Inwestorzy posiadający w swoich portfelach akcje Amazon obudzą się w poniedziałek z ceną 20 razy niższą przy 20 razy większym stanie posiadania. Faktem stanie się bowiem zapowiedziany w marcu split akcji Amazon w relacji 20:1. Akcje potanieją z około 2500 USD do około 125 USD. W kolejce na split w analogicznej relacji czekają akcje Google, które zostaną podzielone w połowie lipca. Uwzględniając przeceny spółek w ostatnich miesiącach skokowe uatrakcyjnienie dostępności ich akcji może być ciekawym momentem w historii.
Oczywiście na poziomie fundamentów nie ma większej zmiany. Herbata nie robi się słodsza od mieszania, a akcje tańsze wskaźnikowo przez zastosowanie takiego, czy innego dzielnika. Świat będzie taki sam, ale na poziomie potencjalnych konsekwencji może być ciekawie. Pierwszą zmienną jest oczywiście większa dostępność akcji dla inwestorów o małych portfelach. Drugą – być może najważniejszą – jest potencjał wejścia obu spółek do indeksu DJIA, które w obecnym układzie są nominalnie za drogie lub lepiej powiedzieć za duże. Spółka Apple nie mogła wejść do DJIA bez podziału 4:1. Z tych samych powodów Google (Alphabet) i Amazon nie ma dziś w prestiżowej 30 amerykańskiego rynku. Osobnym tematem jest oczywiście pytanie, czy wejście do indeksu AMZN i GOOGL pomoże indeksowi, ale skala przecen spółek sygnalizuje, iż lepiej dziś niż przed kilkoma miesiącami. Przy kolejnej hossie to może być ważny argument w relacji DJIA z innymi indeksami. Przy okazji, kolejny split zdaje się szykować również Tesla, która dzięki poprzedniemu podziałowi weszła wreszcie do indeksu S&P500.
Za: stooq.pl
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.