Najważniejszy piątek sierpnia

Uwzględniając zachowanie rynków w kończącym się za chwilę tygodniu, piątkowe wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej jawi się jako kluczowy dzień tygodnia. Nie można też wykluczyć, iż przesądzi o obrazie całego miesiąca.

Analogiczne wystąpienie J. Powella przed rokiem przełożyło się na spadek DJIA o 3,03 procent i serię czterech spadkowych sesji, przerwanych na jeden dzień, po którym DJIA przeceniał się jeszcze przez dwa dni. W przypadku S&P500 reakcja na wystąpienie z 26 sierpnia 2022 roku zaowocowała spadkiem indeksu o 3,37 procent i podobnym układem czterech sesji spadkowych, jednej wzrostowej i kolejnych dwóch spadkowych. Wreszcie Nasdaq Composite – najbardziej zagrożony jastrzębią wymową wystąpienia Powella – spadł o 3,94 procent i zbudował serię siedmiu spadkowych sesji z rzędu. W zarysowym obrazie trudno przecenić wagę jutrzejszego wystąpienia prezesa Fed.

Naprawdę jednak kontekst jest skrajnie inny. W sierpniu zeszłego roku byki były w głębokiej defensywie, a rynki miały przed sobą jeszcze miesiąc przeceny do ukształtowania dołka rynku niedźwiedzia. Dziś rynki są w hossie, po dziesięciu miesiącach mniejszego lub większego optymizmu od październikowego dołka bessy i na ścieżce do wyrysowania dobrego roku. Wówczas niepewnością była przyszła polityka Fed, strach przed recesją i obawy przed zbliżającą się zimą, która miała przynieść kryzys energetyczny Europie w związku z wojną między Rosją i wspieraną przez Zachód Ukrainą. Niektórzy wyczekiwali już dołka na rynkach, ale raczej w przekonaniu, iż wcześniej pojawi się nowa dawka rynkowych strat.

Szersza historia pokazuje, iż cała historia wystąpień prezesów Fed w Jackson Hole jest raczej pozytywna niż negatywna. Specjaliści z Dow Jones Market Data policzyli, iż średnia zmiana indeksów po miesiącu od Jackson Hole wynosi +0,08 procent dla DJIA i +0,25 procent dla S&P500 przy +0,57 procent dla Nasdaqa Composite. Zmiany trzymiesięczne wynoszą +3,01 procent dla DJIA oraz +2,75 procent dla S&P500 i wreszcie 3,6 procent dla Nasdaqa Composite. Generalnie nie ma zatem większych obaw. Jackson Hole – wedle danych historycznych – nie jawi się jako zagrożenie dla oczekiwanej ciągle wzrostowej końcówki roku. Jeśli oczywiście przeszłość jest jakimś prognostykiem na przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.