Wracam do wykresu pokazującego przebieg wszystkich hoss na WIG, tym razem w nieco zmodyfikowanej formie i świeżymi danymi.

Zmieniłem punkt odniesienia dla momentu startu wszystkich z nich. Na poniższym wykresie sprowadziłem je wszystkie do jednego poziomu startowego = 100. Nie jest to wersja dość czytelna wizualnie, ale tak proponowali komentujący na X, gdyż łatwiej się to porównuje:

Przy okazji percepcję zaburza też skala 2 skrajnych hoss, czyli najgwałtowniejszej rozpoczętej w 1992 roku oraz najdłuższej, czyli startującej w 2001 roku.

Oś pozioma to liczba sesji, pionowa to zasięg skumulowany.

Przebiegi każdej liczę od zamknięcia pierwszej sesji wzrostowej danej hossy do zamknięcia najwyżej położonego w danej hossie.

Hossa obecna, która wystartowała w 2022 roku, ma jeszcze sporo do nadrobienia wobec chociażby tych najkrótszych. Trwa ona dopiero nieco ponad 300 sesji. To prawie 50 dni mniej od tej najkrótszej z 1998 roku. Jest jednak nadzieja, że jeszcze potrwa zanim kurs spadnie o 20% od szczytu.

Zasięg łączny tej hossy jest dość umiarkowany, choć mogło się wydawać, że była w 2023 roku bardzo gwałtowna. Natomiast jej przebieg jest bardzo podobny do tej popandemicznej z 2020 roku. W pewnym momencie zasięgi obu były identyczne.

Wniosków prognostycznych z tego nie sposób jakoś wyciągnąć, poza tym oczywiście, że na tle historycznym obecna ma nadal statystycznie sporo miejsca by się rozwinąć. I oby tak było!

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *