Na blogach bossy nie odnotowaliśmy kolejnego, spektakularnego kwartału w wykonaniu Bitcoin’a. W pierwszym kwartale 2024 roku para BTCUSD wzrosła o przeszło 60 procent, po zwyżce o przeszło 50 procent w finałowym kwartale 2023 roku. Częścią gry było nowe ATH, więc początek 2024 roku pisze się w historii.
Nowy kwartał przynosi korektę o 3 procent w tydzień, ale zostawmy temat ryzyka spadku na przyszłość. Dziś skupmy się tylko na zwyżce, której przyczyny wszyscy tłumaczą oczywiście pojawieniem się ETF-ów na BTC, co ucywilizowało rynek w tym sensie, iż pozwoliło inwestować w „papiery”, które mają glejt oficjalności za sprawą dopuszczenia do obrotu. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dwóch ostatnich kwartałach para BTCUSD rośnie w sposób, który zawstydza nawet modę na AI, a więc nadzieję na nową rewolucję przemysłową na miarę wynalezienia Internetu.
Ciekawostką jest, iż para BTCUSD pozostaje iluzją czegoś, co można nazwać elementem, w który daje się inwestować. Szczerze mówiąc nie do końca wiem, czy należy nawet używać takiego określenia, jak BTCUSD, bo naprawdę, to coś tylko pozornie zbliżonego do np. EURUSD. Na dziś – mimo wprowadzenia ETF-ów – BTC pozostaje w sferze Iluzji przydatności w przyszłości, którego jedyną wartością inwestycyjną jest nadzieja, że będzie droższy. Niemniej, gratulujemy kolejnego udanego kwartału wszystkim, którzy potrafili odnaleźć się w zmienności na tym „rynku”.
Wykres CFD FBTC za BossaFX
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.