Kilka tygodni słabego dolara zaowocowało ciekawymi układami na rynkach. Wzrosty walut, takich jak np. złoty, uzupełniają się ze zwyżkami cen surowców i jednym z większych wygranych jest rynek złota, który posila się też min. ryzykiem recesji. Naszym wykresem na niedzielę jest złoto w grze o historyczne maksima.
Możemy w nieskończoność toczyć spory o to, czy złoto chroni przed inflacją, a i tak nie ustalimy wspólnego zdania. Starczy powiedzieć, iż dzisiejsza cena złota uwzględniona o inflację jest ciągle około 1000 dolarów niższa od szczytu z lat 80 poprzedniego wieku, choć nominalnie niemal trzy razy wyższa. Nie przeszkadza to jednak w próbach spekulacji na rynku, w których wielu wierzy i oczekuje dalszych wzrostów z przyczyn wymienionych wcześniej.
W ciekawym położeniu się technicy, którzy w ostatnim tygodniu dostali test historycznych maksimów przy jednoczesnych wskazaniach, iż rynek łapie zadyszkę w kluczowym punkcie wykresu. CFD z bossaFX pokazuje podręcznikową konsolidację na blisko 500-dolarowej półce, której pokonanie górą zbuduje potencjał zwyżki o szerokość układu. Porażka byków podtrzyma trend boczny i przyniesie ryzyko cofnięcia w rejon 1600 USD.
Zachęty do realizacji zysków i wykupienie rynku nie pozwalają na proste zakłady o wybicie górą, ale nikt już nie może wykluczyć scenariusza, w którym złoto powalczy o psychologiczny poziom 2500 USD. Sadzę, że są dziś lepsze miejsca do spekulacji niż złoto w strefie silnych oporów, ale techniczne przechylenie wymusi na wielu graczach chociażby śledzenie rynku, który za chwilę może znaleźć się na pierwszych stronach serwisów giełdowych.
CFD FGOLD z bossafx.pl
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.