Wykres dnia: podwyżki stóp niegroźne?

Straszenie spadkami kursów na giełdach światowych po podwyżce stóp procentowych przez FED nie ma szczególnych uzasadnień w statystykach.

Przyjęło się uważać, że wyższe stopy procentowe oznaczają odpływ kapitału z giełd ku bezpieczniejszym i coraz bardziej atrakcyjnym lokatom oraz funduszom pieniężnym. Ale trzeba też pamiętać, że podwyżki takie mają na celu schładzać zbyt przegrzaną gospodarkę, która nadal pędzi i ciągnie za sobą w konsekwencji akcje spółek. Przynajmniej jakiś czas, do kolejnej bańki spekulacyjnej lub bessy.

Poniższy wykres powstał dzięki Sharon Bell z mojego ulubionego Goldman Sachs. Pokazuje on średnie zmiany kursów na rynkach akcyjnych w różnych częściach świata po pierwszej podwyżce stóp przez FED, licząc od 1976 roku:

Stocks_after_FED

Kolor granatowy przypisano średnim zmianom zanotowanym 3 miesiące potem, jasnoniebieski – po 6 miesiącach, szary – po roku.

Cóż, najmniej „cieszył” się z faktu schładzania gospodarki rynek amerykański, i choć po drodze występowały korekty, indeksy średnio wychodziły na plus w momentach ujmowanych z tym zestawieniu. Europejskie giełdy krajów najzamożniejszych urosły w tym samym czasie dwukrotnie bardziej niż USA. Japonia i Azja to przy tym niemal szał zakupów. Jedynie rynki zaliczane do „Emerging”, a więc i Polska, po 3 miesiącach dostały zadyszki, lecz po kolejnych kwartałach rozgrzewały się nie mniej niż Azja.

Strach więc ma wielkie oczy w i tym przypadku, szczególnie jeśli obiegowe „prawdy” zastępują fakty.

—kat—

2 Komentarzy

  1. nieudacznik

    Wszystkie moje długie kreski wskazują na początek wieloletniej bardzo bolesnej bessy. Jak mówią starzy spekulanci w tej chwili mamy ruch powrotny po tak zwanym pierwszym łamaniu. To ostatnia szalupa która podpływa, po tym ruchu będzie już tylko w dół. Chłopaki wiaaaaaać… :)))

  2. albert

    Skoro jesteś tak pewny swoich kresek nie powinieneś tego publikować, teraz inni mogą wyprzedzić Twoje zagrywki;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.