Indeksy giełd europejskich biją kolejne rekordy, 8000, 9000, 11000, za chwilę 12 000. Okrągłe poziomy przebijane są co chwilę i to wszystko w świecie, w którym wciąż mówi się o nie zażegnanym kryzysie. Tymczasem na GPW….

Mamy WIG20, który drepcze w miejscu od połowy 2011 roku, czyli za chwilkę będzie to już czwarty rok. Czwarty rok beznadziejnie nudnego trendu bocznego, podczas którego dzienna zmienność potrafi wynieść zaledwie kilkanaście punktów.

Mamy jeszcze indeks szerokiego rynku, który w trendzie bocznym znajduje się od zaledwie roku. Ponieważ ponad 50 procent udziału w WIG-u stanowią te same spółki, które wchodzą w skład WIG20, wygląda na to, że za wzrosty odpowiada jakaś inna rzeczywistość. Częściowo jest to naturalnie dywidenda. Indeks WIG20 jej nie uwzględnia, zaś WIG owszem.  Gdybyśmy do WIG20 doliczyli dywidendy, byłby około 20 procent wyżej niż jest obecnie. Ale WIG jest 33 procent wyżej, więc jest jeszcze jakiś inny „czynnik”.

Sprawa znacząco się wyjaśnia, gdy spojrzymy na indeks „średniaków” MWIG40. W tym samym okresie (czyli od połowy 2011) wzrósł on o ponad 65 procent. Gdy spojrzymy na jego wykres, śmiało możemy stwierdzić, że nie musimy się patrzeć pokornie na DAX, SP500 czy NASDAQ. Mamy hossę!

mwig40

W tym wypadku zaczęła się ona wcześniej, bo na początku 2009 roku. Mamy więc szósty rok hossy, o której jest bardzo bardzo cicho. Aż nie chcę sobie wyobrażać, co może się dziać z kursami średnich spółek, gdy zostaną one zauważone. Historyczne szczyty tego indeksu stoją przed nim otworem. Bo niestety, to trzeba przyznać. O ile indeksy zachodnie mają rekordy na nienotowanych poziomach, o tyle naszemu indeksowi brakuje jeszcze jakieś 60 procent, do pokonania szczytu z połowy 2007 roku.

Czy to się wydarzy już w tym roku? Kto wie, kto wie…

1 Komentarz

  1. pak

    Fajne jest też to, że te nasze małe / średnie obecnie patrząc tam historycznie poprzez popularne wskaźniki / fundamenty itd. nie są przewartościowane a wręcz przeciwnie tanie raczej – więc jakby czekają na gotówkę, która wcale nie musi być nawet jakaś bardzo optymistyczna / euforyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.