Wykres dnia: FTT albo cykl życia prywatnej waluty

Tydzień, w którym upada jedna z największych giełd kryptowalut na świecie pozwala na spojrzenie na cenę jej tokena, żeby odnotować banalny mechanizm upadku waluty wypuszczonej na rynek przez prywatnego emitenta.

W moich notkach blogowych z przeszłości można znaleźć opinie, iż miłośnikom rynku kryptowalut brakuje często elementarnej wiedzy z historii światowych finansów. Pisałem w przeszłości, iż gdyby fani krypto zadali sobie trud poznania historii bankowości centralnej w USA, to wiedzieliby, że przed powstaniem Rezerwy Federalnej amerykańska gospodarka była w fazie, w której poszczególne banki emitowały swoje własne waluty, ale ich stabilności nie gwarantował bank centralny. Efektem była seria kryzysów bankowych i upadki tych walut na przestrzeni kilku lat.

Permanentny kryzys skończył się powołaniem Rezerwy Federalnej, która zapewniła stabilność systemu. Oczywiście w komentarzach pojawiali się wyśmiewający ideę stabilności dolara i systemu finansowego, ale chciałbym zobaczyć dziś ich miny, gdy spojrzą na poniższy wykres tokena FTT (prywatny token giełd FTX). Wykres jest właściwie podręcznikowym przykładem tego, jak zachowuje się prywatna waluta na rynku, gdy nie ma stabilizacji w postaci banku centralnego. I nie mówię tylko o samym upadku, ale o długości życia waluty, która nie jest wspierana przez państwo z niezależnym bankiem centralnym.

(za: stooq.pl)

Kiedy następnym razem zamarzy wam się prywatna waluta, to przypomnijcie sobie, iż może być nią dosłownie wszystko, ale będzie nią tylko tak długo, jak wszyscy będą chcieli wierzyć w jej fikcję. We współczesnym świecie nie ma miejsca na prywatne waluty nie dlatego, że nie można ich wyemitować – rynek krypto pokazuje, że każdy podmiot może mieć swoją – ale dlatego, że poddanie jej grze rynkowej zabije ją szybciej niż większość sądzi. FTX był jednym z największych graczy na rynku, sponsorem zespołu Mercedesa w Formule F1 i drużyny koszykarskiej Miami Heat z NBA. Dziś jest bankrutem, jak bankrutem są inwestorzy, którzy włożyli prawdziwe pieniądze w FTT.

2 Komentarzy

  1. Tu de mun

    Czy technik nie widzi tu żadnej formacji szczytowej? Żadnych sygnałów słabości na wykresie, które by sugerowały ucieczkę na długo przed finalnym kolapsem?

    1. wuhanbat

      Niestety technik widzi to samo na FTT co na ETH i BTC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.