Wykres dnia: król Nasdaq, królowa AI

Gdybym to ja miał odpowiedzieć na pytanie, co było najważniejszą narracją minionego półrocza, to bez wahania rzuciłbym: AI, czyli sztuczna inteligencja, i powiązany z nią indeks Nasdaq.

Wszystko inne, co działo się w tym czasie na giełdach, wydaje się jakby w cieniu. Choć gdybym miał odpowiedzieć na pytanie: „co cię w tym czasie najbardziej zaskoczyło?”, to mój wybór byłby inny: siła GPW.

Ale skupmy się na Nasdaq, który był fantastyczną i do tego łatwo nam dostępną inwestycją. Próbowałem wymyślić jakiś szczególny sposób pokazania tego w tej rubryce, ale okazja przyszła sama, więc z niej skorzystam, bez wymyślania koła od nowa.

Poniższy wykres przedstawia zmiany Nasdaq w półrocznych okresach inwestycyjnych, fioletowe to pierwsze pół każdego roku, pomarańczowe to druga połówka:

Zielone obszary podświetlają te fioletowe słupki, gdzie zmiany za pierwsze pół roku były najwyższe.

Słupek #1 to rekordzista, czyli +45% w 1975 roku, słupek #2 z 1983 roku oznacza wzrost o 37%. No i mamy #3, czyli rok 2023 i wzrost o 32%. Może wydawać się dziwne natomiast, że ten rekord nie został pobity podczas bańki dot.comowej na koniec poprzedniego wieku.

A dlaczego wybrałem akurat ten wykres? Ponieważ niesie coś więcej niż tylko zwykły ranking: jakiś rodzaj predykcji statystycznej. A konkretnie o chodzi o słupki z drugiego półrocza, czyli pomarańczowe.

Czy kogoś zdziwi lub zaskoczy fakt, że po 2 rekordowych pierwszych połówkach wspomnianych wyżej, drugie były spadkowe? Po rekordowym półroczu w 1975 doszło do spadku o 11%, a w 1983 indeks oddał 13%. Czy podobnego scenariusza powinniśmy się bać i tym razem?

Możliwe, choć niekonieczne. Wśród zaciemnionych na zielono okresów bywały i takie, gdy po sporym wzroście pojawiały się również pozytywne drugie półrocza. Jeśli szukać analogi, to taka sytuacja miała miejsce podczas… bańki dot.comowej.

Pewną wskazówką odnośnie przyszłości może być komunikat, który wysyła BlackRock, a więc potęga w zakresie funduszy. Mianowicie zamierzają mocno przeważać w portfelach akcje spółek związanych z AI, ponieważ uważają to za „mega-siłę” i główny motor giełd w przyszłości. Inne fundusze są również niedoinwestowane w akcje i w czerwcu zaczynają podnosić zaangażowania. Jeśli myślą podobnie, to będzie prawdziwy wyścig po akcje.

Poza tym zapanowało przekonanie, że to akcje spółek AI zachowają się najlepiej podczas ewentualnej recesji, podobnie jak podczas pandemii. Jest więc potencjał.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.