Wielu inwestorów rozważających pasywne inwestowanie martwi się zapewne, że jeśli się zdecydują na pasywny portfel to stracą możliwość zarabiania na regularnie pojawiających się na rynku okazjach. Pomijają przy tym fakt, że znakomitą większość tych okazji identyfikują dopiero po fakcie.

Podobne myśli mogą też mieć aktywni inwestorzy gdy dotrą do nich informacje o spektakularnych rajdach albo spadkach na rynkach, na których nie działają. Mogą sobie pomyśleć na przykład: Meta z bezsensowną obsesją Zuckerberga na punkcie metaversum i utratą popularności wśród młodej części społeczeństwa to był idealny kandydat na krótką sprzedaż. Szkoda, że nie inwestuję aktywnie na amerykańskim rynku.

Moim zdaniem istnieje prosta lecz brutalna odpowiedź na powyższe wątpliwości. Można ją sprowadzić do stwierdzenia, że i tak byśmy nie skorzystali z okazji.

Analitycy Banku Rozrachunków Międzynarodowych opublikowali w listopadzie badanie, które świetnie ilustruje tę ideę. Tym bardziej, że dotyczy „matki wszystkich okazji inwestycyjnych” czyli wzlotu bitcoina.

Nagłówkowy wynik badania jest bardzo nośny medialnie i już zdążył trafić do mediów finansowych. Brzmi tak: 81% inwestorów detalicznych straciło na inwestycji w bitcoina. Badanie obejmuje okres 2015 – 2022, w którym cena bitcoina wzrosła z 250 USD do około 20 000 USD (w momencie pisania artykułu) w międzyczasie ustanawiając szczyt tuż poniżej 70 000 USD. Jeśli w tym okresie 81% inwestorów detalicznych rzeczywiście straciło na bitcoinie (w nagłówkach pojawiają się kryptowaluty zamiast bitcoina) to jest to interesujący wynik.

Nagłówkowy wynik oparty jest o bardzo duże uproszczenie. Całe badanie Crypto trading and Bitcoin prices: evidence from a new database of retail adoption opiera się na dużym uproszczeniu. Badacze mieli dane Sensor Tower o instalacjach aplikacji giełd i platform kryptowalutowych w 95 państwach w okresie 2015 – 2022 (zarówno w systemie Android jak i iOS). Nie mają danych dotyczących transakcji.

Badacze są więc w stanie zestawić dane o instalacjach i dane o cenie bitcoina. Jak otrzymali nagłówkowy wynik 81% tracących inwestorów? Założyli, że każdy inwestor inwestuje w bitcoina 100 USD w miesiącu instalacji aplikacji i kolejne 100 USD w każdym następnym miesiącu. Przy takim założeniu, przy cenie 20 000 USD, 81% z inwestorów będzie pod wodą.

Mnie bardziej przekonuje prostsza analiza autorów, która pokazuje, że niemal ¾ wszystkich aplikacji ściągnięto po tym gdy cena bitcoina przekroczyła 20 000 USD. W dużym uproszczeniu (ale moim zdaniem sensownym) możemy więc powiedzieć, że ¾ inwestorów detalicznych zaczęło inwestować w bitcoina powyżej ceny 20 000 USD.

Za BIS

Zdaje sobie sprawę, że przed spopularyzowaniem bitcoina w środowiskach innych niż finansowe i technologiczne były inne sposoby inwestowania niż poprzez aplikacje mobilne. Autorzy badania próbują jednak szacować co robił przeciętny inwestor a ten pojawił się po tym gdy bitcoin wyszedł poza swoje pierwotne nisze i gdy na rynku „rządziły” aplikacje mobilne.

Trend cenowy bitcoina (250 USD w 2015, 69 000 w 2021) można uznać za jedną z największych okazji inwestycyjnych ćwierćwiecza. Okazuje się, że zdecydowana większość indywidualnych inwestorów była spóźniona w dostrzeżeniu jej. Teoretycznie może się jeszcze okazać, że byli wystarczająco wcześnie (jeśli bitcoin poprawi kiedyś historyczne szczyty). W takim scenariuszu pojawi się jednak kwestia utrzymania pozycji w okresie obsunięć.

Oczywiście moment pierwszego zakupu bitcoina to tylko jeden z aspektów problemu zagregowanych zysków/strat inwestorów detalicznych z rynku bitcoina. Część inwestorów zapewne aktywnie handluje na tym rynku. Nie widzę powodów by oczekiwać, że ta aktywność ma istotnie inne zagregowane wyniki niż handel na rynku Forex czy generalnie na instrumentach CFD. Nie można też pomijać gigantycznego ryzyka instytucjonalnego (upadających platform) na rynku bitcoina, które także wpływa na bilans zysków/strat przeciętnych inwestorów.

Tak więc idea, że bezprecedensowa kreacja „majątku” na rynku krypto w ostatniej dekadzie oznaczać będzie stratę dla przeciętnego uczestnika rynku a nawet zagregowaną stratę dla detalicznych inwestorów (z wyjątkiem insiderów i bardzo wczesnych entuzjastów) wydaje się mi bardzo sensowna.

Nie jest moim celem ocena rynku kryptowalut ani jego użyteczności dla przeciętnego inwestora. Rynek kryptowalut jest jedynie pretekstem do podkreślenia idei, że choć na rynkach finansowych zawsze są okazje do zarobku to przeciętny inwestor zapewne z nich nie skorzysta (bo kupi za wcześnie, za późno lub sprzeda w międzyczasie). Jeśli ktoś nie dysponuje sprawdzonym procesem inwestycyjnym na danym rynku to domyślą postawą powinno być założenie, że jego aktywność na tym rynku nie wypadnie lepiej niż aktywność przeciętnego inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.