Wykres dnia: król Nasdaq, królowa AI

Gdybym to ja miał odpowiedzieć na pytanie, co było najważniejszą narracją minionego półrocza, to bez wahania rzuciłbym: AI, czyli sztuczna inteligencja, i powiązany z nią indeks Nasdaq.

Wszystko inne, co działo się w tym czasie na giełdach, wydaje się jakby w cieniu. Choć gdybym miał odpowiedzieć na pytanie: „co cię w tym czasie najbardziej zaskoczyło?”, to mój wybór byłby inny: siła GPW.

Ale skupmy się na Nasdaq, który był fantastyczną i do tego łatwo nam dostępną inwestycją. Próbowałem wymyślić jakiś szczególny sposób pokazania tego w tej rubryce, ale okazja przyszła sama, więc z niej skorzystam, bez wymyślania koła od nowa.

Poniższy wykres przedstawia zmiany Nasdaq w półrocznych okresach inwestycyjnych, fioletowe to pierwsze pół każdego roku, pomarańczowe to druga połówka:

Zielone obszary podświetlają te fioletowe słupki, gdzie zmiany za pierwsze pół roku były najwyższe.

Słupek #1 to rekordzista, czyli +45% w 1975 roku, słupek #2 z 1983 roku oznacza wzrost o 37%. No i mamy #3, czyli rok 2023 i wzrost o 32%. Może wydawać się dziwne natomiast, że ten rekord nie został pobity podczas bańki dot.comowej na koniec poprzedniego wieku.

A dlaczego wybrałem akurat ten wykres? Ponieważ niesie coś więcej niż tylko zwykły ranking: jakiś rodzaj predykcji statystycznej. A konkretnie o chodzi o słupki z drugiego półrocza, czyli pomarańczowe.

Czy kogoś zdziwi lub zaskoczy fakt, że po 2 rekordowych pierwszych połówkach wspomnianych wyżej, drugie były spadkowe? Po rekordowym półroczu w 1975 doszło do spadku o 11%, a w 1983 indeks oddał 13%. Czy podobnego scenariusza powinniśmy się bać i tym razem?

Możliwe, choć niekonieczne. Wśród zaciemnionych na zielono okresów bywały i takie, gdy po sporym wzroście pojawiały się również pozytywne drugie półrocza. Jeśli szukać analogi, to taka sytuacja miała miejsce podczas… bańki dot.comowej.

Pewną wskazówką odnośnie przyszłości może być komunikat, który wysyła BlackRock, a więc potęga w zakresie funduszy. Mianowicie zamierzają mocno przeważać w portfelach akcje spółek związanych z AI, ponieważ uważają to za „mega-siłę” i główny motor giełd w przyszłości. Inne fundusze są również niedoinwestowane w akcje i w czerwcu zaczynają podnosić zaangażowania. Jeśli myślą podobnie, to będzie prawdziwy wyścig po akcje.

Poza tym zapanowało przekonanie, że to akcje spółek AI zachowają się najlepiej podczas ewentualnej recesji, podobnie jak podczas pandemii. Jest więc potencjał.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.