Dwa miesiące korekty znoszącej połowę hossy postawiło pod znakiem zapytania przyszłość rynku byka, ale bliska przeszłość ma historię, która wydaje się zaskakująca nawet dla optymistów.


Gdy jesienią zeszłego roku oglądaliśmy na wykresie WIG20 przełamanie linii trendu bessy spekulowaliśmy jednocześnie, jak może wyglądać scenariusz na rok 2023. Część z obserwujących widziała ryzyko kolejnego dołka, a inni – między innymi autor – skłaniała się do scenariusza, w którym odbicie zostanie skorygowanie, ale bazowym układem miało być wyznaczenie dołka bessy w październiku i faktyczne powielenie odbicia w modelu po poprzedniej bessie. Dziś zbliżamy się do końca pierwszego kwartału – zapewne podsumujemy go w bliskiej przyszłości – i na wykresie WIG20 pojawia się układ, który jeszcze mocniej rozpala wyobraźnię wokół jednego scenariusza.

Poniżej widzimy wykres miesięczny WIG20, na którym mamy odnotowane właściwie modelowe powielenie zachowania rynku po pandemicznej bessie. Kilka miesięcy zwyżek zamieniło się w dwa miesiące korekty. Zwolennicy liczb Fibonacciego odnotują, iż poprzednio rynek zniósł przeszło 60 procent odbicia po bessie, a dziś korekta wyczerpuje się przy 50-procentowym zniesieniu. Bez szukania dyskusji z tamtego okresu możemy wyobrazić sobie, jak bardzo wątpliwe wydawały się ówczesne wzrosty. Pomijając ten fakt, trudno nie odnotować struktury falowej, która staje się zaproszeniem do spekulacji z pytaniem: co dalej?

Jeśli rynek miałby powielić bliską historię, to po korekcie czeka nas rajd, który wyniesie WIG20 w okolice 2500 pkt. w około 12 miesięcy. Oczywiście, dziś nie uwierzymy w to, że w rok rynek może zyskać około 50 procent, bo przecież warunki są inne, ale czy w październiku 2020 roku dawaliście wiarę w to, ze za rok WIG20 będzie wyżej o blisko 1000 punktów i blisko 70 procent? Nie, bo przecież miała być kolejna fala pandemii. Bo to tylko korekta bessy i wracamy do spadków. Bo zaraz wydarzy się coś strasznego. Wydarzyło się, ale dopiero na jesieni, gdy Fed zaczął zapowiadać podwyżki ceny kredytu i faktycznie był zainteresowany spuszczeniem nieco powietrza z pędzącej maszyny. A później była wojna.

Dziś możemy wymieniać masę powodów, dla których wzrosty jesień 2020–jesień 2021 nie mogą zostać powielone. Inny punkt w cyklu koniunkturalnym, inna polityka banków centralnych, wojna w Europie, której nie widać końca. Inflacja, kryzys bankowy, kryzys finansowy, podatki i regulacje. Każdy wymieni swoje powody, ale możemy się też założyć, że zachowanie rynku po pandemii nauczyło nas, by z szacunkiem pochodzić do siły giełd, które potrafią budować fundament pod mocne wzrosty w czasie, gdy wszyscy widzimy powody do dalszych spadków. Jak zawsze trzeba jednak przyjąć założenie, że historia nie powtarza się bita z matrycy. Szczerze mówiąc, sam nie wierzę, że tym razem będzie tak samo. Dobrze byłoby się pomylić.

1 Komentarz

 1. Kornik

  A jesli poprowadzic linie po dolkach, to co nam wyjdzie? Nierealne? 😉

  A powaznie, do konca roku daleko, zatem zejscie do minimow ciagle lezy na stole. Trudno oczekiwac wielkiej hossy w srodowisku wysokiego kosztu pieniadza, ktory wyglada na to, ze moze sie przedluzyc i ktory bedzie nieustannie dlawic inwestycje i konsumpcje.

  Z tego powodu bylem i jestem zwolennikiem bardziej konserwatywnego podejscia, niz hurraoptymistycznych wizji, tzn. – uwazam, ze rynek raczej utknie w szerokim trendzie bocznym do czasu, gdy inflacja odpusci, a co za tym idzie – zmieni sie retoryka bankow centralnych i pojawi sie perspektywa tanszego finansowania.

  W ramach trendu bocznego na niskim poziomie, mozna sie spodziewac mniejszych lub wiekszych rajdow "od bandy do bandy", ktore beda odbiciem procesu dostosowawczego i ogolnej kondycji gospodarki (biznesu, konsumentow, panstw), zmuszonej funkcjonowac w srodowisku wyzszych stop procentowych.

  Wszystko co ponadto wpisze do kategorii pozytywnych lub negatywnych zaskoczen.

  Potem jednak mozna sie spodziewac kolejnej mega hossy, bo wyobrazmy sobie, co bedzie, gdy zahartowana trudna sytuacja gospodarka zacznir funkcjonowac w srodowisku mniejszych obciazen i napiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.