Najważniejszy piątek sierpnia

Uwzględniając zachowanie rynków w kończącym się za chwilę tygodniu, piątkowe wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej jawi się jako kluczowy dzień tygodnia. Nie można też wykluczyć, iż przesądzi o obrazie całego miesiąca.

Analogiczne wystąpienie J. Powella przed rokiem przełożyło się na spadek DJIA o 3,03 procent i serię czterech spadkowych sesji, przerwanych na jeden dzień, po którym DJIA przeceniał się jeszcze przez dwa dni. W przypadku S&P500 reakcja na wystąpienie z 26 sierpnia 2022 roku zaowocowała spadkiem indeksu o 3,37 procent i podobnym układem czterech sesji spadkowych, jednej wzrostowej i kolejnych dwóch spadkowych. Wreszcie Nasdaq Composite – najbardziej zagrożony jastrzębią wymową wystąpienia Powella – spadł o 3,94 procent i zbudował serię siedmiu spadkowych sesji z rzędu. W zarysowym obrazie trudno przecenić wagę jutrzejszego wystąpienia prezesa Fed.

Naprawdę jednak kontekst jest skrajnie inny. W sierpniu zeszłego roku byki były w głębokiej defensywie, a rynki miały przed sobą jeszcze miesiąc przeceny do ukształtowania dołka rynku niedźwiedzia. Dziś rynki są w hossie, po dziesięciu miesiącach mniejszego lub większego optymizmu od październikowego dołka bessy i na ścieżce do wyrysowania dobrego roku. Wówczas niepewnością była przyszła polityka Fed, strach przed recesją i obawy przed zbliżającą się zimą, która miała przynieść kryzys energetyczny Europie w związku z wojną między Rosją i wspieraną przez Zachód Ukrainą. Niektórzy wyczekiwali już dołka na rynkach, ale raczej w przekonaniu, iż wcześniej pojawi się nowa dawka rynkowych strat.

Szersza historia pokazuje, iż cała historia wystąpień prezesów Fed w Jackson Hole jest raczej pozytywna niż negatywna. Specjaliści z Dow Jones Market Data policzyli, iż średnia zmiana indeksów po miesiącu od Jackson Hole wynosi +0,08 procent dla DJIA i +0,25 procent dla S&P500 przy +0,57 procent dla Nasdaqa Composite. Zmiany trzymiesięczne wynoszą +3,01 procent dla DJIA oraz +2,75 procent dla S&P500 i wreszcie 3,6 procent dla Nasdaqa Composite. Generalnie nie ma zatem większych obaw. Jackson Hole – wedle danych historycznych – nie jawi się jako zagrożenie dla oczekiwanej ciągle wzrostowej końcówki roku. Jeśli oczywiście przeszłość jest jakimś prognostykiem na przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.