W ostatnich dwóch dniach blogosfera skoncentrowana na biopaliwach rozpalona została reklamą w The Financial Times, którą wykupiły cztery największe organizacje skupiające producentów etanolu – Renewable Fuels Association, Canadian Renewable Fuels Association, European Bioethanol Association i Brazil’s Sugarcane Industry Association. Reklama została utrzymana w formie listu otwartego do szefa OPEC, w którym polemizuje się z jego zdaniem, iż 40 procent odpowiedzialności za wysokie ceny ropy ponosi bioetanol. Trudno byłoby na świecie znaleźć osobę, która nie uznałaby zdania Chakiba Khelila za… nierozsądne.

Nie ma zatem wątpliwości, iż marginalna wypowiedź szefa OPEC została wykorzystana przez stowarzyszenia producentów etanolu – które już nazywa się przez analogię do Big Oil mianem Big Ethanol – do zarysowania stron sporu na rynku politycznym, gdzie lobby biopaliwowe próbuje usadowić się w roli jedynej alternatywy dla OPEC. List napisany jest w klasycznym PR-owym języku, gdzie własne tezy podpiera się niezależnymi autorytetami, by wykazać kłamstwa OPEC. Nie może zatem dziwić fakt, iż całość kończy się buńczucznym zdaniem, iż nastał czas, kiedy OPEC będzie musiała stawić czoła prawdziwej konkurencji.

W poprzednim tygodniu przywołałem raport OPEC, w którym znacząco zmieniły się prognozy zużycia biopaliw i biokomponentów. Nie czytając dokładnie całego raportu wydawało mi się, iż daje się w nim wyczuć poszukiwanie usprawiedliwienia dla mniejszej podaży ropy ze względu na rosnącą popularność biopaliw. W istocie raport OPEC operuje sugestiami, iż inwestowanie w nowe przedsięwzięcia w krajach OPEC przy rosnącej popularności biokomponentów niesie wysokie ryzyko przeinwestowania . Patrząc na wydarzenia ostatnich dni układa się to w znacznie szerszy scenariusz rynkowej potyczki pomiędzy Imperium Ropy a Rebeliantami z Etanolu.

Tak dynamiczne wejście na scenę lobby biopaliwowego stawia przez graczami na rynkach towarowych nowe zadania. Trzeba będzie poznać technologię wytwarzania etanolu, umiejscowić na mapie świata największe wytwórnie i przedsiębiorstwa, które będą graczami na rosnącym rynku biokomponentów. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Na początek proponuję dodać do ulubionych serwisy autorów listu i przeglądać je wolnej chwili.

Renewable Fuels Association

Canadian Renewable Fuels Association

European Bioethanol Association

Brazil’s Sugarcane Industry Association

List otwarty opublikowany w FT jest dostępny na stronie brazylijskiego stowarzyszenia, ale zajmuje tam ponad 4MB, więc dla czytelników blogów bossy pozwoliłem sobie skompresować go do mniejszego pliku – stracił na jakości, ale pozostał czytelny. Miłośnikom poszukiwania wątków politycznych na rynku etanolu polecam tekst z NYTimes, w którym kreśli się powiązania Baracka Obamy z producentami biokomponentów w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.