Jest takie stare powiedzenie giełdowe, że gdy taksówkarz próbuje namawiać cię na inwestycje w akcje, to bądź bardzo czujny. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o taksówkarzy, ale o ludzi, którzy normalnie rynek i inwestowanie (lub wszelkiego rodzaju spekulację) omijają z daleka. Dlatego z coraz większym zaciekawieniem patrzę na to, co dzieje się wokół norweskiej korony.

Kilka dni temu pewien znajomy – w ogóle nie interesujący się jakąkolwiek formą lokowania kapitału poza lokatami bankowymi zapytał mnie, co myślę o kupnie koron norweskich. Zaciekawiło mnie to, bo tu i ówdzie słyszę o tym, jakoby korona miała zastąpić franka szwajcarskiego, jako tzw. „bezpieczną przystań”. Czyli stać się tym miejscem w świecie aktywów finansowych, gdzie nasze pieniądze zyskają należytą ochronę.

Idąc dalej tropem wnioskowania sporej części ludzi, luźno związanych z rynkiem – na tym raczej się nie straci.

Nie mam wiele pojęcia o gospodarce Norwegii. W zasadzie nawet nie mam czasu, by się próbować dowiedzieć czegoś więcej, żeby zrobić jakąś naiwną choćby analizę. Samo jednak zjawisko jest niebywale interesujące. Ileż to tego typu „bezpiecznych inwestycji” przerabialiśmy – obligacje Islandii, jak również korona islandzka (od 2002 do 2006 systematycznie się umacniała w sumie ponad 30%, obligacje hiszpańskie też były tak traktowane, nie wspomnę już o wielu papierach amerykańskich z najwyższym ratingiem.

Tym samym myślę, że przypadku waluty norweskiej może być równie ciekawie.

To fakt umacnia się od trzech lat. I dopiero TERAZ ten fakt został zauważony przez szeroką rzeszę obserwatorów. Trzy lata na rynku to taki moment, w którym sporo analityków zaczyna mówić „zawsze tak będzie”. I jest w stanie znaleźć milion dowodów na poparcie swojej tezy o atrakcyjności danych aktywów. Aż nagle, przychodzi zmiana i….  pozwolę sobie zakończyć słowami Marka Twaina: „Rzadko mi się udawało dostrzec okazje, zanim przestała być okazją”.

 

Wykres EUR/NOK – tygodniowy:

Wykres EUR/NOK – dzienny

 

 

3 Komentarzy

 1. Thome

  Piękny tekst. Można by sparafrazować pewne znane powiedzenie i ogłosić: „tonący w EURO i USD – Korony Norweskiej się chwyta”.

  O gospodarce Norwegii niewiele pozytywnego (poza chwilową prosperity z powodu ropy i gazu) da się powiedzieć, ale Ich przewagą jest mała ilość drukarzy w banku centralnym.

 2. lesserwisser

  „Jest takie stare powiedzenie giełdowe, że gdy taksówkarz próbuje namawiać cię na inwestycje w akcje, to bądź bardzo czujny.”

  Ha, jest też druga grupa zawodowa, oprócz taksówkarzy, która cześć przewija się, jako przykładowa, jeśli chodzi o inwestowanie. To dentyści.

  Opowiem, jaką przygodę miałem z jednym z zębodłubów, który usilnie namawiał na korony, a ja nie bardzo mogłem być czujny, bo byłem znieczulony i język stał mi kołkiem (ale tylko z jednej strony).

  Wił się, krygował, kręcił, jak nie przymierzając, norweski łosoś w bystrym potoku, namawiając mnie na te korony, mówiąc że to świetna inwestycja.

  Ponieważ niejeden anal wpuścił mnie już w canal, to jak najpierw usłyszałem o kuracji kanałowej, zamigotała mi zółta lapka ostrzegawcza.

  Druga półkula, ta chwilowo sprawniejsza, podpowiadała mi mgliście, „bądź czujny” i nie wierz dziadowi, bo chce cię naciągnąć na te korony ale ta przymroczona mówiła – no zgódź się, przecież korona ci z głowy nie spadnie, a może wyjść ci na zdrowie. 🙂

  PS

  Bądźcie więc czujni jak norka, gdy spotkacie się z dobrymi radami.

 3. ZP

  Test taksówkarza: 14.09.2011 NOK=0,56 PLN. Do sprawdzenia za X miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.