Przestępczość na rynku krypto

Dzisiejsze notowania na rynku krypto przynoszą dawno nieoglądane spotkanie BTCUSD z psychologicznym poziomem 25000. Bitcoin był ostatni raz widziany na tym poziomie w połowie sierpnia zeszłego roku i jest dziś około 70 procent od dołka wykreślonego w rejonie 15000 pkt.


Nie ma wątpliwości, iż BTC posila się wzrostem apetytu na ryzyko, który był widoczny na rynkach akcji w styczniu, ale ostatnie zwyżki w pewnym sensie jawią się już jako organiczne dla samego rynku kryptowalut. Nie rozstrzygniemy wątpliwości, czy to jakiś wielki powrót bitcoin’a, czy kolejna próba wyprzedzenia na ścieżce większych głupców. Odnotowujemy jednak konfrontację z ważnym poziomem, którego pokonanie wyzwoli zapewne spekulacje o marszu w rejon kolejnej psychologicznej bariery.

Równolegle musimy odnotować, iż zwyżki na rynku bitcoin’a nie kończą problemów, z jakim mierzy się i będzie musiał mierzyć się rynek kryptowalut w bliskiej przyszłości. Opublikowany ostatnio raport o rynku krypto w roku 2022 firmy Chainalysis – a dokładniej o przestępczości na rynku krypto – mówi ostrożnie, iż czwarta część wyemitowanych w zeszłym roku tokenów była jakąś formą oszustwa. Standardem jest znany z innych rynków mechanizm pump and dump, który owocował szybkimi przecenami po 90 procent lub zwyczajnie upadkiem waluty po szybkim wzroście.

Raport zawiera wykres, z którego dowiecie się np. że ledwie trzy podmioty odpowiadają za wysłanie na rynek po przeszło 200 tokenów, które finalnie padły ofiarami – czytaj zapewne od samego początku były tak projektowane – mechanizmu pump and dump. W istocie na około 9000 upadłych tokenów przypadło niespełna 450 emitentów. Nie ma wątpliwości, iż na rynku krypto mamy do czynienia z działalnością systemową, która na rynku giełdowym jest zwyczajnym przestępstwem. Kiedy następny razem usłyszycie o nowej obiecującej „walucie”, pamiętajcie o tych statystykach z 2022 roku.

Samo spojrzenie na tytuły rozdziałów pozwala odnotować, iż rynek krypto stał się wyjątkowo dojrzały właśnie w sferze przestępczości, bo zaadaptował doskonale znane z innych części rzeczywistości formy okradania i oszukiwania mniej lub bardziej naiwnych. Inwestorów oczywiście mniej interesują sposoby prania brudnych pieniędzy przez rynek krypto czy płacenia za nielegalne towary, ale już wykorzystywanie mediów społecznościowych do promowania czegoś, co tydzień po emisji spada o 90 procent powinno uwrażliwiać na nowinki.

Z raportu nie dowiecie się, jak uniknąć oszustwa, ale bez wątpienia uwrażliwicie się na skalę przestępczości na rynku krypto i po lekturze może będziecie bardziej świadomi faktów, do jakiego stolika siadacie. W istocie raport jest ostrzeżeniem, że rynek krypto czeka długa droga przez jakąś formę czyśćca, by zmyć grzechy poczynione w 2022 roku. Upadek FTX i kilku innych większych graczy nie były wcale tak przypadkowe. Oszustwo jest po prostu elementarną cechę rynku krypto i będzie nim tak długo, jak branża nie zostanie poddana kontroli.

The Chainalysis 2023 Crypto Crime Report https://go.chainalysis.com/2023-crypto-crime-report.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.