Końcówki roku są na rynkach czasem podsumowań i prognoz na kolejne 12 miesięcy. Zachowanie rynków w poprzednim roku bywa wykorzystywane do prognoz na kolejny okres rozliczeniowy i w przypadku rynków rozwiniętych pytaniami o to, jak długo potrwa jeszcze bessa lub hossa. W Warszawie nie mamy tego przywileju, by liczyć kolejne hossy w latach, bo historia uczy nas, że rynek zachowuje się troszkę w oderwaniu od cykli gospodarczych.
Poniższe wykresy przedstawią zmiany roczne indeksów WIG20 i WIG od 1996 roku. W każdym przypadku znajdziemy lata z mocnymi spadkami i mocnymi wzrostami, ale tylko mocne spadki były w pewnym sensie gwarantami, że rynek odbije w kolejnym roku. Mocne wzrosty takich gwarancji nie dawały. Okres kilkuletniej hossy trafił się Warszawie tylko raz i skończył tąpnięciem wywołanym Wielkim Kryzysem z poprzedniej dekady. W tym kontekście kończący się rok, który przyniósł mocne wzrosty w Warszawie, staje się ostrzeżeniem przed zbytnim optymizmem wobec kolejnych 12 miesięcy. Pozostaje życzyć sobie, żeby rynek zerwał ze standardem z przeszłości i zbudował coś nowego i zaskakującego, bo rok słabości czy nudy nie będzie zaskoczeniem.
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
https://gieldowyracjonalista.blogspot.com/2023/12/wojny-domowej-nie-bedzie-ale-sygnay.html
Wrzuciłem ciekawe spostrzeżenia tego autora bo zauważyłem że często mu się prognozy sprawdzają. Wesołych Świąt.