Wracam do wykresu pokazującego przebieg wszystkich hoss na WIG, tym razem w nieco zmodyfikowanej formie i świeżymi danymi.
Zmieniłem punkt odniesienia dla momentu startu wszystkich z nich. Na poniższym wykresie sprowadziłem je wszystkie do jednego poziomu startowego = 100. Nie jest to wersja dość czytelna wizualnie, ale tak proponowali komentujący na X, gdyż łatwiej się to porównuje:
Przy okazji percepcję zaburza też skala 2 skrajnych hoss, czyli najgwałtowniejszej rozpoczętej w 1992 roku oraz najdłuższej, czyli startującej w 2001 roku.
Oś pozioma to liczba sesji, pionowa to zasięg skumulowany.
Przebiegi każdej liczę od zamknięcia pierwszej sesji wzrostowej danej hossy do zamknięcia najwyżej położonego w danej hossie.
Hossa obecna, która wystartowała w 2022 roku, ma jeszcze sporo do nadrobienia wobec chociażby tych najkrótszych. Trwa ona dopiero nieco ponad 300 sesji. To prawie 50 dni mniej od tej najkrótszej z 1998 roku. Jest jednak nadzieja, że jeszcze potrwa zanim kurs spadnie o 20% od szczytu.
Zasięg łączny tej hossy jest dość umiarkowany, choć mogło się wydawać, że była w 2023 roku bardzo gwałtowna. Natomiast jej przebieg jest bardzo podobny do tej popandemicznej z 2020 roku. W pewnym momencie zasięgi obu były identyczne.
Wniosków prognostycznych z tego nie sposób jakoś wyciągnąć, poza tym oczywiście, że na tle historycznym obecna ma nadal statystycznie sporo miejsca by się rozwinąć. I oby tak było!
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.