O tym, że warto rozmawiać przekonują nie tylko twórcy programów telewizyjnych. Cała koncepcja Web 2.0 opiera się na dwustronnej komunikacji. W naszym wypadku inwestor – dom maklerski, dom maklerski – inwestor. Będziemy pragnęli wykorzystywać blogi.bossa.pl do przekazywania naszych pomysłów, doświadczeń ale również odkrywać puste treści czy błędne teorie, które pojawiają się na rynku.
Planując powstanie serwisu blogi.bossa.pl opieraliśmy się na 3 założeniach:
Rynki to rozmowy
Hasło zaczerpnięte z Manifestu cluetrain.com staramy się parafrazować na wiele sposobów. Na słuchaniu naszych klientów, biznesowych partnerów czy nawet konkurencji oparliśmy strategie rozwoju biura. DM BOŚ nie powstał na bazie klientów dostarczonych w kapeluszu. Zdobyliśmy zaufanie inwestorów słuchając czego potrzebują.
Blogi mają być jeszcze jednym kanałem komunikacji. Żeby nie był to kanał jednostronny umożliwiamy użytkownikom bossa.pl komentowanie tego co robimy, o czym piszemy. Tak jak pojawialiśmy się z otwartą przyłbicą na różnych listach dyskusyjnych w internecie, tak i teraz pragniemy otwarcie rozmawiać na tematy związane z inwestowaniem.
Blogi.bossa.pl będą redagować ludzie znani naszym inwestorom. Ludzie, którzy mają świadomość swojej wiedzy i niewiedzy. Ludzie, którzy nie nazywają się ekspertami. Ludzie, którzy mówią tylko wtedy gdy mają coś do przekazania.
Blogi to społeczność
Serwis blogi.bossa.pl nie musi tworzyć społeczności. Ma być środkiem wyrazu osób, które są już zgromadzone wokół bossa.pl Ma pozwolić inwestorom odnaleźć idee i ludzi, którzy te idee współtworzą. Wiemy, że zawodowi inwestorzy nie potrzebują rozgłosu. Poszukują nowych pomysłów i czasu, żeby je sprawdzić. Wiedzą, że przez gąszcz współczesnego rynku warto się przedzierać wspólnie. Poważni inwestorzy indywidualni w grupie są przecież w stanie pokonać armie analityków z instytucji.
Edukacja to podstawa
Głównym celem serwisu blogi.bossa.pl jest edukacja i wymiana myśli. Blog nie ?odrobi lekcji” za inwestora. Ma jedynie spełniać rolę drogowskazu. Ukierunkować i wskazać, gdzie warto szukać. Blogi.bossa.pl nie tworzą ludzie wszystkowiedzący. Piszą ludzie doświadczeni ale i otwarci na nowe pomysły. Warto czerpać z ich wiedzy. Nie warto powielać błędów do których się przyznają.
Czym są blogi.bossa.pl?
Miejscem wymiany myśli, doświadczeń, spostrzeżeń, pomysłów. Jeszcze jednym sposobem na przekazanie wiedzy. Tak aby stała się łatwiej przyswajalna. Dla samych blogerów pisanie bloga będzie również elementem rozwoju. Dlatego będą zadowoleni, jeśli ich wpisy staną się zalążkiem dyskusji. Przecież najgorsze to pisać do kamienia lub do szuflady.
Czym nie są blogi.bossa.pl?
Nie są blogami korporacyjnymi. Nie mamy zamiaru opisywać jak dobrze jeździ na nartach nasz prezes. Ani jak bardzo zgranym zespołem jesteśmy. To przecież widać 😉
Blogerzy nie będą tworzyli pamiętników. Nie jest to również miejsce na komentarze bieżącej sesji czy zgłoszenie awarii lub reklamacji. Nie będzie to słup ogłoszeniowy, ani pręgierz. Choć czasem dostanie się temu czy owemu. Nie będziemy także akceptować wulgaryzmów, braku szacunku dla innych oraz chamstwa. Komentarze łamiące regulamin, będą usuwane z serwisu.
Kim są i o czym piszą autorzy blogi.bossa.pl?
Wymieniając według alfabetu:
Adam Stańczak – Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych. O czym będzie pisał w blogu?
Tomasz Symonowicz – Aktywny uczestnik forum dyskusyjnych (nick: Kathay), autor artykułów o inwestowaniu w Forbes. Aktywny inwestor na rynku giełdowym i walutowym od 15 lat. O czym będzie pisał w blogu?
Jacek Tyszko – Na rynku od 14 lat. Znany z wielu mediów oraz komentarzy Prosto z Rynku. Prowadzi szkolenia dot. rynku kapitałowego. Posiada licencje maklera p.w. O czym będzie pisał w blogu?
Michał Wojciechowski – Od 1996 roku współtworzę serwis internetowy DM BOŚ. Od 2003 r. odpowiadam również za Zespół Obsługi Rynków Zagranicznych. Staram się animować i uczestniczyć w inicjatywach edukacyjnych na rynku kapitałowym. Posiadam licencje maklera p.w. O czym będę pisał w blogu?
Grzegorz Zalewski – Na rynku od 1993 r. Twórca portalu futures.pl Autor książki „Kontrakty terminowe w praktyce” i „Droga inwestora”. Prowadzi szkolenia dot. analizy technicznej, instrumentów pochodnych. Pisuje felietony od 1996 r. na różnych łamach pod ogólnym hasłem „wokół parkietu?”. O czym będzie pisał w blogu?
Trystero – dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r. Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog „Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym będzie pisał w blogu?
Aleksander Piński – Od 2001 r. pisze o ekonomii. Były zastępca szefa działu Biznes „Wprost”. W latach 2005-2009 główny autor listy 100 najbogatszych Polaków. W 2009 r. wyróżniony w organizowanym przez NBP konkursie im. Władysława Grabskiego za serię artykułów o przyczynach kryzysu finansowego. Jego teksty tłumaczono m.in. na japoński. O czym będzie pisał w blogu?
Na zakończenie słowa wstępnego
Wierzymy, że blogi.bossa.pl zadomowią się w Państwa komputerach na stałe. W okresie początkowym będą dostępne dla wszystkich użytkowników bossa.pl. Później tylko dla internetowych klientów DM BOŚ. Nie wykluczamy, że w razie potrzeby będziemy rozszerzać listę blogerów.
Póki co, poblogujmy o inwestowaniu…
Michał Wojciechowski
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.