Wykres dnia: FTT albo cykl życia prywatnej waluty

Tydzień, w którym upada jedna z największych giełd kryptowalut na świecie pozwala na spojrzenie na cenę jej tokena, żeby odnotować banalny mechanizm upadku waluty wypuszczonej na rynek przez prywatnego emitenta.

W moich notkach blogowych z przeszłości można znaleźć opinie, iż miłośnikom rynku kryptowalut brakuje często elementarnej wiedzy z historii światowych finansów. Pisałem w przeszłości, iż gdyby fani krypto zadali sobie trud poznania historii bankowości centralnej w USA, to wiedzieliby, że przed powstaniem Rezerwy Federalnej amerykańska gospodarka była w fazie, w której poszczególne banki emitowały swoje własne waluty, ale ich stabilności nie gwarantował bank centralny. Efektem była seria kryzysów bankowych i upadki tych walut na przestrzeni kilku lat.

Permanentny kryzys skończył się powołaniem Rezerwy Federalnej, która zapewniła stabilność systemu. Oczywiście w komentarzach pojawiali się wyśmiewający ideę stabilności dolara i systemu finansowego, ale chciałbym zobaczyć dziś ich miny, gdy spojrzą na poniższy wykres tokena FTT (prywatny token giełd FTX). Wykres jest właściwie podręcznikowym przykładem tego, jak zachowuje się prywatna waluta na rynku, gdy nie ma stabilizacji w postaci banku centralnego. I nie mówię tylko o samym upadku, ale o długości życia waluty, która nie jest wspierana przez państwo z niezależnym bankiem centralnym.

(za: stooq.pl)

Kiedy następnym razem zamarzy wam się prywatna waluta, to przypomnijcie sobie, iż może być nią dosłownie wszystko, ale będzie nią tylko tak długo, jak wszyscy będą chcieli wierzyć w jej fikcję. We współczesnym świecie nie ma miejsca na prywatne waluty nie dlatego, że nie można ich wyemitować – rynek krypto pokazuje, że każdy podmiot może mieć swoją – ale dlatego, że poddanie jej grze rynkowej zabije ją szybciej niż większość sądzi. FTX był jednym z największych graczy na rynku, sponsorem zespołu Mercedesa w Formule F1 i drużyny koszykarskiej Miami Heat z NBA. Dziś jest bankrutem, jak bankrutem są inwestorzy, którzy włożyli prawdziwe pieniądze w FTT.

2 Komentarzy

  1. Tu de mun

    Czy technik nie widzi tu żadnej formacji szczytowej? Żadnych sygnałów słabości na wykresie, które by sugerowały ucieczkę na długo przed finalnym kolapsem?

    1. wuhanbat

      Niestety technik widzi to samo na FTT co na ETH i BTC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.