Inspiracją do tego tekstu jest wykres Guide to the Markets, który pokazuje liczbę spółek w S&P 500, które kończą rok przynajmniej 5% spadkiem.

Wykres obejmuje ostatnie 30 lat i dotyczy wyjątkowo silnego i szczęśliwego indeksu. Średnia dla tego okresu to 151 spółek czyli jakieś 30% spółek w indeksie. Liczba wahała się od 481 w 2008 do 24 w 2023. Myślę, że ideą analityków JP Morgan było pokazanie, że w indeksie zawsze znajdą się spółki, które rozczarują inwestorów. Nawet w wyjątkowo dobrych latach na rynku akcyjnym.

Za JP Morgan

Postanowiłem stworzyć ten wykres dla GPW w jej dojrzałym okresie czyli od 2001 roku. GPW nie jest wyjątkowo szczęśliwym rynkiem więc za granicę irytującego spadku przyjąłem 10%. Proszę zauważyć, że biorę pod uwagę wszystkie notowane na rynku głównym spółki ale zestawiam je z indeksem WIG.

Czego możemy się dowiedzieć z tego wykresu? W XXI wieku na GPW średnio 4 na 10 spółek (dokładnie 38%) kończyło rok z spadkiem większym niż 10%. Rekord to 9 na 10 spółek w 2008. Warto jednak zauważyć, że nawet w stosunkowo spokojnych latach od 30% do 60% kończy rok irytującymi spadkami. Tylko w bardzo „byczych latach” odsetek ten spada poniżej 30%. Rekord padł w 2006 roku: zaledwie 1 na 12 spółek skończyła ten rok irytującym spadkiem.

Postawmy wyżej poprzeczkę: jaki odsetek spółek z GPW kończy rok dodatnią stopą zwrotu? Przeciętna to 53%. Czyli w przeciętnym roku na GPW połowa spółek kończy rok na plusie a połowa na minusie.

W ostatnich 24 latach w kategorii „stopa zwrotu powyżej zera” inwestorzy przeżyli 2 bardzo trudne lata gdy tylko 1 na 10 spółek kończyła rok powyżej zera i 5 irytujących lat gdy tylko 1/3 spółek miała dodatnią stopę zwrotu.

Przesuwamy poprzeczkę w górę: jaki procent spółek z GPW wygrywa z WIG na koniec roku?

Powyższe wyniki potwierdzają, w odniesieniu do GPW, że większość spółek przegrywa z szerokim rynkiem. Dlaczego? Bo wyniki szerokiego rynku „podkręcane są” wynikami wygranych spółek generującymi 3-cyfrowe i 4-cyfrowe stopy zwrotu. W XXI wieku na GPW tylko 44% wygrywało z indeksem.

Zróbmy więc małe podsumowanie ostatniego ćwierćwiecza na GPW:

  • Przeciętnie 38% spółek zalicza spadek o 10% i więcej.
  • Średnio 53% kończy rok na plusie.
  • Przeciętnie 44% wygrywa z indeksem szerokiego rynku.
  • Średnio 10% wchodzi do grona wygranych i generuje 3-cyfrowe stopy zwrotu.

Powyższe dane przedstawiają coś w rodzaju częstości bazowej dla indywidualnego inwestora operującego na GPW. Pokazują czego mniej więcej może się spodziewać jeśli sytuacja na GPW w najbliższych latach nie będzie się diametralnie różnić od tej, która była w ostatnim ćwierćwieczu.

6 Komentarzy

  1. Łukasz Wojtów

    "większość spółek przegrywa z szerokim rynkiem." Może i większość przegrywa, ale średnio wygrywają. Zmiana wig przez 25 lat to 265% zysku, średnia zmiana spółek to 320% (dane stooq ze wszystkimi konsekfencjami).
    IMO to potwierdza jak ważne jest trzymanie zwycięzców do końca.

  2. Olo

    Mi tu obecnie pasuje do kategorii zwycięzców Xtb.

  3. Von

    "IMO to potwierdza jak ważne jest trzymanie zwycięzców do końca."

    A co znaczy trzymanie do "końca"? Kiedy następuje koniec tego "zwycięzcy"? Aż zbankrutuje?

    1. lugosi

      Trafna uwaga. Zwycięzca jest nim tak długo, dopóki nie okaże się przegranym. To survivorship bias.

      1. Łukasz Wojtów

        Do końca okresu testowanego.

  4. Olo

    Moim zdaniem spółki zwycieskie to takie które awansują do wig20 🙂 i tak widzę to z Xtb ale nie mam patentu na nieomylność patrząc w historie Lpp, Kruka, Dino, Kęty, Cdr, czy Budimexa. Po wejściu do WIG 20 można szukać następnego zwycięzcy, Moim zdaniem Xtb właśnie podąża to ścieżką która jak każda jest wyboista:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.