właśnie pojawił się oficjalny komunikat firmy LCC

„Zdecydowaliśmy się wstrzymać budowę na sześć miesięcy. Jeśli sytuacja na rynku się nie poprawi, rozważymy możliwość przemodelowania projektu” – powiedział Leszek Czarnecki, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz LC Corp SA.”

W marcu 2007 gdy trwała gorączka nieruchomości w Polsce, zaś Leszek Czarnecki ogłosił, że zbuduje największy budynek mieszkalny w naszym kraju, pozwoliłem sobie przypomnieć istnienie mało znanego wskaźnika rynkowego – indeksu erekcji.

Interpretacja tego wskaźnika (opisanego w tym materiale) jest banalna: „jeśli wysokość nowego budynku bije wszystkie poprzednie rekordy, wtedy można ogłosić szczyt hossy?.”

I tym samym spełniamy kolejny rynkowy scenariusz.

PS. Pojawiły się w komentarzach sugestie, że już dosyć tego defetyzmu, że czas opisywać, jak przygotować się do przyszłej hossy. Ten moment pewnie nadejdzie, ale póki co trwa bessa. I warto ją przeżywać jak najpełniej  😉

9 Komentarzy

 1. Thom

  Cóż……w samo sedno, Panie Grzegorzu:) Ewentualnie można by dodać małe uzupełnienie "wskaźnika erekcji" – o "wskaźnik przemodelowania":) Uroczo bowiem brzmi ten eufemizm: "(…) rozważymy możliwość przemodelowania projektu" ;)))))))

 2. investor

  Cała ta sytuacja jest nieco komiczna. Developerzy zapowiadają że nie będą budować, banki zapowiadają że nie będą udzielać kredytów… czekam kiedy KGHM zapowie że z powodu cen miedzi zaprzestaje wydobywania owej, rolnicy z powodu spadków cen żywności zaprzestają siać, fabryki z powodu recesji zaprzestają produkcji. Chyba udam się do szefa poinformować, że z powodu recesji wstrzymam pracę do czasu poprawienia się sytuacji 🙂

  A tak swoją drogą to bardzo wrażliwi ci developerzy. Obrazili się na klientów i na złość nie będą budować im mieszkań… he he he

 3. Alicja

  Juz wyobrazam sobie , jaki bedzie Pan zadowolony, jak uslyszy o klopotach innych spolek Pana Czarneckiego 🙂

  Czy chodzi o opisywany wczesniej wskaznik erekcji?
  No tak…to takie naturalne…

 4. Atticus

  Indeks erekcji, pierwsze slysze… Dobre! 😉 😉 😉

 5. Wojtek S.

  Przypomniałem sobie o "wskaźniku erekcji" kiedy usłyszałem, że najwyższy budynek świata jest budowany w Dubaju. Tknęło mnie przeczucie. Miesiąc później usłyszałem, że gospodarce Abu Zabi grożą tarapaty finansowe, że przeinwestowano w największe cuda inżynieryjne (sztuczne wyspy itp).

 6. Lucek

  @GZ, Thom

  Popatrzcie, jacy wy jesteście mądrzy, a ten Czarnecki przy was, jaki głupi!
  Ale wobec tego odwróciłbym przysłowie o tym, że lepiej z mądrym stracić, niż z głupim zyskać.

 7. adam

  Działania Czarneckiego są oczywiste z punktu widzenia biznesu. Poczekajmy na nową emisje LCC.Lucek mapa drogowa na fw20 super. Masz nową wersję bo ta zrobiła sie za krótka na tak duże wachania . Pozdrawiam

 8. Lucek

  @adam

  Wersja mapy jest jedna i ta sama od początku.
  To co możesz wpisywać w pole startowe (kolor żółty) na moich wykresach zaznaczone jest
  pogrubioną linią koloru szarego. Na tak stworzonej siatce kreślony jest wykres w czasie trwania sesji.
  Wyglada to tak jak na załączniku:
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b38126227e971e18.html
  O 9:45 a polu żółtym wpisany powinien być poziom 1847,09

 9. maciuszet

  @ gzalewski
  Panie Grzegorzu, ależ ja nie pisałem o szykowaniu się się do następnej hossy. Pisałem tylko o patrzeniu w przyszłość, jakakolwiek by ona nie była. Szanuję jednak momenty triumfu za trafne przepowiednie i grzecznie czekam na oficjalne zakończenie uroczystości "A Nie Mówiłem" 🙂 rzeczywiście można sobie dziś przypomnieć wiele rzeczy niegdyś niezauważanych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.