Gdyby tak koniec party na dolarze?

Kończący się za chwilę rok przyzwyczaił świat do mocnego dolara. Umocnienie amerykańskiej waluty jest tak duże wobec większości konkurentów, że część komentatorów uznała mocnego dolara za pewnik. Co jednak będzie, gdy rynek zacznie się odwracać od dolara na wielu parach? Pospekulujmy o globalnym risk on.


Do końca roku zostało niespełna dwa miesiące, więc oceny i porównania zmian procentowych muszą mieć swoje granice, ale para EURUSD spada w perspektywie year-to-date o 16 procent. To najmocniejszy rok dla dolara wobec euro od… zawsze. Para GBPUSD spada w YTD o przeszło 18 procent, co daje najlepszy rok dolara do funta od kryzysu finansowego. Para USDJPY rośnie w YTD o 30 procent. Możemy założyć, że na rynku nie ma inwestora, który pamięta taką słabość jena. Dollar Index rośnie o 20 procent, co daje wynik… możecie zgadnąć.

Bez wątpienia jedną z ofiar siły dolara są kryptowaluty, które znalazły się w idealnej mieszance spadkowej. Koniec hossy na rynku krypto połączył się z umocnieniem dolara i wzrostem stóp procentowych oraz finałem taniego pieniądza. Jeśli jednak dolar zacznie odwracać swoją siłę, to rynek kryptowalut może być jednym z poważniejszych beneficjentów. Jeśli nie będzie, to już chyba nic nie zdoła uratować tej idei.

Rynek złota jest ofiarą polityki Rezerwy Federalnej. Tegoroczny zwrot w cenie kruszcu właściwie pokrywa się z początkiem agresywnej polityki Fed w bieżącym roku, a korelacja słabości z siłą dolara jest trudna do zakwestionowania. Właściwie modelowe zachowanie tego rynku – podręcznikowe wręcz – czyni złoto jednym z potencjalnych wygranych w nowym rozdaniu. Słabszy dolar będzie zwyczajnie trudny do zignorowania w segmencie surowców, ale na rynku złota próba zbudowania odbicia będzie oczywistością.

Akcje rynków wschodzących. Grając w Warszawie chcemy wierzyć, że znacząca część słabości polskich blue chipów, to taki, a nie inny układ sił w indeksie WIG20, z dominacją spółek Skarbu Państwa. Prawda jednak jest taka, że kapitał spekulacyjny i szybkorotujący kieruje się również siłą waluty. Słaby złoty odciąga kapitały dolarowe z GPW, a silniejszy zachęca do gry. Taki sam mechanizm jest obserwowany na wielu rynkach wschodzących i ewentualny zwrot na dolarze będzie dawał szansę na większą atrakcyjność również GPW.

Spółki wzrostowe. Nie ma chyba bardziej negatywnego bohatera ostatnich tygodni niż amerykańskie spółki technologiczne, a dokładniej amerykańskie spółki technologiczne o największej kapitalizacji. Wielcy tego rynku są w równym stopniu ofiarami pewnego przystanku na wzrostowej ścieżce, jak i siły dolara, który kładzie się cieniem na wynikach. Jednak to właśnie dolar jest miernikiem tego, jaki rynek ma stosunek do ryzyka, a spółki wzrostowe zawsze były synonimem ryzyka, które płaci większą premię. Powrót lepszych kursów będzie dodatkowym atutem.

W świetle powyższego czekanie na zwrot w polityce Fed jawi się jako ważny, ale może powinniśmy wypatrywać też zwrotu na dolarze, który zapewne przyjdzie wcześniej niż zmiana w polityce Fed i pozwoli innym rynkom szukać zwyżek wspartych również słabością amerykańskiej waluty? Oczywiście, zwrot na dolarze i zwrot w polityce Fed można postrzegać jako inne punkty widzenia na tą samą zmienną, ale spekulanci mają swoje sposoby, żeby wyprzedzać wydarzenia na rynkach i zakładać się o inne scenariusze.

EURUSD i DJIA – 1 rok za: stooq.pl

 

1 Komentarz

 1. deli deli

  Dolar rozpoczął korektę historycznego, monotonnego wzrostu. Ponieważ strzeże swych zdobyczy i prestiżu będzie to czynił dostojnie i rozciągnie w czasie. Będzie też brawurowo powracał na ścieżkę ku wierchom. W okolicy USDPLN 4,60 , tak do wiosny 2023.
  Na wiosnę'23 zaczerpnie z linii wsparcia kluczowego na kolejną wyrypę ku szczytom  przewidywanym przeze mnie na maj 2025.
  Dzisiaj jutro ZŁOTY także odwiedza swoje historyczne wsparcie i zamierza po tym rozstać się z uprzykrzoną rolą słabeusza.
  Nawiązując do  impresji przed laty.
  Kto przypomni sobie rybę z Vyborga , ten przyzna, że Gea wzięła sobie nitki nordstrimowe na trójząb Neptuna. Ale to ją już nie bawi… Ponieważ jest Matką, która cierpi dzień i noc. Ponieważ jest Żoną, która rozpacza do utraty zmysłów, Dziewczyną wyrwaną z domu rodzinnego, z żarliwych ramion kochanka.
  Czy Gea przywróci wiarę w człowieka i radość życia przechodząc rzeki krwi? Może usiądzie gołąb z gałązką oliwną  18 listopada, zaraz po Dżakarcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.