Czy na modzie na sztuczną inteligencję (AI) można zarobić bezpośrednio na giełdzie?
Tam, gdzie pojawia się moda, tam szybko powstaną odnośne ETF-y tematyczne. W tym przypadku już istnieją od pewnego czasu.
Bloomberg dał natomiast zadanie na ChatGPT by ten ułożył taki ETF, który pobije amerykańskie rynki akcji. Oczywiście nie ma jeszcze takich możliwości, a gdyby zaistniały, rynki chyba same by się zmasakrowały w implementacji tego rodzaju samograjów. To zresztą dobry temat na osobną dyskusję.
Istnieją jednak ETF-y, które dają możliwość ekspozycji na wszystko, co się teraz w sztucznej inteligencji dzieje i albo kupują akcje firm z AI powiązanych, albo to AI zarządza alokacją środków ETFa. O ile to faktycznie gorący temat, to może właśnie tego rodzaju ETF-y pobiją indeksy?
Przeszukałem bazy i wrzuciłem na wykres kilka tego rodzaju ETFów, odnosząc ich zwroty do indeksu S&P500 (^SPX), a wszystko w skali 3 miesięcy, czyli od kiedy wypuszczono ChaGPT:
AIEQ – AI Powered Equity ETF, to ostatnio często dyskutowany w mediach ETF, choć chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że on nie inwestuje w akcje spółek czy innych przedsięwzięć opartych na AI, lecz sam jest AI i selekcjonuje akcje wg własnych algorytmów. Ciekawe jest natomiast to, że owe strategie inwestycyjne działają na legendarnym komputerze IBM o nazwie WATSON, który wygrał telewizyjny teleturniej wiedzy Jeopardy!
Tutaj analizuje on 6000 spółek i po prostu spekuluje nimi. Wyniki nie są jednak jakoś spektakularne i mocno skorelowane z bessą. Rozczarowanie dość spore, choć potrafi on zainwestować w takie spółki jak GameStop.
Cóż, w tym gronie robi ogony i jakoś niewiele odstaje od S&P500. Nie rozumiem więc tej medialnej atencji.
AIVL – WisdomTree U.S. Al Enhanced Value Fund
oraz
AIVI – WisdomTree International AI Enhanced Value Fund
To dwa siostrzane ETFy, jeden wybiera tylko spółki osadzone w rozwoju AI w USA, drugi na całym świecie. Wyniki lepsze niż Watsona, choć już nie w dłuższej perspektywie. AIVI ma za ostatnie 3 miesiące najlepszy stosunek zysku do ryzyka, a więc jest też niezłym beneficjentem zainteresowania AI.
AMOM – QRAFT AI-Enhanced U.S. Large Cap Momentum. Ten również jest aktywnie zarządzany przez algorytmy, choć wyniki również nie są jakoś powalające i raczej skorelowane z S&P500. Nie tego się spodziewałem po AI.
KOMP – SPDR S&P Kensho New Economies Composite ETF. Trzecie miejsce w zestawieniu i tak samo w dłuższej perspektywie.
W Europie znalazłem UCITISowe:
XAIX, czyli Xtrackers Artificial Intelligence and BigData UCITS ETF, tu jednak głównymi aktywami są spółki z FAAMG, które miały fatalny 2022 rok. Ostatnio odbił się po wynikach Facebooka i szybkiej hossie na Nasdaq.
BOTZ – Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF UK – to w tym towarzystwie najszybszy koń w ostatnim kwartale i znaczącą lepszy od rynkowej średniej.
W sumie: póki co ta moda nieco rozczarowuje w sensie wyników jeśli porównać to do indeksu S&P500. Jeszcze lepiej to widać gdy obejrzeć wszystkie w innym przedziale czasowym , np 3-letnim na stooq.pl AI . Sztuczna inteligencja jeszcze nie wygrywa z inwestorami typu homo sapiens.
W DM BOŚ stale jest poszerzana baza dostępnych ETFów i istnieje spora otwartość Biura na kolejne nowości. Jeśli więc ktoś chciałby realnie zainwestować w któreś z wyżej wymienionych, albo jakikolwiek inny posiadający tzw. KID, to można to zgłosić mailowo do obsługi. Nie ma gwarancji, że zostanie dodany, ale zostanie przynajmniej przeanalizowany.
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.