Wykres dnia: Jaki styczeń…

Gracze na rynkach zagranicznych lubią zgadywanki w stylu „jako styczeń, taki rok”. Na GPW nie mamy jednak szczęścia posiadania długiej historii, która pozwoliłaby na zabawy danymi bez przyjęcia założenia, że dwa lata mogą wywrócić każde wnioskowanie.


Niemniej, spojrzenie na historię WIG20 od 1997 roku pozwala odnotować, iż na 13 przypadków wzrostowych otwarć roku (definiowanych jako dodatnia zmiana procentowa w styczniu) 8 kończyło się zwyżkami w całym roku i tylko 5 razy wzrostowe otwarcie kończyło się spadkowym zamknięciem. Kiedy spojrzymy na spadkowe otwarcia roku (znów definiowane jako ujemna zmiana procentowa w styczniu) rozkład robi się niemal symetryczny – na 13 przypadków 7 lat kończyło się zwyżką WIG20 w skali roku i 6 spadkiem w skali roku. Z tabeli wynika jeszcze: wzrostowych lat było generalnie więcej (15) niż spadkowych (11), co powinno działać pocieszająco nawet, jeśli w finałowym tygodniu stycznia podaż odbierze bykom zwycięstwo na otwarcie 27 roku naszych zabaw. Ponadto, stycznie są dla WIG20 „losowe” – dokładnie 13 było zielonych i 13 czerwonych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.