Straszenie spadkami kursów na giełdach światowych po podwyżce stóp procentowych przez FED nie ma szczególnych uzasadnień w statystykach.
Przyjęło się uważać, że wyższe stopy procentowe oznaczają odpływ kapitału z giełd ku bezpieczniejszym i coraz bardziej atrakcyjnym lokatom oraz funduszom pieniężnym. Ale trzeba też pamiętać, że podwyżki takie mają na celu schładzać zbyt przegrzaną gospodarkę, która nadal pędzi i ciągnie za sobą w konsekwencji akcje spółek. Przynajmniej jakiś czas, do kolejnej bańki spekulacyjnej lub bessy.
Poniższy wykres powstał dzięki Sharon Bell z mojego ulubionego Goldman Sachs. Pokazuje on średnie zmiany kursów na rynkach akcyjnych w różnych częściach świata po pierwszej podwyżce stóp przez FED, licząc od 1976 roku:
Kolor granatowy przypisano średnim zmianom zanotowanym 3 miesiące potem, jasnoniebieski – po 6 miesiącach, szary – po roku.
Cóż, najmniej „cieszył” się z faktu schładzania gospodarki rynek amerykański, i choć po drodze występowały korekty, indeksy średnio wychodziły na plus w momentach ujmowanych z tym zestawieniu. Europejskie giełdy krajów najzamożniejszych urosły w tym samym czasie dwukrotnie bardziej niż USA. Japonia i Azja to przy tym niemal szał zakupów. Jedynie rynki zaliczane do „Emerging”, a więc i Polska, po 3 miesiącach dostały zadyszki, lecz po kolejnych kwartałach rozgrzewały się nie mniej niż Azja.
Strach więc ma wielkie oczy w i tym przypadku, szczególnie jeśli obiegowe „prawdy” zastępują fakty.
—kat—
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Wszystkie moje długie kreski wskazują na początek wieloletniej bardzo bolesnej bessy. Jak mówią starzy spekulanci w tej chwili mamy ruch powrotny po tak zwanym pierwszym łamaniu. To ostatnia szalupa która podpływa, po tym ruchu będzie już tylko w dół. Chłopaki wiaaaaaać… :)))
Skoro jesteś tak pewny swoich kresek nie powinieneś tego publikować, teraz inni mogą wyprzedzić Twoje zagrywki;)