All time high (ATH) na indeksie WIG, część 3

W tej części kilka statystyk dotyczących szczytu wszech czasów (ATH) dla indeksu WIG.

Poprzednio prezentowałem:

Statystyki ile razy WIG pokonywał swój szczyt wszech czasów (ATH) w poszczególnych latach –> część 1

Jakie znaczenie analityczne ma pokonywanie ATH i jak wyglądają statystyki dla indeksu S&P500 -> część 2

W całej tej analizie bicia rekordów wszech czasów chodzi przede wszystkim o 2 najistotniejsze wnioski:

1. Im więcej ATH tym mocniejszy dany rynek i większe zyski posiadaczy

2. Pokonywanie szczytów zwykle odbywa się seriami, po czym przychodzi mniejsza lub większa korekta. Tych szczytów nie ma sensu się bać, kursy wcale nie spadają gwałtownie po ich osiągnięciu

Z tego rodzą się kolejne implikacje

– w każdej serii ATH jest jeden najwyższy, ostatni, który wyznacza szczyt na dłużej

– od najwyższego ATH w danej serii nie musi zaczynać się bessa czy krach, choć tak właśnie nierzadko bywa,

– pokonywanie ATH przez indeks może oznaczać zdrowy rynek, a może oznaczać bańkę spekulacyjną; nie zawsze da się to rozstrzygnąć w czasie rzeczywistym; ostrożnie szacując – ATH na WIG w 2023 i 2024 oznaczają póki co zdrowy, dynamiczny rynek akcji na GPW,

– granie na krótkich pozycjach jak tylko pojawi się ATH może być zabójczą strategią, co pokazuje poniższa statystyka dla WIG:

 Jak ją czytać:

Liczyłem o ile średnio zmieniał się WIG tydzień (5 sesji), miesiąc ( 25 sesji) i 3 miesiące (70 sesji) po każdorazowym pokonaniu ATH. Ponieważ ATH można liczyć używając albo cen zamknięcia albo cen najwyższych, dlatego statystyki są tutaj podane w 2 osobnych kolumnach.

Dla przykład: 2,81% w pierwszej kolumnie oznacza, że o tyle średnio zmieniał się kurs 5 sesji po przebiciu ATH jeśli liczymy go w cenach zamknięcia.

Jak widać kupowanie ATH okazywało się w historii całkiem niezłą strategią na WIG. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że w latach 1993-1994 kursy pędziły w górę z szaloną prędkością, nierzadko po 10% na sesji (maksymalne widełki wówczas). To były wzrosty raczej nie do powtórzenia w przyszłości, a w takim razie i podobne zwroty są mało możliwe.

Policzyłem także trafność, ale tylko dla ważniejszej kategorii, czyli ATH liczonych w cenach maksymalnych (High):

– w ok. 62% przypadków kurs po pokonaniu ATH był nadal wyżej 5 sesji później

– w ok. 66% przypadków kurs po pokonaniu ATH był nadal wyżej 25 sesji później

– w ok. 62% przypadków kurs po pokonaniu ATH był nadal wyżej 70 sesji później.

W tym układzie co trzeci ATH okazywał się fałszywką, po której nie było kontynuacji w górę i dochodziło do korekty.

Na zakończenie tematu jeszcze 1 wykres. Pochodzi on z Tradingview, którego sam używam na co dzień i jest także dostępny na stronie bossa.pl [autoreklama]. Na wykresie WIG dodałem dostępny ogólnie wskaźnik -> Percent Off, który pokazuje gdzie kurs obecnie znajduje się wobec ostatniego ATH (tzw. krzywa zanurzenia):

Wskaźnik to niebieska linia w dolnym panelu i jeśli sięga ona poziomu 0,00 to oznacza, że właśnie nowe ATH zostało zdobyte. Wszystkie poziomy niżej to korekty i jeśli na skali po prawej pokazuje się np. -0.40 to oznacza, że kurs spadł o 40% od ostatnio zrobionego ATH

W Tradingview jest zresztą cała paczka autorskich wskaźników, które na różne sposoby pokazują wszystko co związane z ATH.

—kat—

1 Komentarz

  1. Łukasz Wojtów

    Kupno tylko na podstawie ATH i trzymanie przez określony czas jest całkiem niezłą strategią na GPW. Opisywałem to u mnie na blogu. Nie chcę tu wklejać linków, ale łatwe do znalezienia przez google / x.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.