All time high (ATH) na indeksie WIG

Kiedy indeksy pokonują szczyty wszech czasów (ATH) swoich notowań, to przynajmniej wiemy, że trwa hossa z solidnym impetem.

W przypadku GPW niestety tylko w odniesieniu do indeksu WIG możemy mówić o ATH podczas obecnej hossy. WIG20 jest dużo mniej dynamiczny i nadal pozostaje poniżej poziomu szczytu z 2007 roku, gdy to wówczas zatrzymał się przy 4.000 pkt. To jednak nie tylko nasza przypadłość, wiele giełd europejskich wówczas szczytowało, nie mogąc do dziś pokonać tamtych wysokości.

W USA z nabożnością i entuzjazmem liczą każdy jeden przypadek nowego ATH. Ja obserwuję statystykę w wykonaniu Charlie Bilello i w chwili, gdy piszę te słowa, indeks S&P500 ma za sobą 31 ATH w 2024 roku. A cała historia wg. jego wyliczeń wygląda tak:

Indeks ten powstał formalnie 4 marca 1957, ale wcześniejsze dane są tworzone w sposób syntetyczny na podstawie notowań akcji.

Postanowiłem policzyć ATH dla naszego WIG i przedstawić w innej formie graficznej.

Ma przy tym znaczenie to, w jaki sposób owo ATH liczyć.

ATH to skrót od „All-Time High”, co oznacza „najwyższy poziom w historii”. Na wykresach finansowych termin ten odnosi się do najwyższej ceny, jaką dany instrument finansowy (np. akcje, kryptowaluty, indeksy giełdowe) osiągnął od momentu rozpoczęcia jego notowań. Ale jakiej ceny? Zamknięcia (Close, czyli C) czy najwyżej (High, czyli H)?

Sprawdziłem jak to liczą amerykańskie serwisy, w tym ten wyżej wspomniany. Otóż podstawą wyliczeń jest kurs zamknięcia (CLOSE). Może to wydawać się niezbyt zgodne z logiką, przecież kursy powyżej także są transakcyjne, ale to z powodu tego, że często używa się tylko wykresów z kursami zamknięcia. W takim razie pogodziłem obie grupy i policzyłem ATH osobno dla kursów najwyższych (H) i zamknięcia (C).

Tak wygląda to w szczegółach dla WIG na 2 wykresach :

W latach 90-tych kurs dzienny był tylko jeden więc ilość ATH na obu wykresach jest taka sama. Gdy wprowadzono na GPW kursy w formacie OHLC, ilości zaczęły się różnić. Oczywiście tych liczonych po kursie H jest więcej.

                      Suma ATH w historii WIG po kursie Close = 297

                      Suma ATH w historii WIG po kursie Close = 326

 

Pominąłem dla przejrzystości wykresów lata, w których ATH nie było wcale. Mieliśmy długą przerwę od kryzysu 2007-2009, choć w cenie H udało się raz w 2018 liznąć ATH, po czym kurs runął w dół.

W 2021 zaczęliśmy robić wreszcie nowe ATH, w 2022 była przerwa na bessę, a obecnie od 2 lat robimy je ponownie. Daleko nam jeszcze do rekordu z 1993, ale wówczas hossa była naprawdę szalona i nie do powtórzenia.

W tym roku mamy już 23 ATH po kursie High i 18 po kursie Close. Wierzę, że będzie ich więcej.

Na naszym twitterze zaznaczałem do tej pory ATH na wykresie S&P500 jako Close, ale postanowiłem zmienić to na High, aby być kompatybilnym z ich wyliczeniami. A przy okazji będę aktualizował tam powyższy wykres z ATH dla WIG.

A czy mają te szczyty jakieś znaczenie poza statystyczną ciekawostką? Jak najbardziej! To jednak historia na kolejny, długi wpis.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.