W ostatnich dwóch dniach blogosfera skoncentrowana na biopaliwach rozpalona została reklamą w The Financial Times, którą wykupiły cztery największe organizacje skupiające producentów etanolu – Renewable Fuels Association, Canadian Renewable Fuels Association, European Bioethanol Association i Brazil’s Sugarcane Industry Association. Reklama została utrzymana w formie listu otwartego do szefa OPEC, w którym polemizuje się z jego zdaniem, iż 40 procent odpowiedzialności za wysokie ceny ropy ponosi bioetanol. Trudno byłoby na świecie znaleźć osobę, która nie uznałaby zdania Chakiba Khelila za… nierozsądne.

Nie ma zatem wątpliwości, iż marginalna wypowiedź szefa OPEC została wykorzystana przez stowarzyszenia producentów etanolu – które już nazywa się przez analogię do Big Oil mianem Big Ethanol – do zarysowania stron sporu na rynku politycznym, gdzie lobby biopaliwowe próbuje usadowić się w roli jedynej alternatywy dla OPEC. List napisany jest w klasycznym PR-owym języku, gdzie własne tezy podpiera się niezależnymi autorytetami, by wykazać kłamstwa OPEC. Nie może zatem dziwić fakt, iż całość kończy się buńczucznym zdaniem, iż nastał czas, kiedy OPEC będzie musiała stawić czoła prawdziwej konkurencji.

W poprzednim tygodniu przywołałem raport OPEC, w którym znacząco zmieniły się prognozy zużycia biopaliw i biokomponentów. Nie czytając dokładnie całego raportu wydawało mi się, iż daje się w nim wyczuć poszukiwanie usprawiedliwienia dla mniejszej podaży ropy ze względu na rosnącą popularność biopaliw. W istocie raport OPEC operuje sugestiami, iż inwestowanie w nowe przedsięwzięcia w krajach OPEC przy rosnącej popularności biokomponentów niesie wysokie ryzyko przeinwestowania . Patrząc na wydarzenia ostatnich dni układa się to w znacznie szerszy scenariusz rynkowej potyczki pomiędzy Imperium Ropy a Rebeliantami z Etanolu.

Tak dynamiczne wejście na scenę lobby biopaliwowego stawia przez graczami na rynkach towarowych nowe zadania. Trzeba będzie poznać technologię wytwarzania etanolu, umiejscowić na mapie świata największe wytwórnie i przedsiębiorstwa, które będą graczami na rosnącym rynku biokomponentów. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Na początek proponuję dodać do ulubionych serwisy autorów listu i przeglądać je wolnej chwili.

Renewable Fuels Association

Canadian Renewable Fuels Association

European Bioethanol Association

Brazil’s Sugarcane Industry Association

List otwarty opublikowany w FT jest dostępny na stronie brazylijskiego stowarzyszenia, ale zajmuje tam ponad 4MB, więc dla czytelników blogów bossy pozwoliłem sobie skompresować go do mniejszego pliku – stracił na jakości, ale pozostał czytelny. Miłośnikom poszukiwania wątków politycznych na rynku etanolu polecam tekst z NYTimes, w którym kreśli się powiązania Baracka Obamy z producentami biokomponentów w USA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *