Wykres dnia: GPW po roku hossy

Końcówki roku są na rynkach czasem podsumowań i prognoz na kolejne 12 miesięcy. Zachowanie rynków w poprzednim roku bywa wykorzystywane do prognoz na kolejny okres rozliczeniowy i w przypadku rynków rozwiniętych pytaniami o to, jak długo potrwa jeszcze bessa lub hossa. W Warszawie nie mamy tego przywileju, by liczyć kolejne hossy w latach, bo historia uczy nas, że rynek zachowuje się troszkę w oderwaniu od cykli gospodarczych.

Poniższe wykresy przedstawią zmiany roczne indeksów WIG20 i WIG od 1996 roku. W każdym przypadku znajdziemy lata z mocnymi spadkami i mocnymi wzrostami, ale tylko mocne spadki były w pewnym sensie gwarantami, że rynek odbije w kolejnym roku. Mocne wzrosty takich gwarancji nie dawały. Okres kilkuletniej hossy trafił się Warszawie tylko raz i skończył tąpnięciem wywołanym Wielkim Kryzysem z poprzedniej dekady. W tym kontekście kończący się rok, który przyniósł mocne wzrosty w Warszawie, staje się ostrzeżeniem przed zbytnim optymizmem wobec kolejnych 12 miesięcy. Pozostaje życzyć sobie, żeby rynek zerwał ze standardem z przeszłości i zbudował coś nowego i zaskakującego, bo rok słabości czy nudy nie będzie zaskoczeniem.

1 Komentarz

  1. Niko

    https://gieldowyracjonalista.blogspot.com/2023/12/wojny-domowej-nie-bedzie-ale-sygnay.html
    Wrzuciłem ciekawe spostrzeżenia tego autora bo zauważyłem że często mu się prognozy sprawdzają. Wesołych Świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *